Poznańskie ,,Pudełko Życia”. Seniorze, seniorko – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Poznańskie ,,Pudełko Życia”. Seniorze, seniorko – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Pod koniec listopada Centrum Inicjatyw Senioralnych rozpocznie dystrybucję Poznańskiego „Pudełka Życia”.

„Pudełko Życia” (czasami nazywane „kopertami życia”) pomaga w niesieniu pomocy w stanie zagrożenia zdrowia i życia. W jaki sposób? Na specjalnej ankiecie, która stanowi zawartość pudełka, zapiszemy informacje ważne dla służb ratunkowych. Są to wiadomości dotyczące naszego zdrowia np. chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, alergii. Wskażemy tu również osoby, które należy powiadomić w chwili, kiedy sami nie możemy tego zrobić.
„Koperty życia” funkcjonują m.in. w Opolu, Częstochowie i Łodzi, a już niedługo będzie można uzyskać je w Centrum Inicjatyw Senioralnych i kilku innych miejscach w Poznaniu. O kolejnych punktach dystrybucji „Pudełka Życia” będziemy informować na łamach „Gazety Senior”.

Jak wypełnić ankietę
W pudełku znajdzie się dwustronna ankieta – kluczowa dla sprawnego przeprowadzenia akcji ratunkowej. Ankieta składa się z dwóch części, które należy wypełnić drukowanymi literami w obecności lekarza rodzinnego. Aby Poznańskie „Pudełko Życia” mogło dobrze spełnić swoją funkcję, powinno zawierać prawdziwe i aktualne informacje dotyczące naszego zdrowia (zażywanych leków, chorób, przebytych operacji, alergii). Informacje zawarte w ankiecie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej. Podpis lekarza rodzinnego pod ankietą z pewnością upewni ratowników, że warto zaufać podanym faktom.
W ankiecie znajdzie się również miejsce na wpisanie danych osób, które chcemy, aby zostały powiadomione np. w razie nagłej hospitalizacji, a także prośby dotyczącej przekazania kluczy do mieszkania, zaopiekowania się zwierzęciem podczas naszej nieobecności, czy kwiatami. Warto również wskazać, gdzie zgromadzona jest nasza dokumentacja medyczna.

Aktualizacja danych
Niezwykle ważne jest, by zadbać o to, żeby dane w ankiecie były aktualne. W tym celu należy aktualizować informacje zawarte w I i II części ankiety co 6 miesięcy, a najlepiej po każdej zmianie rodzaju stosowanych leków lub sposobu ich dawkowania oraz jeśli właściciel Poznańskiego „Pudełka Życia” zdecyduje się podać inną osobę do kontaktu. Nową ankietę można będzie pobrać ze strony www.centrumis.pl lub uzyskać w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mickiewicza 9a od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.
W pudełku znajdzie się również naklejka, którą należy nakleić po zewnętrznej stronie drzwi swojej lodówki, tak by służby ratunkowe wiedziały, że takie pudełko w domu jest. Po dokładnym zamknięciu pudełko należy położyć w lodówce w łatwo dostępnym miejscu (najczęściej wybierana jest półka na drzwiach lodówki).
Organizatorem akcji jest Miasto Poznań i Centrum Inicjatyw Senioralnych, tel. 61 847 21 11.

Źródło: ,,Gazeta Senior”, Poznań, październik-listopad 2015

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.