Późne debiuty – seniorzy za kamerami

Późne debiuty – seniorzy za kamerami

Warszawscy seniorzy po raz kolejny udowodnili, że na debiut reżyserski nigdy nie jest za późno. Piętnaście krótkometrażowych filmów ich autorstwa będzie można zobaczyć podczas dwóch grudniowych pokazów specjalnych w Kinie Muranów.

To już czwarty raz, kiedy najstarsi mieszkańcy stolicy stanęli za kamerą. Tegoroczna edycja projektu, organizowanego przez Pracownię Filmową „Cotopaxi”, odbywa się pod hasłem: „Późne debiuty: Akademia”. W warsztatach wzięło udział 50 seniorów z warszawskiego Śródmieścia, Targówka i Mokotowa, którzy przez ostatnie miesiące pracowali w kilkuosobowych zespołach. Zadaniem każdej z grup było zrealizowanie krótkometrażowego filmu z wykorzystaniem techniki wideo uczestniczącego. Dzięki pomocy animatorów kultury, uczestnicy nauczyli się podstaw technicznych i poznali tajniki tworzenia filmu. Efekty tych prac będzie można obejrzeć w Kinie Muranów podczas pokazów: premierowego – 18 grudnia i specjalnego – 22 grudnia o godzinie 17:30, wstęp wolny.

Seniorzy mieli całkowitą swobodę w realizacji swych produkcji: – Jednym z najważniejszych elementów techniki wideo uczestniczącego jest pozostawienie wolności co do tematów, formy czy gatunku filmowego – wolność w ekspresji twórczej jest dla nas wartością nadrzędną – zauważa Łukasz Szewczyk z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”. Uczestnicy w poszukiwaniu inspiracji posiłkowali się głównie własnym otoczeniem, gdyż to właśnie codzienne sprawy skupiają najwięcej emocji i refleksji. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy prezentujące różne aspekty życia współczesnych seniorów, w tym m.in. losy włoskich muzyków, będących wolontariuszami w hospicjum onkologicznym, historię dwóch przedstawicieli odmiennych pokoleń, próbujących odnaleźć swoje miejsce w Polsce – kraju przodków, a także opowieść kilkorga bohaterów, którzy w dojrzałym wieku odkrywają, że łączą ich żydowskie korzenie.

Co ważne, wiek w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody w nauce obsługi sprzętu: – Nasze warsztaty są tak przemyślane, żeby absolutnie każdy mógł nauczyć się, przynajmniej w podstawowym stopniu, realizować filmy. Nawet jeżeli uczestnicy nigdy nie mieli do czynienia z aparatami fotograficznymi czy kamerami, mogą wziąć udział w projekcie i cieszyć się ze wspólnej pracy i powstałych filmów – podsumowuje Szewczyk.

„Późne debiuty: Akademia”
Pokaz premierowy: 18.12.2015 (piątek), godz. 17:30
Pokaz specjalny: 22.12.2015 (wtorek), godz. 17:30
Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5 (sala niebieska), Warszawa
Wstęp wolny

  Targówek2

Targówek1

Mokotów4

Mokotów3

Mokotów2

Mokotów1

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.