Prawda o atakach paniki

Prawda o atakach paniki

Wyobraź sobie, że nagle, bez konkretnej przyczyny zaczynasz bać się o swoje życie i nie jesteś w stanie nic zrobić. Tak właśnie działają ataki paniki – mogą dopaść każdego, nie można ich przewidzieć i zabezpieczyć się przed nimi.

– Ataki paniki absolutnie wyłączają nas z działania. Te stany trwają od dziesięciu, w skrajnych przypadkach do trzydziestu minut i potrzebna jest tu interwencja lekarska oraz podanie środków farmakologicznych. W momencie ataku paniki nie jesteśmy w stanie robić nic. – tłumaczy Artur Kultys, psycholog, psychotraumatolog.

Charakterystyczne objawy ataku paniki:

  • pocenie się
  • wzrost ciśnienia krwi
  • wzrost temperatury ciała
  • zaburzenie uwagi, koncentracji
  • pobudzenie
  • osłupienie

– Jeżeli jednak mieliśmy do czynienia wcześniej z taką sytuacją, bądź nasilenie ataku paniki jest mniejsze i wiemy co nasz organizm może nam przygotować, to przydatne mogą się okazać techniki relaksacyjne, których nauczy nas psycholog. – dodaje

Wciąż trwają dyskusje, czy lęk napadowy można traktować jako schorzenie samo w sobie, czy towarzyszy on raczej chorobom i zaburzeniom psychicznym jako jeden z objawów. Przyczyną ataków paniki mogą być właśnie zaburzenia i choroby psychiczne, ale również reakcje na silny bodziec u ludzi, którzy nie mieli wcześniej takich problemów i nie mieli zdiagnozowanej żadnej choroby. Napady lękowe mogą być też reakcją na środki psychoaktywne takie jak amfetamina, kofeina czy dopalacze lub ich odstawienie.

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.