
Premiera „Jutro przypłynie królowa”
Premiera w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu dotyka trudnego, ale jakże ważnego problemu seksualności w zamkniętych społecznościach. Przedstawienie zostało oparte na reportażu Macieja Wasielewskiego „Jutro przypłynie królowa”.
Wyspa Pitcairn
Czy w dwudziestym wieku mogą zdarzyć się aż takie odstępstwa od przyjętych na obszarze Brytyjskiej Wspólnoty Narodów norm i zachowań dopuszczające pierwotne niczym z epoki kamienia łupanego zachowania seksualne? Okazało się, że zdarzył się taki przypadek, na wyspie Pitcairn. Ta leżąca na środku Pacyfiku wyspa została zasiedlona przez zbuntowanych marynarzy ze statku Bounty i porwanych przez buntowników w charakterze służby mieszkańców Tahiti. Konflikty i izolacja doprowadziły do tego, że zmienione zostały normy moralne. Powszechnym stały się gwałty, stosunki kazirodcze, pedofilia. Sprawa ujrzała światło dzienne w 2004 roku, gdy odbyły się procesy sądowe.
Europa
Co jakiś czas na światło dzienne wychodzą anormalne zachowania seksualne. Tu w Europie, okazało się, że mógł istnieć i działać Josef Fritzl. Gazety donoszą o wypadkach molestowania wśród aktorów, a skazanych gwiazdach jak Bill Cosby, czy Roman Polański.
Znajdziecie w gazetach niemal codziennie tytuły, że aktor skazany za molestowanie, ksiądz skazany za molestowanie 13-latki, reżyser skazany za molestowanie aktorek. Trener judo skazany za molestowanie w Austrii.
Polska
Dyrygent chóru chłopięcego. Trener żeńskiej drużyny siatkarek. Molestowanie seksualne wśród prawników. Dymisje polityków związane z zachowaniami seksualnymi. Czyżby przestały działać i kierować zachowaniami obowiązujące normy, a pierwotne instynkty wzięły górę i zawładnęły umysłami? Co jest nie tak, czy za mało mówimy o normach. Jak to się dzieje, że na oczach społeczeństwa dochodzi do takich zdarzeń, tak odbiegających od zachowań przyjętych w świecie. A przecież jeszcze jest molestowanie w rodzinie.
Szczegółowe dane o realizatorach przedstawienia i biletach znajdziecie tutaj
Prapremiera 7 grudnia 2019, Wrocławski Teatr Współczesny, Scena na Strychu
„Jedną z najistotniejszych, a najmniej uznawanych przyczyn zła, poza głównymi sprawcami, protagonistami krzywdy, jest milczący chór, który patrzy, lecz nie widzi, który słucha, lecz nie słyszy.”- diagnozuje Philip Zimbardo. Pójdziecie zmierzyć z tym problemem w trakcie i po spektaklu?
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023
- Aleksander hrabia Fredro [Wystawa w Ossolineum] - 1 września, 2023