Prezent na Dzień Babci i Dziadka

Prezent na Dzień Babci i Dziadka

Prezent na Dzień Babci i Dziadka może nie tylko stanowić miły gest, ale również ułatwić codziennie życie osobie starszej. Razem z Akademią Opiekunów przygotowaliśmy wskazówki, które mogą zainspirować do przygotowania pożytecznego i oryginalnego prezentu dla seniora.

Prezenty poprawiające pamięć

Samodzielnie przygotowany album ze zdjęciami to świetny prezent na Dzień Babci i Dziadka, gdyż pozwoli nie tylko wspominać miłe chwile i bliskie osoby, ale – odpowiednio przygotowany – wybawi z opresji, gdy coś umknie z pamięci. Wystarczy kupić pusty album na zdjęcia (najlepiej taki z możliwością przyklejania fotografii i ich opisywania). Następnie wybrać te zdjęcia, które będą powiązanie z wieloma osobami oraz sytuacjami, gdyż to pomoże osobie starszej trenować pamięć. Można też stworzyć pracę tematyczną, np.: album z wnukami, zdjęcia z młodości lub fotografie z uroczystości rodzinnych. Ważne jest, aby podpisać wszystkie fotografie.

– Każda forma rozrywki angażująca do działania mózg poprawia pamięć starszej osoby. To niezwykle ważny element opieki nad seniorem, który poprawia samopoczucie, a jednocześnie zapobiega rozwijaniu się chorób demencyjnych – mówi Iwona Przybyło, dyplomowana pielęgniarka z Akademii Opiekunów, organizacji zajmującej się specjalistycznym wsparciem i edukacją dla opiekunów osób starszych.

Dobrym pomysłem jest również gra planszowa lub talia kart. Warto pamiętać, że w przypadku osoby słabowidzącej, sprawdzą się te produkty, które mają duże napisy, wyraźne kolory, doskonały druk, a nawet nieco większy format. – Gra w karty może być także dobrym pretekstem do zaproszenia znajomych czy sąsiadów. Regularne spotkania zaktywizują seniora, a opiekun będzie mógł znaleźć wtedy chwilę na swoje potrzeby – dodaje Iwona Przybyło.

Praktyczni pomocnicy

Ozdobny pamiętnik lub elegancki notatnik na zapiski to doskonały prezent na Dzień Babci i Dziadka, gdyż jest nie tylko praktyczny, ale również pomoże pamiętać o ważnych wydarzeniach.

Kasetka na leki pomoże zadbać o odpowiednie dawkowanie i systematyczność w przyjmowaniu leków, dlatego warto w nią zaopatrzyć bliską osobę, przyjmującą stale różne leki. Kasetka ma podziałki na konkretne dni, co pozwala przygotować prawidłowe porcje lekarstw z tygodniowym wyprzedzeniem i umożliwia kontrolowanie systematyczności przyjmowania leków. Taki prezent sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które miewają trudności w pamiętaniu o przyjmowaniu leków.

Prezenty technologiczne

Zegarek z trybem głośnomówiącym – dostosowany dla osób, które mają problemy z widzeniem. Tego typu zegarki mają kontrastowe kolory tarczy i cyferek, a także są wyposażone w tryb głośnomówiący, informujący o aktualnej godzinie.

Kamera internetowa to prezent, który umożliwi osobie obdarowanej zobaczenie bliskich podczas zwykłej rozmowy. To dobry pomysł, gdy rodzinę dzielą kilometry i częste spotkania nie są możliwe, a senior posiada komputer stacjonarny.


Akademia Opiekunów wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności, a także działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie gerontologii, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń demencyjnych. Misją Akademii jest przekazywanie osobom zajmującym się na co dzień opieką nad osobą starszą specjalistycznej wiedzy w przystępnej i praktycznej formie.

Może Cię zainteresować także:

Jaki prezent kupić na 60-te urodziny? – podpowiadamy

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.