
Problem choroby Alzheimera będzie narastał
W Polsce jest ponad 300 tys. osób z chorobą Alzheimera, a problem nie będzie się zmniejszał, lecz narastał. Co jest największym wyzwaniem dla współczesnej medycyny? Jak się chronić przed chorobą?
– Kluczem jest prewencja. Należy dbać o aktywność fizyczną i umysłową – prof. Shlomo Noy, światowej sławy geriatra i współzałożyciel Angel Care, powstającego we Wrocławiu pierwszego w Polsce kompleksowego centrum seniora.
Jak duży jest problem choroby Alzheimera w Polsce?
– Polska nie różni się od reszty Europy ani Ameryki Północnej, gdzie populacja się starzeje. Problem choroby będzie systematycznie narastał – równolegle do zwiększającego się odsetka osób w wieku 60-65 i więcej lat. Szacuje się, że w Polsce choroba dotyczy ponad 300 tys. osób, przy czym część z nich nie jest zdiagnozowana. Jeśli przyjmiemy, że w 2050 roku jedna trzecia społeczeństwa będzie w tym wieku, to wśród nich ponad milion dotkniętych będzie demencją.
Co jest największym wyzwaniem?
– Kiedy pojawiają się zewnętrzne objawy choroby, zmiany patologiczne w mózgu są już na zaawansowanym etapie. Dlatego największym wyzwaniem, jakie przed nami stoi, to opracowanie metod, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie alzheimera. Drugim wyzwaniem jest spowolnienie tempa postępu choroby i poprawy jakości życia tych, którzy z jej powodu cierpią. Oba cele są osiągalne. Pomimo niszczącego wpływu choroby, nie jest to koniec świata. Leki, przyjazne i wspierające środowisko, odpowiednie działania i opieka medyczna może znacznie złagodzić ból i cierpienie. Współpraca pomiędzy rządami, naukowcami i firmami farmaceutycznymi oraz inwestycje pochłaniające miliardy dolarów rocznie mogą skutkować w najbliższej przyszłości produkcją lekarstwa.
Na jakie objawy powinniśmy zwracać uwagę?
– Potencjalne ryzyko dotyczy osób, których członkowie rodzin chorowali na alzheimera, a także osób w wieku 75 i więcej lat. Należy je obserwować w codziennych sytuacjach. Zapominanie, gubienie się w znanych miejscach, trudności z dobieraniem odpowiednich słów to objawy zbliżającej się choroby. Jednak niektóre z tych zjawisk są również częścią normalnego starzenia się, zatem nie panikujmy zawczasu. Rozważmy wizytę u specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości.
Jak wygląda diagnoza?
– Lekarza przeprowadza dokładny wywiad i bierze pod uwagę rodzinną historię chorób – to główne narzędzia diagnostyczne. Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny i badanie genetyczne mogą pomóc.
A jak się chronić wcześniej? Czy dieta i aktywność fizyczna mają znaczenie?
– Odpowiedni styl życia ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Choroba Alzheimera prowadzi do utraty komórek nerwowych w mózgu. Pomaga dieta śródziemnomorska, jedzenie warzyw, owoców, ryb, chudego mięsa i pilnowanie wagi ciała. Ważna jest też aktywność fizyczna i umysłowa. Ten wysiłek zaprocentuje w starszym wieku.
Centrum seniora pomaga w profilaktyce choroby Alzheimera?
– Wszelka aktywność fizyczna i umysłowa – najlepiej przez całe życie – działa profilaktycznie. Wyniki badań opublikowane w British Medical Journal pokazują, że nawet codzienne aktywności, na przykład gra w karty, zmniejszają ryzyko demencji o 15%. Jak to się dzieje? Gra w karty to aktywność społeczna i wysiłek umysłowy i to działa. Można to robić w domu czy, nawet lepiej, w klubach seniora. Natomiast centrum dla osób starszych ma jedną ogromną zaletę – multidyscyplinarność, podejście holistyczne. To znaczy, że zapewnia wszystkie aktywności, kontakt międzyludzki, zbilansowaną dietę, ćwiczenia fizyczne, a także opiekę medyczną i bezpieczeństwo, które w domu są trudne do osiągnięcia i pociągają za sobą ogromne koszty. W domu nie zawsze możemy liczyć na interakcje społeczne, a samotność i rozpacz czają się za rogiem. Opieka medyczna, w szczególności w nagłych przypadkach, nie zawsze jest dostępna i zachowanie poczucia bezpieczeństwa może być problematyczne. A właśnie takie kompleksowe usługi oferuje wrocławskie Angel Care.
Co by Pan zalecił seniorom, aby mogli cieszyć się szczęśliwym życiem na emeryturze?
– Rozmawiajcie ze sobą, wychodźcie z domu, wybierajcie się razem na wycieczki, do teatru, do kina, spacerujcie i w miarę możliwości ćwiczcie – zarówno ciało, jak i umysł. Pozbądźmy się też mitów albo nie myślmy, że nie wypada czegoś robić. Seks jest zdrowy w każdym wieku oraz daje poczucie bliskości i szczęścia. W każdym wieku też ludzki umysł chce się uczyć. Dlatego zalecam, aby po sześćdziesiątce rozpocząć naukę nowego języka. Kto wie, czy nie przyda się w podróży, a w końcu podróże też kształcą.
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023