Problemy ze wzrokiem? Nie lekceważ ich

Problemy ze wzrokiem? Nie lekceważ ich

Według szacunków na świecie jest nawet 36 milionów niewidomych. Do 2050 roku liczba niewidomych może się potroić. Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka utraty wzroku lub masz problemy ze wzrokiem? Przeczytaj.

Jak podaje raport opublikowany przez „Lancet Global Health”, 36 milionów osób nie widzi otaczającego świata. Co więcej, liczba niewidomych będzie się zwiększać. Według naukowców do 2050 roku liczba niewidomych może się potroić.

Zaćma i AMD przyczyną szybkiej utraty wzroku

Jednym z głównych powodów przewidywanego wzrostu osób niewidomych jest coraz częstsze występowanie chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i zaćmy. Choroby te nie są oczywiście jedynymi przyczynami utraty wzroku. Jednak ze względu na grupę wiekową w której występuje największe ryzyko zachorowania na nie (powyżej 50 roku życia) i fakt, że na świecie jest obecnie znacznie więcej osób starszych niż dzieci, szanse na zwiększenie się grona osób chorych mogących stracić całkowicie wzrok są niezwykle wysokie.

Według raportu Fundacji Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się, nawet 1,5 mln Polaków z orzeczoną niepełnosprawnością jest niewidomych bądź wykazuje poważne upośledzenie wzroku. W gronie tym znaczną część stanowią osoby, u których zmiany te zostały spowodowane zbyt późno wykrytą i nieleczoną zaćmą, jaskrą, czy AMD – jednymi z głównych chorób wzroku związanymi bezpośrednio z wiekiem.

Problemy ze wzrokiem? Zadbaj o profilaktykę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, że nawet 85% zaburzeń widzenia można zatrzymać poprzez odpowiednią profilaktykę. Już dziś okulistyka dysponuje sprawdzonymi metodami diagnostycznymi i technikami leczenia pozwalającymi na sprawne operacje zaćmy. Dają one wysokie szanse odzyskania pełnej sprawności wzroku. Stosowana w tym celu metoda fakoemulsyfikacji pozwala na usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką, która zachowuje się jak soczewka naturalna a przy tym całkowicie usuwa problem zaćmy. W przypadku tzw. zaćmy wtórnej potrzebny jest jedynie krótki, bezbolesny zabieg laserowy.

Jak zapobiec masowej utracie wzroku u osób starszych?

Według danych zbieranych przez WHO (w Polsce przez GUS) pacjentom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka utraty wzroku brakuje wystarczającej wiedzy o zaćmie, AMD i jaskrze. Tymczasem regularne wizyty u okulisty połączone ze świadomością objawów choroby i umiejętnością rozpoznawania pierwszych oznak osłabienia wzroku mogą pozwolić na szybkie wykrycie choroby i podjęcie leczenia, a w efekcie uniknięcie stopniowej utraty wzroku i całkowitej ślepoty. Szacowana przez naukowców liczba niewidomych, z którą możemy mieć do czynienia już za kilkanaście lat będzie wymagała przede wszystkim zwiększenia nakładów finansowych na leczenie chorób powodujących utratę wzroku, ale też na rozwój nowych technik diagnostycznych i operacyjnych.

Już dziś, dzięki istnieniu unijnej Dyrektywy Transgranicznej Polacy mogą korzystać z zabiegów zaćmy w ramach NFZ na terenie całej UE. Często więc zamiast czekać w kolejce w swojej miejscowości wyjeżdżają do klinik w Czechach, w których mogą liczyć na fachową opiekę, doświadczonych chirurgów, indywidualne podejście do pacjenta i większy niż w Polsce wybór soczewek. Ostatni z czynników jest tu o tyle istotny, że to właśnie od wybranej soczewki zależała będzie jakość widzenia pacjenta po operacji i ewentualna konieczność korzystania z okularów korekcyjnych. NFZ nie daje swoim pacjentom wyboru, OneDayClinic i inne zagraniczne kliniki umożliwiają go w ramach korzystnych cenowo pakietów, w dalszym ciągu pokrywając koszt operacji podstawowej z funduszu NFZ.

Przeczytaj również:
Zaburzenia widzenia u seniorów
Jak usunąć zaćmę w Czechach?

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.