Próchnica niszczy nie tylko zęby

Próchnica niszczy nie tylko zęby

Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. Jak alarmują lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej blisko 100% czterdziestolatków cierpi na to schorzenie. Wielu z nich wciąż odwleka wizytę u dentysty. Tymczasem wszelkie nieprawidłowości występujące w jamie ustnej mogą być przyczyną niektórych chorób ogólnoustrojowych – takich jak:  cukrzyca, miażdżyca czy choroba wieńcowa.

Jama ustna to integralna część organizmu, która stanowi bramę do jego dalszych struktur. Choroby przyzębia są źródłem niezliczonej ilości bakterii, które bez problemu mogą przedostać się do krwioobiegu i doprowadzić do rozwoju wielu chorób. Dopóki drobnoustroje znajdują się jedynie w zębie lub tylko w strukturach przyzębia, sytuacja podlega względnej kontroli. Kiedy jednak bakterie te przedostaną się do krwiobiegu, zaczyna być niebezpiecznie – wyjaśnia dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Problem nie tylko estetyczny

Jeżeli nie szczotkujemy regularnie zębów rozkładające się resztki jedzenia, które zadomowiły się między zębami mogą powodować przykry zapachu z ust. Jednak niekontrolowany rozwój szkodliwych bakterii może mieć znacznie gorsze konsekwencje. Gdy drobnoustroje zaatakują trzustkę, mogą zniszczyć lub uszkodzić komórki tego narządu odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny i doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Chore zęby wytwarzają również toksyny, które docierają do nerek. Owe toksyny mogą na tyle uszkodzić ten narząd, że przestanie on pełnić funkcję sprawnego filtra. Nieleczone schorzenia zębów stanowią również duży problem estetyczny.

Próchnica może uszkodzić stawy, wzrok oraz żołądek

Próchnica może spowodować m.in. choroby narządu wzroku, chorobę reumatyczną, a nawet choroby układu oddechowego. Natomiast drobnoustrój Helicobacter pylori wywołujący zaburzenia wrzodowe żołądka i dwunastnicy może bytować w patologicznych kieszonkach przyzębnych. Jednak to nie wszystko.

Chore zęby sprzyjają chorobom układu krążenia

W skrajnych przypadkach chorobowe stany jamy ustnej mogą także doprowadzić do miażdżycy czy schorzeń sercowo-naczyniowych. Aktywny stan zapalny przyzębia przyśpiesza odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych co w konsekwencji może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Choroby zapalne tkanek otaczających zęby są wyjątkowo groźne dla osób, które już chorują na serce, mogą bowiem doprowadzić do bakteryjnego zapalenia wsierdzia albo zastawek serca.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Według danych Naczelnej Rady Lekarskiej próchnicę ma już ponad 90% siedmiolatków, dlatego profilaktyka przeciwpróchnicza jest istotna już od najmłodszych lat. Aby uchronić się przed niebezpiecznymi skutkami nieleczonych chorób jamy ustnej należy przestrzegać kilku zasad. Mycie zębów dwa razy dziennie to absolutna podstawa. Warto także zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną, a przede wszystkim profilaktycznie odwiedzać stomatologa  – przynajmniej dwa razy w roku.

Źródła: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.