
Profilaktyka grypy. Seniorze pamiętaj o szczepieniu
Nieubłaganie zbliża się sezon wzmożonych zachorowań na grypę, która jest szczególnie niebezpieczna w przypadku seniorów. W tym roku osobom, które ukończyły 65 lat, przysługuje 50% refundacji kosztu szczepionki. Profilaktyka grypy, czyli warto zadbać o swoje zdrowie.
W ubiegłym roku odnotowano ponad 5 mln przypadków zakażeń grypą i aż 47 zgonów związanych z powikłaniami. W tym sezonie, tylko w okresie od 8 do 15 października, zarejestrowano w Polsce ogółem 106 831 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a średnia dzienna zapadalność wynosiła 34,7 na 100 tys. ludności. Jedną z grup zwiększonego ryzyka pod względem zachorowalności i powikłań pogrypowych są seniorzy, dlatego tak ważna jest profilaktyka grypy.
– W grupie najwyższego ryzyka zachorowań znajdują się osoby starsze, chorujące przewlekle, a także kobiety w ciąży i dzieci. Jednak każdy może się zarazić i tym sposobem przyczynić się do choroby swoich najbliższych. Dlatego też profilaktyka jest podstawowym sposobem przeciwdziałania grypie, a nie można mówić o skutecznej profilaktyce bez podniesienia poziomu wyszczepialności w naszym społeczeństwie – przypomina dr Andrzej Bystrowski, Salve.
W tym roku Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę leków refundowanych szczepionkę przeciw grypie. Seniorzy, którzy ukończyli 65 lat, mogą skorzystać z 50% refundacji kosztu szczepionki. Osoby starsze mogą kupić w aptece szczepionkę za połowę ceny na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.
Większa skuteczność szczepionek dzięki nowej formule
Aktualizacji składu szczepionek przeciw grypie dokonuje się zawsze przed rozpoczęciem każdego sezonu grypowego, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tym roku Polacy po raz pierwszy mogą skorzystać ze szczepionek czterowalentnych, czyli takich, które chronią przed czterema szczepami wirusa grypy: dwoma szczepami typu A i dwoma szczepami typu B.
– Szczepionki czterowalentne zapewniają szerszą ochronę przed grypą niż szczepionki trójwalentne. Rokroczna aktualizacja składu szczepionek nie jest wymysłem koncernów farmaceutycznych, ale konieczną odpowiedzią na podstępne działanie wirusa grypy, który stale mutuje. Poddawanie się szczepieniu każdej jesieni jest najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed zarażeniem, a tym samym uniknięcia grypy, chorób grypopodobnych i ich powikłań – wyjaśnia dr Andrzej Bystrowski, Salve.
Szczepienie jak parasol
Szczepienie wzmacnia odporność i znacząco redukuje ryzyko zachorowania na grypę i choroby grypopodobne. Co równie ważne, szczepionka zabezpiecza przed zagrożeniami wynikającymi z powikłań, wśród których najgroźniejszymi są: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia (szczególnie niebezpieczne dla seniorów), zapalenie mięśni, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie wielonerwowe, zespół wstrząsu toksycznego.
Aby zadbać o swoje zdrowie, warto zaszczepić się już teraz (choć szczyt zachorowań na grypę przypada od stycznia do marca). Profilaktyka grypy jest bardzo ważna w przypadku osób starszych ze względu na znacznie zwiększone ryzyko śmiertelności i powikłań z powodu infekcji grypowych. Za refundowaną szczepionkę pacjent, który ukończył 65 lat, zapłaci ok. 20-25 zł. Szacuje się, że skuteczność szczepień u zdrowych seniorów sięga ok. 79%, co jest dobrym powodem, aby zdecydować się na szczepionkę przeciw grypie.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021