Projekt Floratorium, aby czerpać siłę z przyrody

Projekt Floratorium, aby czerpać siłę z przyrody

Mazowieccy seniorzy mogą wziąć udział w ciekawej akcji realizowanej przez Fundację alter eko. Projekt Floratorium obejmuje m.in. sadzenie roślin, wyplatanie makram, zakładanie lasów w słoikach.

Ludzie, którzy przez całe życie byli aktywni i przedsiębiorczy, po przejściu na emeryturę w naturalny sposób szukają nowych przestrzeni do samorealizacji. W życiu wielu osób dopiero na emeryturze pojawia się wyraźna potrzeba i czas, aby realizować swoje pasje, zrobić coś dla siebie i swojej społeczności. To z myślą o takich osobach powstał projekt Floratorium, realizowany przez Fundację alter eko.

Z pasją do roślin

Projekt Floratorium realizowany jest wspólnie z seniorami z Warszawy (dzielnice: Ochota, Śródmieście i Mokotów), Grabowa nad Pilicą, Dąbrówki i Wiązownej. W ramach działań seniorzy organizują wydarzenia florystyczne, podczas których sadzą rośliny, wyplatają makramy (makrama to sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka), zakładają lasy w słoikach, tworzą kokedamy (to pokryta mchem kula ziemi, na której rośnie roślina ozdobna). Wydarzeniom towarzyszą wystawy i porady florystyczne, podczas których seniorzy dzielą się z gośćmi swoją wiedzą i doświadczeniem ogrodniczym. Seniorzy biorą również udział w wycieczkach przyrodniczych i spotkaniach z przyrodnikami.

O projekcie

Seniorzy zbyt często są postrzegani jako grupa, którą trzeba kształcić i otaczać opieką. Fundacja tę perspektywę odwraca, pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także inspirujący realizatorzy ciekawych i wartościowych działań w swoich społecznościach. Projekt Floratorium opiera się na budowaniu aktywności seniorów wokół tematu roślin. Rośliny towarzyszą nam przez całe życie, a seniorzy często są doświadczonymi ogrodnikami. To właśnie z wiedzy, pomysłów, zapału, cierpliwości i pasji seniorów budowane są projekty społeczne – wydarzenia i pikniki, których gospodarzami i realizatorami są seniorzy.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Programu ASOS na lata 2014 – 2020.

Szczegóły i harmonogram wydarzeń na www.altereko.pl.

Projekt Floratorium

Projekt Floratorium

Projekt Floratorium

Projekt Floratorium

Źródło: Fundacja alter eko

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.