
Prywatna opieka coraz popularniejsza. Dlaczego?
Spis Treści
Wzrastają oczekiwania Polaków dotyczące standardu opieki. Coraz częściej szukają miejsca z dostępem do lekarzy geriatrów i innych specjalistów, indywidualnym programem terapii, a także bezpiecznym, przyjaznym i aktywizującym środowiskiem. Rozmawiamy z dr Małgorzatą Pędzik, geriatrą w kompleksowym Centrum Seniora Angel Care we Wrocławiu.
Na co zwracają uwagę osoby zainteresowane miejscem w domu opieki?
Dr Małgorzata Pędzik, geriatra w Angel Care: Rodziny pytają przede wszystkim o poziom opieki medycznej oraz o aktywizację. Chcą mieć pewność, że osoba starsza będzie bezpieczna i spokojna. Ale zwracają uwagę także na inne rzeczy, jak zaangażowanie personelu, wyżywienie, czystość czy zapach. Oglądając dom opieki rzeczywiście warto przyglądać się wszystkim detalom, żeby mieć pewność, że to najlepsze miejsce dla naszego bliskiego.
Miejsce w domu opieki Angel Care kosztuje 4,5 tys. zł miesięcznie. Co mieści się w tej kwocie?
M.P.: Zapewniamy całodobową opiekę personelu medycznego. Mieszkańcy mają dostęp do specjalistów: geriatry, neurologa, psychiatry, internisty, fizjoterapeutów i dietetyków. Podkreślę też, że dom opieki Angel Care stworzyli światowi liderzy geriatrii: prof. Michael Davidson i prof. Shlomo Noy. To z nimi konsultowane są programy opieki oraz leczenia. Dla każdego seniora przygotowujemy indywidualny program opieki oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty. Oferujemy m.in. rozbudowaną terapię zajęciową.
Co wchodzi w zakres terapii zajęciowej?
M.P.: To aktywności różnego rodzaju, m.in. gry świetlicowe, muzykoterapia, kulturoterapia, ludoterapia czy arteterapia, gdzie seniorzy uczą się szeregu technik plastycznych. Na przykład w ramach modnego recyklingu pracują nad mozaikami z resztek kafli, kleju do glazury itp. Zapewniamy również ćwiczenia procesów poznawczych w pracowni kognitywnej. Ogromne walory terapeutyczne ma także tzw. dogoterapia, czyli cykliczne spotkania ze specjalnie wyszkolonym psem. Naszym seniorom stworzyliśmy przestrzeń, w której czują się akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, a także mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem.
Kto może skorzystać z opieki w Angel Care?
M.P.: Nasz ośrodek jest przygotowany na to, żeby mogli w nim mieszkać zarówno samodzielni seniorzy, jak i osoby wymagające na co dzień pomocy, w tym również osoby z chorobami demencyjnymi. Każda część Angel Care ma oddzielną infrastrukturę i programy dostosowane do potrzeb w zależności od stanu zdrowia.
Jak zaprojektowane są wnętrza Angel Care?
M.P.: Wszystkie pomieszczenia dostosowane są do potrzeb oraz możliwości seniorów: pozbawione progów, wyposażone w specjalne uchwyty ułatwiające poruszanie się, z szerokimi futrynami drzwiowymi. Bezpieczne środowisko pozbawione barier jest bardzo ważne. Warto zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku osób starszych 60% upadków zdarza się w domu, a powikłania mogą być bardzo niebezpieczne.
Jak wygląda opieka w przypadku pobytów czasowych?
M.P.: Tego rodzaju pobyty wprowadziliśmy niedawno, odpowiadając na potrzeby osób starszych oraz ich opiekunów. Standard opieki jest dokładnie taki sam, jak w przypadku stałych mieszkańców Angel Care. Z tej oferty mogą korzystać osoby m.in. z chorobami demencyjnymi i innymi chorobami przewlekłymi, seniorzy wymagający terapii ortopedycznej lub rekonwalescencji po wypadkach. Pobyt czasowy to dobre rozwiązanie również dla opiekunów osoby starszej, którzy potrzebują odpoczynku, mają do załatwienia pilne sprawy lub na okres remontu w domu.
Czy do Angel Care można przyjechać nawet na jeden dzień?
M.P.: Tak, jeśli chodzi o czas pobytu, to jesteśmy w pełni elastyczni. Rozumiemy, że niekiedy potrzebna jest profesjonalna opieka tylko na jeden dzień. Dotyczy to zarówno osób wymagających opieki stałej, jak i okresowej terapii poszpitalnej.
Czy pobyt czasowy można również potraktować „na próbę”?
M.P.: Tak, to dobry pomysł. Senior ma czas, żeby poznać ludzi i przyzwyczaić się do miejsca. Wtedy przeprowadzka nie wywołuje już u niego, a także u jego bliskich, silnego stresu. Może być i tak, że po takim pobycie osoba starsza sama chce wrócić do domu opieki, ponieważ czuje się tam bezpieczniej, a przez to wzrasta jej komfort psychiczny.
Jakie są najnowsze trendy w opiece medycznej dla seniorów?
M.P.: Bardzo istotne jest podejście kompleksowe, dlatego że w przypadku osób starszych różne schorzenia często nakładają się na siebie. Dlatego nowoczesna geriatria integruje wiele różnych dziedzin medycyny. Dzięki temu możemy zaproponować optymalną terapię, wzbogaconą o różne formy profilaktyki oraz aktywizacji. Wszystko to pozwala zachować dłużej dobrą kondycję i zdrowie. Takich warunków opieki nie sposób stworzyć w domu, tym bardziej że trudny jest dostęp zarówno do wykwalifikowanych opiekunów, jak i lekarzy geriatrów.
Czy w przyszłości domy opieki będą wyglądały tak jak Angel Care?
M.P.: Ośrodek został zaprojektowany jako kompleksowe centrum seniora, zgodnie z najnowszymi trendami i w oparciu o sprawdzone rozwiązania z rozwiniętych krajów zachodnich. Bierzemy pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby seniora, lecz wszystkie aspekty jego funkcjonowania, myśląc w perspektywie długofalowej. Warto pamiętać, że na różnych etapach starzenia się seniorzy mają inne potrzeby i preferencje. Indywidualne podejście jest istotne tym bardziej, że żyjemy coraz dłużej i wzrastają nasze oczekiwania dotyczące standardu opieki.
źródło: Gazeta Senior Poznań/Wielkopolska, sierpień-wrzesień 2016.
Angel Care dzieli się na Apartamenty Chronione z usługami i opieką medyczną oraz Dom Opieki z rozbudowanym Centrum Chorób Demencyjnych. Dla komfortu mieszkańców wszystkie części działają w obrębie jednego kompleksu, ale do każdej prowadzi osobne wejście. Angel Care działa przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego: www.angel-care.pl
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023