
Jesień życia? Wiosna możliwości! Przewodnik po późnej dorosłości
Jesień życia? Wiosna możliwości! Przewodnik po późnej dorosłości – książka ta powstała z myślą o osobach, które wkraczają bądź wkroczyły w etap nazywany potocznie „jesienią życia”, a także dla tych, którzy im w tym czasie towarzyszą. Jest to zatem publikacja dla osób starszych i ich opiekunów. Z pewnością jednak nie jest to typowa książka o starości. Nie ma tutaj miejsca na melancholię, długie samotne wieczory i jedynie szelest liści pod nogami.
Nastawienie – ważna rzecz
Czas płynie nieubłagalnie, choć chcielibyśmy go zatrzymać, aby opóźnić dokonujące się zmiany w naszym ciele i umyśle. Jak się okazuje, jest to w pewnym stopniu możliwe. Bo bardzo wiele zależy od nastawienia. Zmiana nawyków myślowych, zarządzanie emocjami i ćwiczenie mózgu mogą w istotnym stopniu zmienić oblicze starości i pozwolić cieszyć się życiem bez względu na wiek. W jaki sposób to robić, dowiemy się z pierwszego rozdziału książki pt. Na dobry początek…
„Szlachetne zdrowie…”
A co z naszym zdrowiem? Jest to przecież jedna z najcenniejszych wartości w życiu człowieka i to bez względu na wiek. Jednak umiejętność jego doceniania zmienia się wraz z upływem lat. Im więcej wiosen za nami, tym zdrowie staje się cenniejsze i ważniejsze. Nie pozostaje zatem nic innego, jak dbać o ten największy skarb w życiu człowieka, aby czerpać z niego korzyści. O tym, jak to robić i dlaczego warto, możemy przeczytać w rozdziale drugim pt. W trosce o zdrowie….
Aby życie miało sens
Przez długie lata naszego życia jesteśmy aktywni, łącząc sprawy zawodowe z prywatnymi i pełniąc wiele ról społecznych. To wszystko sprawia, że życie ma sens, bo działamy, realizujemy się, spotykamy z ludźmi. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że gdy przejdziemy na upragnioną emeryturę, może nam tego brakować. Duża ilość czasu, spokoju i samotności może być dobra na chwilę, ale na dłużej raczej się nie sprawdza. Człowiek do szczęścia potrzebuje innych ludzi, relacji społecznych, bycia potrzebnym i wartościowym. O tym, co daje aktywność i w jaki sposób można wypełniać swój wolny czas, przeczytamy w rozdziale Aktywność dla ciała i ducha.
Tematy tabu
Z jesienią życia wiążą się nie tylko sprawy, o których mówi się lekko i przyjemnie, ale także te, o których mówi się nieco trudniej lub w ogóle nie chce się rozmawiać. W przypadku późnej dorosłości jest wiele tematów tabu: śmierć, otępienie, opiekowanie się osobą schorowaną czy też korzystanie z pomocy środowiskowej i instytucjonalnej. Wbrew powszechnym mechanizmom dotyczącym unikania tego, co trudne, autorki książki postanowiły zmierzyć się z tymi zagadnieniami. W jednej z ostatnich części książki, O sprawach ważnych i niełatwych próbują nie tylko wyjaśnić określone problemy związane z życiem osób starszych, ale także dać wiele cennych wskazówek, oswajając jednocześnie tematy tabu.
Praktycznie i naukowo
Jak się okazuje, na tzw. późną dorosłość spojrzeć można z wielu stron – medycznej, społecznej, psychologicznej – tej praktycznej i naukowej. Warto spojrzeć na nią również oczami gerontologów, dowiedzieć się o rzeczach, o których na co dzień raczej nie myślimy. Zgłębić nieco temat demografii i naszych praw, przeczytać o starości jako czasie rozwoju oraz o teoriach starzenia się organizmów. Wiedza potoczna w połączeniu z wiedzą naukową może okazać się bardzo przydatna i wartościowa. A zatem warto przeczytać także rozdział ostatni pt.: Późna dorosłość oczami gerontologów.
Aby jesień stała się wiosną
Autorki książki Jesień życia? Wiosna możliwości! Przewodnik po późnej dorosłości dołożyły wszelkich starań, aby na starość spojrzeć z kilku perspektyw i pokazać, jak wiele aspektów składa się na jakość życia osób starszych. Pozwoliło to na kompleksowe ujęcie tematu i zaprezentowanie wiedzy z różnych dziedzin życia. Książka została napisana po to, by stała się impulsem do pracy nad tym, aby „jesień życia” stała się „wiosną możliwości”.
Życzymy tego wszystkim Czytelnikom i zachęcamy do lektury książki.
Opr. MW
Jedną z pierwszych recenzentek książki jest Krystyna Mazurówna, która weźmie udział w spotkaniach z autorkami publikacji 8 grudnia 2016 roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi przy ulicy Zachodniej 54/56 w Łodzi.
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 2 października, 2023
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023