Przyczyny powstawania grzybicy – leczenie i preparaty przeciwgrzybicze

Przyczyny powstawania grzybicy – leczenie i preparaty przeciwgrzybicze

Grzybica to choroba zakaźna. Najczęściej spotykamy się z grzybicą (kandydozą) pochwy bądź stóp. Jednak rodzajów tego problemu może być znacznie więcej i może zajmować różne części ciała. Objawy powodują dyskomfort i nierzadko wstyd. Choć grzybica na ogół kojarzy się z brakiem higieny, to nie jedyny czynnik, który sprzyja jej powstawaniu. Niemniej grzybicy można się pozbyć za pomocą odpowiedniego leczenia i preparatów przeciwgrzybiczych.

Przyczyny i objawy grzybicy

Grzybica zwana też mikozą wywoływana jest przez 3 różne typy patogenów:

  • dermatofity – odpowiadają za choroby włosów, skóry, paznokci
  • grzyby drożdżopodobne – odpowiadają za zmiany w błonach śluzowych np. grzybicę pochwy
  • grzyby pleśniowe – mogą zaatakować każdy organ ciała np. jelita, wątrobę, płuca.

Jednym z czynników powodujących choroby grzybicze jest oczywiście niedostateczna higiena. Jednak poza tym wyróżnia się szereg innych okoliczności, które sprzyjają powstawaniu grzybicy u człowieka. Jednym z nich jest np. wykonywanie prac rolnych. Grzyby obecne w glebie i rozkładających się roślinach (kompostach) przenoszą się z powietrzem i mogą wywoływać zakażenia płuc czy zmiany na skórze. W tym wypadku często wspomina się aspergilozę – infekcję wywołaną przez grzyby typu Aspergillus.

Objawy grzybicy zależą od tego, jaką powierzchnię ciała, bądź który układ naszego organizmu zaatakują. Jeżeli mamy do czynienia z grzybami powierzchniowymi, zazwyczaj na skórze pojawia się zaczerwienienie, świąd, pieczenie, grudki i pęcherze. Z kolei, gdy grzyby zaatakują jakiś narząd, na ogół obserwuje się kaszel, krwioplucie, duszności, gorączka czy ból w klatce piersiowej.

Dodatkowo grzybicy sprzyjają takie czynniki jak:

  • cukrzyca
  • otyłość
  • terapia hormonalna
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • zaburzenia pracy układu immunologicznego
  • stres
  • długotrwała antybiotykoterapia
  • ciąża
  • nowotwór
  • współżycie z zakażonym partnerem.

Leki na grzybicę

Z dolegliwościami każdej mikozy można sobie radzić za pomocą dostępnych na rynku leków na grzybicę. Apteki oraz platformy handlowe sprzedające leki typu liki24.pl oferują wiele preparatów przeciwgrzybiczych. Zamawiając je online, można wybierać spośród dziesiątek tego typu produktów w formie przeciwgrzybiczych tabletek, pudrów, lakierów, płynów, żeli, kremów czy sztyftów.

Dodatkowo na liki24.pl produkty na grzybicę można kupić w znacznie lepszych cenach niż stacjonarnie – nawet 30 % taniej. Leki stosowane w grzybicy to najczęściej azole, polieny czy echinokandyny. Wybór odpowiedniego preparatu na grzybicę zależny jest od jej rodzaju oraz stanu pacjenta.

Leki na grzybicę paznokci

W jednej z najczęściej występujących u ludzi chorobie grzybiczej, czyli grzybicy paznokci pacjenci sięgają po lakiery przeciwgrzybicze. Produkty te na ogół zawierają substancje, które umożliwiają odpowiednie wniknięcie substancji leczniczej. Najczęściej są to amorolfina 5%, cyklopiroks 8% czy też bifonazol.

Stosowanie lakieru na grzybice np. Loceryl (https://liki24.pl/p/loceryl-lakier-do-paznokci-leczniczy-50-mgml-1-op-25-ml/) zaleca się, gdy płytka paznokcia zmieniła kolor na biały, żółty czy brązowy. Jednak lakiery nie zawsze są skuteczne. Na ogół wskazuje je się, gdy grzybica nie dotyczy macierzy, czyli miejsca tworzenia się płytki oraz ogranicza się jedynie do kilku paznokci, a nie całych stóp. W przypadku dalej posuniętej grzybicy paznokci najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Specjalista wskaże odpowiednie leczenie. Trzeba się przygotować, że zarówno stosowanie lakieru na grzybicę paznokci oraz terapia pulsowa zalecana przez lekarza na ogół trwają kilka miesięcy. Nawet po zakończeniu leczenia choroby grzybiczej płytka paznokcia może potrzebować kolejnych kilku miesięcy, by przybrać odpowiedni kolor. Leki na receptę przepisywane przy leczeniu grzybicy paznokci to m.in. tabletki Terbinafine czy Itrax.

Leczenie grzybicy pochwy

Innym częstym rodzajem choroby grzybiczej jest kandydoza pochwy. Szacuje się, że może ona dotykać nawet 75 % kobiet. Wywołują ją drożdżaki głównie Candida albicans. Kobiety w ciąży ze względu na obniżoną odporność zaliczają się do grupy podwyższonego ryzyka zakażenia grzybicą pochwy.

grzybica pochwy Wówczas w okolicach intymnych pojawia się obrzęk, można zaobserwować gęstszą, żółtą wydzielinę i wyczuć jej nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pojawia się pieczenie podczas oddawania moczu. Na tego typu objawy grzybicy pochwy zaleca się miejscowe leki przeciwgrzybicze na receptę np. krem Pimafucin zawierający natamycynę.

Pozostałe preparaty na grzybicę bazują na takich substancjach jak nystatyna, klotrimazol czy flukonazol, polikarbofil czy kwas borowy. Ponadto, by szybciej odbudować florę bakteryjną błony śluzowej, wskazuje się suplementację prebiotykami typu Lakcid Forte (https://liki24.pl/search/lakcid/type/forte/).

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds