Przygoda z poezją

Przygoda z poezją

Na emeryturze można oglądać telewizję i smucić się z powodu zakończenia pracy zawodowej albo – nadal być twórczym. Tak jak Pani Krystyna Bandera – poetka, laureatka wielu konkursów, autorka audiobooka. Zapraszamy do lektury jej wierszy.

– Nigdy nie wiadomo, co spowoduje, że słowa zaczynają układać się w wersy. Czasem proces inicjują czyjeś zwierzenia, kiedy indziej film, szczęśliwa (nieszczęśliwa) miłość, słońce o poranku, jesienna mżawka, podmuch wiatru lub flanelowa koszula w zieloną kratkę. Na to, co powstaje ja, autorka, mam (niestety) niewielki wpływ. Piszę wiersze, które chcą być napisane i moje próby tworzenia „na temat” lub „na zamówienie” z góry skazane są na niepowodzenie – mówi Pani Krystyna Bandera.

Do zwrotu
Pożyczyłeś mi pełną rodzinę,
ptaków trzepot na wiosnę i jesień;
ciepłe palto, kozaki na zimę.
Babie lato na sierpień, na wrzesień.

Na lat kilka mi dałeś kochanie
– ust gorących doustne dotknięcia
i jesienne spacery pod ramię
na odległość ramienia i serca.

Bez bagażu mnie czeka wędrówka,
gdy za Tobą podążę przez tunel.
To, co Twoje, już leży na półkach.

Wybacz,
wspomnień zostawić nie umiem.

Auto(stop)
Gdy (na siódmą rano) kogut
zwołał kury na zebranie,
krzyk podniosły, że zbyt wcześnie.
Jednak przyszły. Trzy zaspane,

cztery z dziećmi, osiem boso,
jedna w pełnym makijażu,
w papilotach dwie, a siedem
w strojach do kąpieli w piasku.

Na wiadomość, że kur auto
kupić chce za kurze jaja
i że każda nieść powinna
po dwa naraz bez gdakania,

ogłosiły strajk godowy
– migrenowe bóle leczą.
Co z kogutem? Chcecie wiedzieć?
– Chodzi „głodny”! Trzeci miesiąc!

O autorce
Krystyna Bandera urodziła się w Wiartlu (Mazury). Wiele lat mieszkała w Radomiu. Tam zaczęła się jej przygoda z poezją. Do rodzinnej miejscowości wróciła po zakończeniu pracy zawodowej.
Laureatka nagrody publiczności Konkursu Jednego Wiersza Festiwalu Pisz i Śpiewaj Poezję z 2009 r. Wyróżniona w Konkursie Jednego Wiersza Festiwalu Pisz i Śpiewaj Poezję w 2013 r. i w 2015 r. Jej wiersze (w grudniu 2010 r.) opublikowała Gazeta Piska. W 2011 r. Stowarzyszenie Dialog Pokoleń Pogobie Średnie wydało tomik wierszy autorki, zatytułowany „Z pamiętników kury domowej”, a w 2014 r. powstał audiobook – „Szeptańce”. Pracuje nad tomikiem „Niewidy”, który powinien trafić do druku wiosną tego roku. Od niedawna współpracuje z Gazetą Senior i portalem GazetaSenior.pl.

Źródło: „Gazeta Senior” Poznań kwiecień-maj 2016

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.