Ptaszarnia we Wrocławiu zaprasza

Ptaszarnia we Wrocławiu zaprasza

Ptaszarnia jest już czynna. ZOO Wrocław zaprasza do zwiedzania.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zastała ukończona modernizacja jednego ze starszych budynków we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Przez lata użytkowania instalacje i właściwości termiczne budynku już nie przystawały do współczesnych wymagań. A przecież ceny energii wciąż rosną i rosną.

Historia ptaszarni

Ptaszarnia

Ptaszarnia, pierwsze papugi już mieszkają, fot.© Jerzy Dudzik

Budynek pełnił różne funkcje w ciągu tych ponad stu lat istnienia ZOO we Wrocławiu. Kiedy zdarzyły się problemy finansowe po pierwszej wojnie światowej, budynek został przeznaczony na kawiarnię. Pełnił też funkcję sali koncertowej. Jednak najdłużej był przeznaczony na wystawianie ptaków. Zamknięte w ciasnych klatkach raczej cierpiały.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Skąd w zoo zwierzęta

Zmienił się sposób pozyskiwania zwierząt do ogrodów zoologicznych. Teraz ogrody bardziej przypominają laboratoria prowadzące hodowlę zachowawczą, niż miejsce wystawiania egzotycznych zwierząt. Zwraca się uwagę na dobrostan zwierząt i wszyscy starają się organizować pomieszczenia w taki sposób, by zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki do rozwoju. Z taką myślą był przeprowadzony remont ptaszarni.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Zabytek po remoncie

Wszelkie prace modernizacyjne ptaszarni zostały przeprowadzone z zachowaniem szczególnej uwagi, by nie zniszczyć zabytkowego charakteru budynku. Jest teraz jasno i przestronnie. Szkło zostało zastąpione nowoczesnymi materiałami i budynek jest „ciepły”. Spełnia współczesne normy.

Jakie ptaki

Ptaszarnia będzie nowym domem dla ptaków egzotycznych. Papugi, dzioborożce i inne zagrożone wyginięciem gatunki. Więcej dowiecie się, kiedy odwiedzicie ptaszarnię. Zwróćcie uwagę na ptaki namalowane na ścianach, to edukacyjny charakter tego pawilonu. Znajdziecie także rekonstrukcję szkieletu słynnego ptaka dodo.

Reintrodukcja

Ptaszarnia

 Ptaszarnia, edukacja na ścianach, fot.© Jerzy Dudzik

Przywracanie zagrożonych wyginięciem ptaków odbywa się także w inny sposób. Jaja ptaków są wkładane do inkubatorów i tak jak kurczęta później hodowane. Jednak po wypuszczeniu na wolność takie osobniki słabo sobie radzą. Dlatego obecnie preferuje się gniazda w naturalnych warunkach nadzorowane przy pomocy kamer. Tak przywraca się w Europie populację sokoła wędrownego, a na Jawie tamtejsze ptaki. Wrocławskie ZOO i Fundacja Dodo wspomaga takie przedsięwzięcia. Więcej znajdziecie tutaj .

Ochrona ptaków drapieżnych

W miejscach, gdzie mają swoje gniazda rzadkie gatunki ptaków, zakłada się strefy ochronne. Dla dużych drapieżnych ptaków to zwykle 500 metrów od gniazda. Wszystkich obowiązuje tam zakaz wstępu, nawet do pięciu lat od porzucenia gniazda przez ptaki.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Łańcuch pokarmowy

Bez owadów nie ma małych ptaków, bez małych ptaszków nie będzie ptaków drapieżnych. W przyrodzie wszystko jest poukładane i zależne jedno od drugiego. Cywilizacja ludzi w wielu miejscach zakłóciła naturalny bieg rzeczy. Dlatego w ogrodach zoologicznych trzymamy zwierzęta. Ot tak na wszelki wypadek, gdyby w naturze całkowicie wyginęły. Tak jak żubry w Polsce w początkach dwudziestego wieku.

O tym wszystkim i wiele więcej dowiecie się w trakcie wizyty we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds