
Rak jajnika, czy wiesz jaki jest podstępny?
Rak jajnika to jeden z najpoważniejszych nowotworów narządów płciowych u kobiet. Stanowi około 5% wśród wszystkich zachorowań u kobiet. Jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika, obok wywiadu rodzinnego, jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2. Nowotwór początkowo rozwija się bezobjawowo, w ponad 70 proc. przypadków wykrywany jest w zaawansowanym stadium, gdzie skuteczność leczenia jest stosunkowo mała.
Jak mówi ppłk dr hab. n. med. Lubomir Bodnar należy zwiększyć czujność onkologiczną i zwrócić uwagę na niespecyficzne sygnały ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: powtarzające się wzdęcia, biegunki, uczucie sytości, czy ucisk w miednicy, które często łatwo przeoczyć i pomylić z inną chorobą.
– Rak jajnika jest największym problemem jeśli chodzi o ginekologię onkologiczną. Rak jajnika jest na 3 miejscu w przypadku nowotworów ginekologicznych. Co roku około 3600 kobiet choruje na ten nowotwór. Największym problemem jest wysoka umieralność pacjentek, ponieważ rocznie z powodu tej choroby umiera 2600 pacjentek, czyli mniej więcej 2/3 chorych. – mówi ppłk dr hab. n. med. Lubomir Bodnar.
Na świecie dokonano już szereg pomiarów przesiewowych w kierunku wczesnego rozpoznania raka jajnika. Niestety nie ma jeszcze odpowiednich badań, dzięki którym można wykryć początki tej choroby.
Kobiety, które są obciążone rodzinnym występowaniem raka piersi czy jajnika powinny być bardziej wyczulone na wszelkie objawy i częściej korzystać z wizyt u ginekologa.
– Rak jajnika nie jest nowotworem, który jest szczególnie związany z takimi typowymi czynnikami związanymi ze zdrowym trybem życia. Przyczyn tego nowotworu upatruje się bardziej w czynnikach związanych z rozrodem pacjentki, jej owulacją. – dodaje ppłk dr hab. n. med. Lubomir Bodnar.
Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016