
Ratuj życie
To ogromna radość, gdy uda się uratować czyjeś życie. By tego dokonać, trzeba wiedzieć jak postępować, gdy zobaczymy, że nagle w miejscu publicznym ktoś leży na ulicy i stracił przytomność.
W nowej bibliotece w Przejściu Świdnickim odbyło się spotkanie z okazji przekazania dla Wrocławia nowych 6 defibrylatorów. Defibrylator to urządzenie, które pomoże wznowić akcję serca w przypadku zatrzymania. Ratownicy medyczni mają takie urządzenia w karetkach. Teraz urządzenia będą dostępne w ważnych punktach Wrocławia. Defibrylator na dworcu Wrocław Główny był użyty 4 razy i w trzech przypadkach udało się uratować nieprzytomnego pacjenta z zatrzymaną akcją serca.
Urządzenia będą rozmieszczone między innymi w bibliotece Innowacja, przy ZOO we Wrocławiu, na lotnisku, stadionie Olimpijskim, Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych. Powstała aplikacja „Staying Alive” na smartfony, która informuje o miejscach rozmieszczenia defibrylatorów i prowadzi ratownika krok po kroku przez poszczególne elementy algorytmu resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Urządzenie jest niewielkie, zapakowane w czerwoną torebkę, znajduje się w zielonej ochronnej kapsule przymocowanej do ściany. Czerwona torebka zawiera defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator). To w 100% bezpieczne urządzenie medyczne, które wyraźnymi komendami głosowymi instruuje osobę udzielającą pomocy o koniecznych do podjęcia krokach, kontroluje rytm serca poszkodowanego i jeśli zachodzi potrzeba, generuje impuls ratujący życie. Defibrylacja „resetuje” chaotycznie pracujące serce, a dzięki uciskom klatki piersiowej ma ono szanse wrócić do normalnej pracy. Stan zagrożenia życia mija.
Fundacja Ratuj Życie
Pasjonaci niesienia pomocy w nagłych przypadkach, ratownicy medyczni, osoby przeszkolone mogą próbować pomóc w nagłych wypadkach przywrócić rytm serca. Defibrylator taką pomoc skutecznie rozszerza o impuls elektryczny przywracający rytm serca. Bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć kilka tygodni, bez wody kilka dni, a bez powietrza tylko kilka minut. Dlatego wtłaczanie powietrza do płuc nieprzytomnego jest tak ważne. Warto nauczyć się jak postępować w takich trudnych momentach, by ratownicy z karetki mieli szansę.
Zastanawialiście się co zrobić, gdy nagle ktoś bliski straci przytomność i puls jest niewyczuwalny? Potraficie prowadzić reanimację? Potraficie zachować zimną krew i wezwać ratowników, czy może wpadniecie w histerię? Potraficie ułożyć nieprzytomną osobę tak, by się nie zadławiła? Czy może będziecie stali bezradnie w kręgu gapiów i czekali, aż zdarzy się cud? Trzeba pamiętać, że czas dojazdu karetki to około 10 minut, jak nie ma korków, od momentu zgłoszenia.
Pięć kroków
Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć, jak wygląda udzielanie pomocy nieprzytomnemu człowiekowi, sami spróbować działać i poćwiczyć na fantomach.
Gdy zobaczysz, że ktoś potrzebuje pomocy to:
1. Sprawdź przytomność
2. Zapewnij sobie pomoc i w momencie, gdy ty zaczynasz sprawdzać, czy poszkodowany oddycha, inna osoba dzwoni po karetkę. Pamiętasz numer 112 i 999
3. Sprawdzaj na smartfonie, w aplikacji Staying Alive, gdzie jest najbliższy defibrylator AED, wydaj polecenie, niech ktoś przyniesie
4. Uciskaj klatkę piersiową, widziałeś nie raz na pokazach, jak się to robi
5. podłącz elektrody, postępuj według komend głosowych urządzenia.
Wolontariat
Nie jest łatwo, dlatego lepiej przejść szkolenie i zostać wolontariuszem w Fundacji Ratuj Życie.
Prowadzenie akcji reanimacyjnej wymaga sporej siły i sprawności fizycznej. Trzeba klęczeć i rytmicznie uciskać klatkę piersiową, wtłaczać powietrze do płuc, zachować spokój i wydawać innym polecenia.
-Kolejne defibrylatory pojawią się w naszym mieście. To urządzenia, które mogą uratować życie wrocławian. Chcę przypomnieć, że w niemal każdym budynku urzędu miejskiego takie urządzenie się znajduje. W ten sposób podnosimy bezpieczeństwo mieszkańców. Dziękuję darczyńcom oraz fundacji Ratuj Życie za ten gest w stronę Wrocławia. Cieszymy się, że nowe defibrylatory pojawią się w naszym mieście, choć mam nadzieję, że nigdy nie będą używane.- mówił Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych podczas uroczystego przekazania urządzeń.
Fundacja Ratuj Życie powstała w 2014 roku jako kontynuacja kampanii społecznej Ratuj Życie zapoczątkowanej 3 lata wcześniej w Krakowie. Głównymi celami Fundacji są: podniesienie świadomości społeczeństwa dotyczącej ratowania życia w Nagłym Zatrzymaniu Krążenia wykorzystując Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED, propagowanie powszechnego dostępu do AED oraz zwiększenia liczby dostępnych AED. Fundacja zaangażowana jest także w tworzenie mapy lokalizacji defibrylatorów AED dostępnych w Polsce i w innych krajach Europy.
Fundatorem urządzeń jest firma logistyczna UPS.
tekst, zdjęcia Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023