
Recepta na problemy według japońskich seniorów
Spis Treści
Seniorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni często borykają się z problemami finansowymi i samotnością, dlatego coraz częściej jesień życia pragną przeżyć w więzieniu. Osoby starsze kradną, bo liczą na godną opiekę i towarzystwo.
Osoby starsze w Japonii borykają się z problemami finansowymi, w dodatku często nie mogą liczyć na pomoc ze strony swoich dzieci i innych krewnych (jest to zjawisko powszechne). W takiej sytuacji może być ok. połowa japońskich emerytów i rencistów, a ich liczba dynamicznie rośnie. W ciągu ostatnich 30 lat liczba osób starszych w Japonii wzrosła o 300 procent, a do 2060 roku będzie ich już ponad 40 procent.
Receptą na problemy dla wielu japońskich seniorów okazał się pobyt w więzieniu, gdzie mają zapewnioną godną opiekę i towarzystwo. Aby tam trafić, osoby starsze dopuszczają się drobnych kradzieży (np. ubrań i gadżetów), najczęściej w sklepach. Niepokojący trend potwierdzają dane publikowane przez japoński urząd statystyczny. Od początku XXI wieku liczba więźniów obojga płci w wieku powyżej 65 roku życia wrosła czterokrotnie, a obecnie w japońskich więzieniach znajduje się ok. 20 procent seniorek (90 procent za drobne kradzieże). Japoński rząd podejmuje działania, aby zredukować wskaźnik przestępczości wśród obywateli powyżej 60. roku życia (mają m.in. zwiększyć nakłady na opiekę społeczną).
Czy grozi nam niepokojący trend?
Zjawisko starzenia się społeczeństw można zaobserwować w wielu krajach rozwiniętych gospodarczo, również w Polsce. W naszym kraju już teraz świadczenia są niskie, a seniorzy borykają się z problemami finansowymi. W dodatku problem może narastać, bo samotnych osób starszych będzie przybywać, a emerytury – według prognoz – będą niższe. Czy recepta na problemy, stosowana przez japońskich seniorów, wkrótce stanie się popularna także u nas?
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021