Rehabilitacja z nutą rywalizacji

Rehabilitacja z nutą rywalizacji

W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kluzeka w Krakowie ofertę regularnych zajęć wzbogacono o niestandardowe rodzaje aktywności i konkurencje sprawnościowe. Turnieje bule, mecze towarzyskie Molkky, czy inne gry jak kręgle, ping-pong stają się atrakcyjną alternatywą dla klasycznych zajęć rehabilitacyjnych.

Klasyczna rehabilitacja może być wzbogacona o różne formy aktywności. Ciekawe rozwiązanie odnajdziemy w Krakowie. „AKtywizaCJE SENIORÓW” to pomysł, który zrodził się w 2012 roku w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kluzeka 6. Do harmonogramu zajęć wprowadzono różne gry i aktywności, które pozytywnie wpłynęły na kondycję i samopoczucie podopiecznych. Seniorzy mogą skorzystać z klasycznej rehabilitacji lub zdecydować się na niestandardowe rodzaje aktywności i konkurencje sprawnościowe (drzewko szczęścia, butelki itp.) czy gry: kręgle, ping-pong, bule (inna nazwa petanka).

Jak zrodził się pomysł?

– Wiele lat temu jedna z rehabilitantek prowadziła klasyczną rehabilitację oraz gimnastykę w grupie. Do rehabilitacji nikt się nie garnął, gimnastyka cieszyła się większą popularnością. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie wprowadzić bardziej zabawowych form aktywności fizycznej z małą dozą konkurencji. Mała rywalizacja trochę pobudza, dodaje pozytywnych emocji. Zaczęliśmy od gier i zabaw podwórkowych. Skorzystaliśmy również z doświadczeń innych, z Francji „pożyczyliśmy” sobie bule (fr. boule – kula), które stały się bardzo popularne – wspomina Dyrektor DPS Piotr Zieliński.

Po bulach w domu pomocy społecznej zagościła cała masa gier popularnych w świecie. Na przykład krokiet (nie mylić z krykietem), czyli staroangielska gra, w której młoteczkiem przesuwa się kulkę po torze. Ze Skandynawii przybyła Molkky – młoda gra rozgrywana na świeżym powietrzu i niewymagająca dużej siły fizycznej, ale zapewniająca niezbędną dawkę ruchu. Każda z konkurencji jest przeprowadzana w formie zawodów, a wyniki są zapisywane przez sędziów i pod koniec zajęć oficjalnie ogłaszane.

✔ Przeczytaj również: Szachy, karty, krzyżówki – gry dla seniorów, które rozwijają umysł

Rehabilitacja z nutą rywalizacji

Po pierwszych sukcesach zrodził się pomysł, aby do zabawy zaprosić również osoby z zewnątrz, czyli zorganizować turnieje o zasięgu lokalnym. Najpierw do projektu dołączyli mieszkańcy innych domów pomocy społecznej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i seniorzy ze środowiska lokalnego. Później zaproszono CAS-y i inne organizacje senioralne. Dziś dzięki wsparciu finansowemu dzielnicy DPS ma niewielki, ale profesjonalny bulodrom, który przyciąga mieszkańców z całej dzielnicy. 

– Te działania wybijają z pewnej rutyny zarówno podopiecznych, jak i pracowników. Staramy się być otwarci, organizujemy turnieje, to energetyzuje podopiecznych, którzy mają okazję poznawać nowych ludzi spoza domu, a mieszkańcy przekonać się, jak naprawdę funkcjonuje dom pomocy społecznej – mówi Piotr Zieliński.

✔ Przeczytaj również: Brydż powrócił niczym James Bond. Brydż 60+

Zajęcia dla seniorów przynoszą efekty

Sposoby aktywizacji seniorów inne niż tradycyjna rehabilitacja weszły już na stałe do oferty i kalendarza Domu Pomocy Społecznej w Krakowie przy ul. Kluzeka. Mieszkańcy mają do dyspozycji w DPS: salę rehabilitacyjną wyposażoną w różne sprzęty do ćwiczeń, świetlicę i hol, a na zewnątrz bulodrom oraz ogród i park. Opiekę nad działaniami seniorów sprawują terapeuci – rehabilitanci i instruktor terapii zajęciowej. Poza realizowaniem planu stałych zajęć odpowiadają oni również za organizację turniejów o charakterze lokalnym. Nowatorskie aktywności poprawiły sprawność fizyczną i psychiczną mieszkańców, wzrosła liczba osób, które korzystają z różnych form aktywności. Warunkiem sukcesu było zaangażowanie pracowników i stopniowo wprowadzane odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabawy. Barierami do pokonania były nie tylko ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia osób starszych, ale także niska samoocena i brak wiary we własne możliwości.

– W 2016 r. działania z Kluzeka wyróżniono w Złotej Księgi Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych prowadzonej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (II edycja). Krakowski DPS inspiruje inne domy pomocy społecznej, integruje środowisko senioralne i lokalną społeczność mieszkańców – mówi Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Kontakt
Dom Pomocy Społecznej
ul. Kluzeka 6, 31-222 Kraków
tel. 12/415 25 92, www.dpskluzeka.pl

(Na zdjęciu gra w Molkky)

Szukasz inspiracji na temat różnych form spędzania wolnego czasu? Więcej ciekawych informacji odnajdziesz w rubryce Aktywny Senior oraz Hobby.

Kluby samopomocy dla osób starszych w Krakowie

Turniej „Rusz Głową” dla seniorów w Krakowie

Projekt Floratorium, aby czerpać siłę z przyrody

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.