Rembrandt na lekcji historii

Rembrandt na lekcji historii

Projekt, łączący udział kilku pokoleń w jednej klasie lekcyjnej, jest realizowany we wrocławskich szkołach. Liczba seniorów rośnie, dlatego powstał projekt „Edukacja do starości. Wrocław Miastem Pokoleń” – wspólny przedsięwzięcie Wrocławskiego Centrum Seniora i Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocław. Jakie są z tego zyski?  Dzieci mają inne w formacie lekcje, a seniorzy mogą się podzielić swoimi przemyśleniami. 

Lekcja historii, przeznaczona na wysłuchanie opowieści o mistrzowskim operowaniu światłocieniem przez Rembrandta, jak twierdzi młodzież, była fajna. Zaczęło się od kilku słów pani Anny Sokołowskiej, chwila aktorskiej deklamacji o światłocieniu i świetle w malarstwie, kilka slajdów i pojawił się na ekranie główny bohater lekcji – obraz „Syn marnotrawny” Rembrandta. Pani Anna krótko wskazała na istotne cechy obrazu, zmobilizowała młodzież do przeczytania słów ze sceny powrotu syna marnotrawnego i przeszła do testów. Młodzież podzielona na cztery zespoły miała udzielić odpowiedzi, która z postaci jej bardziej odpowiada i dlaczego. Czy przebaczenie marnotrawnemu i urządzenie uczty jest sprawiedliwe? Czy gadżety i stroje są najważniejsze?

Młodzież stanęła na wysokości zadania i udzielała szczerych odpowiedzi. Dyskutowali nad tematem testu i osiągnęli consensus. Mało tego, potrafili to jeszcze uzasadnić. Wprawdzie seniorzy chcieli, by jeszcze młodzieży doradzać, ale właśnie zaczęła się przerwa i wszechogarniający hałas żywiołowych, młodych gardeł. To oznacza koniec lekcji, skwitowane krótkim, ale jakże znaczącym „fajna”.

Fajnie być dziadkiem i pokazywać młodym zawiłości tego świata, mówiły uśmiechy seniorów po zakończonej lekcji. A gdyby tak seniorów posadzić w ławkach , a młodych zaprosić do poprowadzenia lekcji na przykład z obsługi telefonu zwanego smartfonem? To dopiero mogłaby być atrakcja.

Program współpracy pomiędzy Wrocławskim Centrum Seniora a placówkami oświatowymi został wpisany do Księgi Złotych Praktyk.

Wrocław Miasto Pokoleń lekcja z seniorami

Wrocław Miasto Pokoleń lekcja z seniorami

Wrocław Miasto Pokoleń lekcja z seniorami

Wrocław Miasto Pokoleń lekcja z seniorami

Wrocław Miasto Pokoleń lekcja z seniorami

Wrocław Miasto Pokoleń lekcja z seniorami

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.