Rośnie liczba chorych na astmę

Rośnie liczba chorych na astmę

Blisko 4 miliony osób ma objawy astmy ciężkiej, a jedynie ok. 2 milionów pacjentów ma świadomość swojej choroby. Astma jest uważana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotyka ludzi w różnym wieku, choć najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie. Jest chorobą na całe życie.

Chorzy na astmę ciężką bardzo często muszą rezygnować z pracy i swoich codziennych aktywności. Koszty leczenia są wysokie i stanowią ponad 50 % wszystkich kosztów przeznaczonych na opiekę nad chorymi na astmę. Warunki środowiska i zanieczyszczeń w jakich żyjemy, powodują, że niestety organizm jest mniej odporny na czynniki zewnętrzne.

– Chorzy na astmę muszą zmierzyć się z uciążliwym leczeniem, ale również ze zmianami, jakie powodują leki, czyli z depresją, fobią oraz lękami. Rozmawiałam z wieloma osobami, które chorują na astmę ciężką. Ich sytuacja jest naprawdę ciężka. Nie mają ciekawych doświadczeń z ludźmi, którzy ich otaczają, ponieważ nie mają siły tłumaczyć dlaczego zaczynają kaszleć. Reakcje niektórych ludzi wynikają właśnie z ich niewiedzy na temat tej choroby. – mówi dr n. hum. Dominika Łęcka, psychoterapeuta i doradca systemowy Motylarnia.

W Polsce i na świecie odnotowano wzrost osób chorych na astmę. Przyczyną tego może być polepszająca się diagnostyka i uświadamianie ludzi na temat tej choroby. W dużych miastach edukacja funkcjonuje na wysokim poziomie. Źródłem informacji są na przykład poradnie, w których osoby mogą dowiedzieć wielu informacji na jej temat –  jak przebiega i jakie są objawy. Dzięki temu ludzie zaczynają się badać, a  lekarze są w stanie zdiagnozować i odnotować liczbę zachorowań.

– Edukacja na temat astmy ciężkiej jest najtańszą i najlepszą formą poprawiania jakości życia osób chorych. Zwiększa się ich pewność siebie i odwaga na zmierzenie się z tą chorobą. Przekazanie cennych informacji pomoże również przygotować ich do odpowiedniej reakcji na nagły atak duszności. – dodaje dr n. hum. Łęcka.

źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.