Rowerzyści dla Seniorów

Rowerzyści dla Seniorów

Rowerzyści dla Seniorów to inicjatywa realizowana od maja w Poznaniu. Do wspólnych przejazdów rikszą seniorów z Domu Pomocy Społecznej na Ugorach zaprosili wolontariusze ze Stowarzyszenia „Rowerowy Poznań”.

Głównym założeniem inicjatywy Rowerzyści dla Seniorów jest nawiązanie więzi między rowerzystami-wolontariuszami, a mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej, którzy nie uczestniczą tak aktywnie jak dawniej w życiu miasta. W Domu Pomocy Społecznej na Ugorach mieszka ponad sto osób, które (w większości) nie poruszają się swobodnie poza ośrodkiem. Dzięki inicjatywie seniorzy zyskali świetną okazję, aby aktywnie i miło spędzić czas, wyrwać się rutynie, a przy okazji odwiedzić odległe zakątki, urokliwe i sentymentalne miejsca.

Ludzie o wielkich sercach

Wolontariuszami są poznaniacy, zapaleni rowerzyści, którzy potrafią docenić doświadczenie i mądrość osób starszych. Osoby związane ze Stowarzyszeniem „Rowerowy Poznań” postanowiły poświęcić swój wolny czas, aby zrobić coś dobrego, a przy tym nawiązać ciekawe znajomości. 
– Mamy już stałą grupę seniorów, z którymi jeździmy. Staramy się im odpowiednio dobierać wolontariuszy, żeby nie kończyć na samych przejazdach, a budować jeszcze relacje poza nimi. I to się udaje – odwiedzają się nawet poza przejazdami, w ciepłe dni idą na lody, razem oglądali mecze podczas mistrzostw, ale przede wszystkim rozmawiają ze sobą. Seniorzy szczególnie cenią indywidualne rozmowy, dlatego my jako opiekunowie stopniowo poznajemy kolejne osoby i zapraszamy do projektu. Idea im się bardzo podoba, faktycznie są osoby, które wcześniej długo nie opuszczały domu pomocy społecznej czy jego sąsiedztwa, a teraz znów podziwiają poznańskie parki czy Wartostradę
– podkreśla Tadeusz Mirski ze Stowarzyszenia „Rowerowy Poznań”.

Wygodnie i bezpiecznie

Riksza jest odpowiednio przystosowana do potrzeb osób starszych – wyposażono ją w zabezpieczenia, apteczkę, koce i najpotrzebniejsze materiały. Pojazd ma wspomaganie elektryczne i jest regularnie sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa. Każdy wolontariusz przechodzi szkolenie uwzględniające m.in. obsługę rikszy oraz kontakt z seniorami.

Poszukiwani wolontariusze

Projekt Rowerzyści dla Seniorów inspirowany jest – działającą od lat – duńską inicjatywą „Cycling Without Age”. W nioski z akcji mają pomóc w uruchamianiu kolejnych tego typu inicjatyw w Polsce. Projekt powstał dzięki wsparciu Inkubatora WINS, prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, w partnerstwie z Urzędem Miasta Poznania i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Do inicjatywy może dołączyć każdy, kto chce aktywnie spędzić czas i spełnić dobry uczynek. Stowarzyszenie „Rowerowy Poznań” poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby zaangażować się w projekt. Aby zostać rowerowym wolontariuszem-pilotem, wystarczy zadzwonić.

Telefon dla osób zainteresowanych wolontariatem: 514 632 781
Telefon kontaktowy w sprawie projektu: 515 323 393

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.