Rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych

Rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych

Przedstawiamy rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych i opiekunów osób zależnych. Pomysły wypracowano w ramach programu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia”, który realizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” razem z grupą innowatorów z całej Polski.

Tworzenie dobrych warunków życia dla osób starszych zależnych i ich opiekunów jest celem programu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia”. W ramach jego realizacji Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” pracuje nad kilkudziesięcioma nowymi rozwiązaniami i modelami, które są dostępne dla wszystkich na zasadzie otwartych licencji.

Wierzymy, że współpracując, możemy bez względu na wiek, zawód, doświadczenie wymyślać sposoby na to, by starość była lepsza i często inna niż w naszych wyobrażeniach. Nie zamykajmy oczu i głów na ten temat, nie unikajmy myśli o własnej starości oraz spotkań, bliskości z osobami starszymi. Zachęcamy do śledzenia pracy innowatorów i postępu w rozwoju ich pomysłów – opowiada Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Pomysły na lepszą jesień życia

Studentki wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Ewa Hiller i Magdalena Katana – zaproponowały ciekawe rozwiązanie dotyczące wózka na zakupy. To projekt-model sieci wsparcia opartej na współdzieleniu specjalnie zaprojektowanej „Torby Borby”. Wózek za zakupy umożliwia zachowanie samodzielności i przyjemności w robieniu zakupów oraz nawiązanie więzi z lokalną społecznością.

Projektanci i designerzy dla osób starszych. Ewa - projekt Dorota Kostowska

Rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych (projekt Dorota Kostowska)

Z kolei pomysł Arkadiusza Wybranowskiego z Bydgoszczy skupia się na lepszym dopasowaniu mieszkania do potrzeb osoby starszej, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Audyt społeczny, prowadzony przez aktywnych seniorów, umożliwia odkrycie barier architektonicznych i ergonomicznych, które ograniczają samodzielność seniorów. Wnioski mogą pomóc dostosować mieszkanie do możliwości i ograniczeń osoby starszej.

Projektanci i designerzy dla osób starszych. Arek - projekt Dorota Kostowska

Rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych (projekt Dorota Kostowska)

Innym przykładem rozwiązania, które może ułatwić seniorom życie, jest projekt „Sąsiedzka Kieszeń Wsparcia”. Idea sprowadza się do ułatwienia osobom starszym komunikacji i wymiany wzajemnych usług pomiędzy osobą starszą zależną, a jej najbliższymi sąsiadami z klatki schodowej i lokalnymi instytucjami kultury. Wymianę informacji ma ułatwić specjalny systemu komunikacji graficznej (kieszeni wsparcia). Autorkami pomysłu są Natalia Gołubowska i Anna Stelmarczyk-Matraj z Wołowa.

Rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych (projekt Dorota Kostowska)

Rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych (projekt Dorota Kostowska)

Projekt „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem projektu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w Akcji”. Więcej informacji na www.sieciwsparcia.pl.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.