Rusza konkurs „Seniorzy w Akcji” Inkubator + dotacje

Rusza konkurs „Seniorzy w Akcji” Inkubator + dotacje

Jesteś osobą 60+? Masz pomysł na działania w swojej społeczności, pasje i doświadczenia, którymi chcesz się podzielić? Masz 18-35 lat i razem z osobą 60+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję? Zgłoś pomysł na projekt społeczny. Dopracuj go przy wsparciu ekspertów i zdobądź dotację. Rusza ósma edycja konkursu „Seniorzy w akcji” Inkubator + dotacje!

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do udziału w ogólnopolskim konkursie „Seniorzy w akcji” Inkubator + dotacje na działania społeczne osób starszych i inicjatywy międzypokoleniowe. Konkurs skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować przy wsparciu ekspertów, doświadczonych animatorów i uczestników programu. Szukamy osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności, przydatne w swojej dalszej aktywności społecznej.

– Konkurs realizowany jest w formule inkubatora – stwarzamy przestrzeń do dopracowania i rozwijania pomysłów zgłoszonych na konkurs poprzez cykl warsztatów, wizyty studyjne oraz wsparcie trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów (warsztaty, konsultacje). Formuła konkursu jest przyjazna szczególnie dla osób i organizacji, które nie mają dużego doświadczenia w opracowywaniu i realizacji projektów – podkreśla Beata Tokarz-Kamińska, członkini zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

WSPARCIE FINANSOWE
Udział w konkursie daje możliwość otrzymania wsparcia finansowego w wysokości
od 6000 zł do 12 000 zł. Ze środków konkursu zostanie przyznanych ok. 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.
– Stawiamy na działania przyczyniające się do wypracowania trwałych zmian społecznych na poziomie lokalnym. Chcemy wspierać przedsięwzięcia, które wnoszą nową jakość do działań angażujących osoby starsze w danej społeczności i mają potencjał do wypracowania skalowalnych rozwiązań i modeli działania w pracy
z osobami starszymi – dodaje Tokarz-Kamińska.
O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie, dom kultury).

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Żeby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, dostępny na stronie: www.formularz.seniorzywakcji.pl. Składanie listów intencyjnych do 17 marca 2015.
Informacje o konkursie:
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
tel. (22) 396 55 16 lub 19, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00, e-mail: listy@seniorzywakcji.pl

Seniorzy w akcji_obraz

„SENIORZY W AKCJI” INKUBATOR + DOTACJE
To już ósma edycja konkursu. Do tej pory zostały zrealizowane 232 projekty w całej Polsce. Wykorzystując potencjał absolwentów programu, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” buduje sieć Mentorów 60+, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność.

Konkurs „Seniorzy w akcji” znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu „Społeczne Innowacje w Starzeniu” (Social Innovations in Ageing). Międzynarodowe Jury doceniło model wspierania osób 60+ w roli liderów działań społecznych, a także tworzenia przestrzeni do współpracy i dialogu pokoleń wypracowany w programie.

Spot programu „Seniorzy w akcji”: http://vimeo.com/58903165
Filmy „Seniorzy w akcji”: http://www.youtube.com/user/seniorzywakcji

O udziale w konkursie „Seniorzy w akcji” opowiadają jego uczestnicy:
Realizacja projektu przekonała mnie, że każdy wiek jest dobry, aby być aktywnym. Warto robić coś, co daje nam radość, zwiększa aktywność fizyczną i intelektualną, a wspólnie spędzony czas pozostawi na długo miłe wspomnienia. (Barbara Sufranek, Iława)

Dla mnie było to nowe wyzwanie i bardzo fajna przygoda. Dawniej byłam bardzo nieśmiałą osobą, jednak koordynacja [projektu] związana była z koniecznością pracy w grupie, prowadzenia zajęć, udzielania wywiadów – mam teraz odwagę podejmować kolejne działania. W roli lidera czułam się dobrze, niewątpliwie czuję się bardziej dowartościowana i doceniona. (Wiesława Koryzna, Gorzów Wielkopolski)

Projekt wzmocnił moje poczucie wartości i umocnił mnie w pozycji lidera inicjującego i koordynującego działania. Ciągle i niezmiennie uczę się tolerancji, otwartości i nieoceniania innych. (Hanna Sienkiewicz, Łapicze)

Cieszy mnie moja przydatność. Staram się przekonywać ludzi, że potrafią więcej, niż im się wydaje. Jestem pewna, że wartością jest bycie razem, wspólne działanie. Można czerpać z tego radość, satysfakcję i uczyć się zaufania do innych. (Marta Dzikowska-Łuczywo, Bytów)

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.