Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z seniorami

Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z seniorami

Dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich – spotkał się z bydgoskimi seniorami na zaproszenie Bożeny Sałacińskiej, przewodniczącej Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkanie odbyło się 16 kwietnia 2019 r. w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu mówił o prawach ludzi starszych gwarantowanych przez konstytucję. Seniorzy dowiedzieli się, że konstytucja w sposób szeroki chroni ich godność, gwarantuje im równość wobec prawa i zakazuje dyskryminowania ze względu na wiek.

Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z seniorami

Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z seniorami

Słuchacze KUTW dowiedzieli się również, że w konstytucji są zabezpieczone ich prawa socjalne. W szczególności dotyczy to prawa do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Seniorzy z uwagą słuchali o przysługujących im prawach, które gwarantuje im konstytucja w zakresie opieki zdrowotnej.

Dr Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich

Dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich

– Zapewnienie opieki zdrowotnej osobom w podeszłym wieku to obowiązek władzy publicznej. Prawa człowieka stały się polityczne. Jeżeli określamy nasz stosunek, chociażby do osób LGBT, czy do migrantów, czy do stosunku do reformy sądownictwa, to w zależności od tego, jakich słów użyjemy, jakie kwestie będziemy akcentowali, na co będziemy zwracali uwagę, to zaraz można kogoś bardzo łatwo nazwać politykiem – tłumaczył dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z seniorami

Po wystąpieniach Adama Bodnara i Andrzeja Stefańskiego był czas na zadawanie pytań, dotyczących spraw społecznych. Seniorzy pytali m.in. o RODO, zabezpieczenie danych osobowych oraz o przysługującą wolontariuszom opiekę prawną i ubezpieczenie. Spotkaniu Rzecznika Praw Obywatelskich z seniorami towarzyszyły ekipy telewizyjne: TV Bydgoszcz i redakcja społeczna TVN z Warszawy.

Tekst: Miłosz Sałaciński
(korekta: JS)

Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z seniorami

Bożena Sałacińska - przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Bożena Sałacińska – przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.