Samochód przyszłości to pojazd bez kierowcy

Samochód przyszłości to pojazd bez kierowcy

Auta przyszłości powinny być przyjazne dla wszystkich użytkowników, również tych, którzy mają trudności w poruszaniu się. Te wymagania spełnia Renault EZ-GO, czyli pojazd bez kierowcy, ale z wygodną platformą wejściową.

W Warszawie, z okazji finału konkursu „Renault Easy City. Design the Future”, zaprezentowano autonomiczny pojazd Renault EZ-GO. Samochód zaprojektowano tak, aby był przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej czy poruszających się na wózku – pasażerowie mogą wejść do auta dzięki wygodnej platformie. Pojazd bez kierowcy jest autonomiczny, dlatego do podróżowania nim nie jest potrzebne prawo jazdy. Renault EZ-GO wyróżnia się także tym, że służy do przewozu małych grup i z tego powodu może być alternatywą zarówno dla prywatnego samochodu, jak i dla transportu publicznego.

Renault EZ-GO to samochód przyszłości, czyli pojazd bez kierowcy

Renault EZ-GO to samochód przyszłości, czyli pojazd bez kierowcy

Auto przyszłości

W pojeździe przyszłości nie znajdziemy kierownicy ani siedzenia kierowcy. Renault EZ-GO jest pojazdem autonomicznym czwartego poziomu, co oznacza, że może kontrolować odległość od samochodu jadącego z przodu, jechać po swoim pasie ruchu lub go zmieniać oraz samodzielnie skręcać na skrzyżowaniach. Jest również w stanie zapewnić bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń w otoczeniu. Co więcej – dzięki ograniczeniu prędkości do 50 km/h – zapewnia bezpieczeństwo pasażerom.

Renault EZ-GO to samochód przyszłości, czyli pojazd bez kierowcy

Renault EZ-GO

Wygodne przemieszczanie się

Renault EZ-GO jest jednocześnie usługą mobilności na żądanie obsługiwaną za pomocą aplikacji. Pojazd przedstawia wizję przyszłości Renault, zgodnie z którą transport w miastach stanie się elektryczny, autonomiczny, współdzielony i połączony z usługami cyfrowymi. Podróżowanie po mieście powinno być szybkie, wygodne dla wszystkich grup użytkowników oraz odbywać się bez szkody dla środowiska.

Pojazd-robot Renault EZ-GO przyjechał do Polski po raz pierwszy z okazji finału konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla tego pojazdu.

Renault EZ-GO to samochód przyszłości, czyli pojazd bez kierowcy

Renault EZ-GO

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.