Sanatorium NFZ 2020 zmiany, obostrzenia i nowe zasady skierowań.

Sanatorium NFZ 2020 zmiany, obostrzenia i nowe zasady skierowań.

24 października 2020 zostały zawieszone turnusy w ramach skierowań NFZ i ZUS. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Kuracjusze przebywający na leczeniu sanatoryjnym mogli dokończyć trwające pobyty. Sanatoria wciąż mogły działać i świadczyć usługi dla klientów komercyjnych. Obostrzenia wchodzące w życie od soboty, 7 listopada, do co najmniej 29 listopada, wprowadzają ważną zmianę m.in. hotele oraz pensjonaty pozostaną zamknięte dla turystów. Pokoje będą mogły wynajmować osoby podróżujące służbowo. 

15 czerwca 2020 r. uzdrowiska wznowiły swoją działalność po marcowym zamknięciu. Od 1 czerwca osoby ze skierowaniem do sanatorium były testowane pod kątem koronawirusa, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom turnusu. Aktualnie czekamy na wznowienie działalności sanatoriów i uzdrowisk. 

Przygotowaliśmy kompendium wiedzy o wyjazdach do sanatorium na NFZ w 2020, z którego dowiesz się m.in.

 • Jak żółta i czerwona strefa wpływa na działalność uzdrowiska, sanatorium
 • Obostrzenia a komercyjne pobyty sanatoryjne
 • Ile ważne jest skierowanie do sanatorium w 2020 r. i czy trzeba je potwierdzać
 • Ile trwa leczenie uzdrowiskowe
 • Kiedy mogę wyjechać do sanatorium ponownie – zmiany od 2020!
 • Informacja o leczeniu onkologicznym nowym wymogiem od 2020
 • Jak sprawdzić kolejkę oczekujących do sanatorium
 • Sanatorium poza kolejnością – komu się należy
 • Ile kosztuje sanatorium na NFZ i za co nie płaci NFZ w sanatorium
 • Lista uzdrowisk w Polsce
 • Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W marcu sanatoria w całym kraju zaprzestały przyjmowania kuracjuszy. W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego od soboty 14 marca 2020 r. do odwołania sanatoria w całym kraju zawiesiły czasowo swoją działalność – poinformował w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.  “Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących” – zapewniono, a szczegółowych informacji udzielały oddziały wojewódzkie NFZ.

Żółta i czerwona strefa a działalność uzdrowiska, sanatorium

Od 24 października cała Polska została objęta czerwoną strefą, a turnusy sanatoryjne ze skierowania NFZ i ZUS zostały zawieszone. Do tej pory uzdrowiska, sanatoria, szpitale rehabilitacyjne w czerwonych i żółtych strefach działały w nowym reżimie sanitarnym. Warunkiem wyjazdu do sanatorium w każdej strefie (zarówno żółtej, jak i czerwonej) było uzyskanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa na 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. To samo dotyczyło leczenia uzdrowiskowego i leczenia sanatoryjnego dzieci.

Obostrzenia a komercyjne pobyty sanatoryjne

Zamknięcie sanatoriów nie dotyczy klientów komercyjnych, tych sanatoriach mogą przyjmować bez przeszkód. 

Test na COVID-19 przed wyjazdem do sanatorium

Dotyczy pacjentów sanatoryjnych do dnia 23.10.2020. O tym gdzie, kiedy i w jakich godzinach będzie można pobrać wymaz do badania na koronawirusa informuje pisemnie oddział wojewódzki NFZ. Test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Dla pacjentów uzdrowiskowych test jest bezpłatny. Za pobranie wymazu i wykonanie testu, we wskazanych przez oddział wojewódzki NFZ punktach, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, nie jest wystawiane dodatkowe skierowanie na test. Wynik testu przed wyjazdem przekazuje telefonicznie uzdrowisko, do którego zostaliśmy skierowani. Dodatni wynik testu będzie oznaczał, że nie możemy wyjechać na leczenie uzdrowiskowe, ponieważ sanatorium nie może przyjąć osoby z potwierdzoną obecnością koronawirusa.

Rezygnacja z sanatorium w obawie przed COVID-19

Dotyczy pacjentów sanatoryjnych do dnia 23.10.2020. Sanatoria deklarują ścisłe przestrzeganie reżimu sanitarnego i do tej pory nie ma sygnałów o ogniskach koronawirusa w tego typu placówka. Mimo tego NFZ – jak poinformował rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Funduszu – będzie honorował i rozpatrywał każdą prośbę o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego indywidualnie, jeżeli ta prośba będzie podyktowana obawa o zakażenie koronawirusem.

✔ Przeczytaj również: Zdrowie pod lupą w dobie pandemii. Specjalistyczny pakiet badań w kierunku COVID-19.

Kompendium wiedzy o wyjazdach do sanatorium na NFZ w 2020

Skierowanie do sanatorium 2020

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku senior wymaga określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, może skorzystać z tego rodzaju leczenia. 19 lipca 2019 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. O czym musisz wiedzieć, jeśli chcesz jechać do sanatorium na NFZ?

W uzdrowisku do leczenia wykorzystywane są bogactwa naturalne i czynniki fizyczne, takie jak wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapii. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań można skorzystać m.in. z kąpieli leczniczych i ćwiczenia w basenach, kuracji pitnych i inhalacji, natrysków, biczów szkockich, masaży wodnych, zawijań i okładów, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii, krioterapii, masażu leczniczego, gimnastyka indywidualnej i zbiorowej. Ważna informacja to taka, że na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

✔ Przeczytaj również: Jak zadbać o skórę po 60. roku życia?

Ile trwa leczenie uzdrowiskowe

Świadczenia są realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny. Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 dni.

Skierowanie ważne 30 dni

Aby starać się o wyjazd do sanatorium finansowanego przez NFZ należy mieć aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych (jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.
Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie przesyłane jest przez lekarza lub przez seniora do oddziału wojewódzkiego NFZ, na którego terenie aktualnie mieszkamy. Uwaga – nastąpiła zmiana w terminie dostarczenia skierowania do oddziału NFZ. Według nowych przepisów mamy na to 30 dni. Po tym czasie skierowanie straci ważność.
Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego. Jeśli uzna skierowanie za zasadne, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ dostaniemy pismo, z którego dowiemy się, na jakie leczenie uzdrowiskowe zostaliśmy zakwalifikowani. Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy pacjentowi potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
W przypadku negatywnej decyzji lekarza specjalisty NFZ również powiadomi nas o tym pismem, w którym uzasadni przyczyny odmowy. W tym przypadku decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

✔ Przeczytaj również: Dlaczego w pielęgnacji warto używać serum?

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to lekarz, który ma umowę (kontrakt) z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych w danym roku kalendarzowym lub pracuje w placówce, z którą fundusz podpisał umowę. Może to więc być lekarz pracujący w publicznym lub niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej (np. przychodni, spółdzielni lekarskiej), przyjmujący w ramach grupowej lub indywidualnej praktyki lekarskiej (w tzw. prywatnym gabinecie, pod warunkiem że podpisał umowę z NFZ).

Kolejne sanatorium dopiero po roku

W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z ambulatoryjnego i sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednak kolejne skierowanie można złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. – To zmiana, która pojawiła się w związku z nowymi przepisami. Ponowne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lekarz wystawi najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że to rozwiązanie skróci kolejki oczekujących na wyjazd do sanatorium. Co roku wpływa do nas średnio 400 tys. skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Zdarza się, że pacjenci zaledwie po kilku dniach od powrotu składają kolejne skierowanie – tłumaczy Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Zmianę tę tłumaczy także fakt, że lekarz wystawiający nowe skierowanie zaraz po zakończeniu przez pacjenta poprzedniego leczenia albo rehabilitacji, nie jest w stanie właściwie ocenić wpływu właśnie zakończonej terapii na stan zdrowia pacjenta z uwagi na zbyt krótki czas, jaki upłynął od jej przebycia.
Zaznaczyć jednak należy, że przepis ten nie będzie miał zastosowania do dzieci oraz do osób dorosłych, kierowanych do szpitali i ambulatoriów uzdrowiskowych.


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Skierowanie bez potwierdzania

Nowe przepisy wprowadziły zniesienie obowiązku weryfikacji skierowań po upływie 18 miesięcy od dnia ich wystawienia. – Wprowadzenie powyższych zmian uzasadnione jest faktem przekroczenia w większości oddziałów wojewódzkich NFZ 18 miesięcy oczekiwania na leczenie sanatoryjne osób dorosłych, co rodzi konieczność dokonania weryfikacji znacznej większości skierowań oczekujących na potwierdzenie, często związanej z wizytą pacjenta u lekarza oraz skierowaniem na ponowne badania diagnostyczne – tłumaczy Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą w Rzeszowie.
Jak mówi dyrektor, w praktyce lekarze zwykle odsyłają zweryfikowane skierowania, nie uwzględniając aktualnego stanu zdrowia pacjenta, a w szczególności powstałych od czasu wystawienia skierowania przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, co w konsekwencji może prowadzić do skierowania przez oddział wojewódzki NFZ do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej pacjenta, posiadającego przeciwwskazania, uniemożliwiające realizację świadczeń. Pacjent taki, w przypadku stawienia się w uzdrowisku, po przeprowadzeniu badania wstępnego zostanie poinformowany o braku możliwości skorzystania ze świadczeń, co z jednej strony spotka się z jego niezadowoleniem, gdyż ponosi koszty dojazdu do uzdrowiska i rezerwuje własny czas na pobyt, a z drugiej czyni proces leczenia nieskutecznym i rodzi koszty po stronie świadczeniodawców, rezerwujących pacjentowi miejsce na czas terapii.

Informacja o leczeniu onkologicznym

Wprowadzono także obowiązek realizacji badania RTG klatki piersiowej jedynie w przypadku stwierdzenia przez lekarza zaistnienia wskazań medycznych. W świetle nowych regulacji na skierowaniu pojawi się za to pozycja, w której lekarz wpisze informację o leczeniu onkologicznym pacjenta, jeśli miało ono miejsce w ciągu ostatnich 5 lat.
Jak wyjaśnia Robert Bugaj, leczenie onkologiczne stanowi często przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej nawet po upływie kilku lat od zaistnienia choroby.

Sprawdź, kiedy wyjedziesz – kolejki oczekujących do sanatorium

Jeśli chcemy sprawdzić, kiedy możemy oczekiwać wyjazdu, warto zapamiętać adres: skierowania.nfz.gov.pl. To prosta w obsłudze wyszukiwarka skierowań, którą można znaleźć na stronach internetowych oddziałów NFZ oraz centrali Funduszu. – Żeby z niej skorzystać potrzebujemy numeru skierowania. Nadaje go oddział NFZ, a informacje o nim dostaniemy pocztą. Wystarczy wpisać numer skierowania i datę urodzenia. Po chwili dowiemy się, czy zostaliśmy zakwalifikowani na leczenie uzdrowiskowe. Jeśli tak, to wyszukiwarka poda nam, w zależności od etapu procedowania skierowania, m.in. orientacyjny czas oczekiwania, liczbę osób w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, nazwę uzdrowiska i jego adres – wyjaśnia Andrzej Troszyński.
Nasze dane są bezpieczne, ponieważ system udostępnia jedynie anonimowe informacje o skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe: bieżący status, datę wystawienia przez lekarza; datę wpływu do oddziału NFZ; oddział kierujący; ocenę lekarza z Funduszu: rodzaj leczenia, profil leczenia, numer w kolejce, miejsce i termin leczenia: zakład lecznictwa uzdrowiskowego, adres, telefon, termin leczenia / okres w którym powinno odbyć się leczenie.

Sanatorium poza kolejnością

Jeśli złożyliśmy wniosek o skierowanie do sanatorium, to czas oczekiwania jest taki sam dla wszystkich i wynosi około 30 miesięcy. Bez kolejki wyjadą tylko zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani. Wbrew obiegowej opinii nie dotyczy to nauczycieli.

Jeśli nie możesz pojechać w terminie do sanatorium

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy z ważnych powodów nie możemy skorzystać z przydzielonego nam sanatorium, np. w razie choroby, wypadku, ważnych spraw rodzinnych. W jaki sposób możemy prosić o przełożenie tego terminu, tak aby nie stracić ewentualnego przyjazdu do sanatorium? – Powinniśmy wtedy jak najszybciej zwrócić potwierdzone skierowanie do oddziału NFZ. Do oryginału zwracanego skierowania koniecznie dołączamy pisemne uzasadnienie, w którym wskazujemy powody braku możliwości realizacji skierowania i dokumenty, które uwiarygodnią ten fakt. Ten komplet dokumentów dostarczamy przed datą rozpoczęcia turnusu. Nasze wyjaśnienia zweryfikuje oddział NFZ. Jeśli uzna je za przekonujące, wyznaczy nowy termin pobytu w sanatorium – odpowiada rzecznik NFZ.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Ile kosztuje sanatorium na NFZ

Każdy pacjent przebywający w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Wysokość tych opłat nie jest dowolna, ale ściśle określona przez Ministra Zdrowia. Od 1 października 2014 r. częściowa odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania za jeden dzień pobytu nie zmieniła się i jest uzależniona od okresu, w jakim jesteśmy na leczeniu uzdrowiskowym oraz standardu pokoju. 1 sezon rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 kwietnia i to jest sezon tańszy – opłaty zaczynają się od 9,40 zł za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 28,80 zł za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. II sezon rozliczeniowy to okres od 1 maja do dnia 30 września i w tym przypadku opłaty wynoszą odpowiednio 10,50 i 36,10 zł za dzień pobytu.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeniobiorca korzystający z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie. NFZ informuje, iż pacjenci korzystający z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym, w ramach potwierdzonego przez NFZ skierowania, nie mogą ponosić wyższych dopłat do zakwaterowania i wyżywienia, niż te wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Wprowadzenie dodatkowych (wyższych) dopłat dla pacjentów jest zatem niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Natomiast zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne.
Uprawnieni do darmowego korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego są pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest, zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą.

Za co nie płaci NFZ w sanatorium

Ważne! NFZ nie ponosi kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego; kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych; kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego; kosztów pobytu opiekuna pacjenta; dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych oraz kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Lista uzdrowisk w Polsce

Uzdrowiska nizinne: Augustów, Krasnobród, Busko Zdrój, Nałęczów, Ciechocinek, Połczyn Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Przerzeczyn Zdrój, Gołdap, Solec Zdrój, Uniejów, Horyniec Zdrój, Supraśl, Inowrocław, Swoszowice, Konstancin, Swoszowice, Wieniec Zdrój.
Uzdrowiska nadmorskie: Kamień Pomorski, Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Dąbki.
Uzdrowiska podgórskie: Cieplice Zdrój, Piwniczna Zdrój, Czerniawa Zdrój, Polanica Zdrój, Długopole Zdrój, Polańczyk, Duszniki Zdrój, Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój, Szczawno Zdrój, Kudowa Zdrój, Ustroń, Muszyna Zdrój, Wapienne.
Uzdrowiska górskie: Jedlina Zdrój, Szczawnica, Krynica Zdrój, Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Wysowa Zdrój, Rabka Zdrój, Żegiestów Zdrój.
Sanatorium w urządzonym wyrobisku górniczym: Wieliczka.

Jeśli poszukujesz aktualnych informacji o zmianach dotyczących wyjazdów do sanatorium na NFZ znajdzie je zawsze na GazetaSenior.pl  oraz jeszcze więcej ciekawych materiałów i informacji dot. leczenia uzdrowiskowego. 


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Kampania profilaktyczna “Zdrowie pod lupą w dobie pandemii”. Specjalistyczne pakiety badań w kierunku COVID-19

Dlaczego w pielęgnacji warto używać serum?

Inhalacje solankowe Solą Bocheńską w domu. Jak to działa?

Kategorie
Udostępnij