Schodami w górę, schodami w dół

Schodami w górę, schodami w dół

Emerytura to zwykle długo wyczekiwany okres. Koniec obowiązków zawodowych, odchowane dzieci, gromadka wnuków i czas, którego wcześniej wiecznie brakowało. Czas, który można przeznaczyć na zapomniane hobby, na spotkania ze znajomymi, odpoczynek. Brzmi jak idylla, prawda?

Każdy z nas marzy o takiej jesieni życia, każdy też ma świadomość że marzenia to jedno a rzeczywistość drugie. Jedno się zgadza – wolny czas. Niestety siły już nie te co jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Zdrowie także coraz częściej szwankuje. Organizm skrupulatnie podlicza lata eksploatacji i sukcesywnie obniża sprawność. Czasem doda coś w bonusie, jakieś niespodziewane schorzenie lub niepełnosprawność.

Problemy ortopedyczne – wywołane czy to zwyrodnieniami stawów, przebytymi wypadkami, czy zwyczajnie wiekiem, potrafią skutecznie utrudnić funkcjonowanie, nawet we własnym domu. Wystarczy kilka schodów i już czujemy się uwięzieni. Niepotrzebnie ponieważ na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, przeznaczonych do likwidowania barier architektonicznych zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Wystarczy wpisać w internecie hasło windy schodowe, krzesełka schodowe czy schodołazy i od razu będziemy mogli sprawdzić, które rozwiązanie będzie odpowiednie dla nas.

Jeżeli w domu są schody, które uniemożliwiają Państwu swobodne poruszanie się po budynku lub wychodzenie z niego, można zamontować bardzo popularne na zachodzie rozwiązanie – samobieżne krzesełko schodowe. Jest to fotel wyposażony w pas bezpieczeństwa, podłokietniki i podnóżek a także szereg czujników bezpieczeństwa, poruszający się po szynie wzdłuż schodów. Rodzaj schodów, materiał z jakiego są wykonane, to czy są wewnątrz czy na zewnątrz budynku nie stanowią przeszkód, jest wiele rozwiązań technicznych zarówno do schodów prostych, zabiegowych, kręconych itp. Oprócz nowych urządzeń na rynku są dostępne w 100 proc. sprawne używane krzesełka schodowe do montażu na torze prostym. Są sprawdzone przez zespół techniczny producenta, objęte gwarancją a możliwość powtórnego wykorzystania toru jezdnego i innych elementów pozwala na obniżenie ceny nawet o połowę w stosunku do nowego modelu. Krzesełko dźwigowe może być montowane także na wąskich schodach, ze względu na to, że po złożeniu siedziska nie zajmuje dużo miejsca i nie blokuje schodów pozostałym mieszkańcom. Zaletą tego urządzenia jest cicha praca i zasilanie akumulatorowe – można z niego korzystać nawet podczas przerw w dostawie prądu. Nie ma obawy, że zatrzymają się w połowie schodów z powodu sieci zasilania. Akumulatory ładują się automatycznie podczas postoju, dzięki ładowarce podpiętej na stałe do standardowego gniazdka. Nie ma obawy o znaczny wzrost wysokości rachunków za prąd, ponieważ pobór prądu jest bardzo mały – niecały amper. Poza przymocowaniem szyny do stopni schodów, instalacja krzesełka schodowego nie wymaga prac budowlanych ani ingerencji w strukturę ścian. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na tego typu urządzenie można otrzymać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w wysokości do 80 proc. jego wartości. O szczegóły takiego dofinansowania należy pytać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCRP) odpowienim dla miejsca zamieszkania, który dysponuje środkami na likwidację barier architektonicznych.

Dofinansowanie można również otrzymać na zakup schodołazu – coraz popularniejszego urządzenia do transportu osób mających trudności z poruszaniem się po schodach. Pozwala on na wwiezienie lub zwiezienie po schodach. Urządzenie jest mobilne, nie montuje się go do schodów więc można je przewieźć w bagażniku samochodu z budynku do budynku, wymaga jednak obsługi osoby trzeciej. Dostępne są dwa rodzaje tych urządzeń, również w wersji używanej schodołazy gąsienicowe i kroczące. Te drugie mogą być w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub z fotelikiem.

Kolejnym urządzeniem stosowanym do likwidacji barier architektonicznych jest platforma schodowa. Ma ona szereg zalet – można wjechać na nią wózkiem inwalidzkim, bez konieczności przesiadania się jak w przypadku krzesełka schodowego. Może ona służyć również innym mieszkańcom, np. kobietom w ciąży, rodzicom z dzieckiem w wózku, osobom z nogą w gipsie lub innymi przemijającymi ograniczeniami ruchowymi a przy okazji jako mini winda ułatwiająca wniesienie ciężkich zakupów. Udźwig platformy mieści się w granicach 225-300 kg w zależności od wybranej opcji. Może być montowana zarówno do ściany nośnej jak i do stopni schodów. Można dopasować jej kolorystykę do aranżacji pomieszczenia. Tak jak w przypadku krzesełek schodowych może poruszać się po torze prostym lub krzywoliniowym, indywidualnie dopasowanym do konkretnych schodów.

Dostępne są również podnośniki pionowe służące do podnoszenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i na wysokość do 3 m. Podnośniki pionowe montuje się w miejscach, gdzie schody są zbyt wąskie, by zainstalować tam platformę przychodową. Mogą być zamontowane wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Montaż takiego urządzenia wymaga wcześniejszego przygotowania. Niejednokrotnie należy wykonać odpowiednio zbrojoną płytę betonową lub podszybie, na którym będzie można umocować taki podnośnik. Należy również pamiętać, że instalacja tego urządzenia jest objęta przepisami prawa budowlanego. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie podnośnika przed budynkiem z wejściem bezpośrednio z balkonu. To znaczne ułatwienie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim – może wychodzić z mieszkania z pominięciem często wąskich i stromych schodów.

Zastosowanie jednego z tych rozwiązań pozwoli osobie starszej, mającej kłopot z poruszaniem się wyjść z domu lub zaprosić kogoś do siebie. Wystarczy kontakt z profesjonalną firmą a doświadczony pracownik dobierze optymalne rozwiązanie. Dni spędzane bez najbliższych nie będą naznaczone samotnością a seniorzy odzyskają radość życia, gdyż nic nie będzie ograniczało swobody poruszania się po własnym domu.

Więcej informacji na temat opisanych powyżej urządzeń znajdą Państwo na stronie www.windy-schodowe.pl oraz pod numerami telefonów: +48 692 44 94 74,+48 606 248 022. Możliwy jest również kontakt pod adresem e-mail: info@windy-schodowe.pl. Czytelników z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego zapraszamy do kontaktu z oddziałem naszej firmy obsługującym ten rejon: telefon +48 799 131 887, e-mail: likwidowanie.barier@gmail.com .


DLS5 otolift_ruby_siepraw

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.