Senior u dentysty

Senior u dentysty

Nawet najpiękniejszy uśmiech i najzdrowsze zęby z wiekiem zaczną przysparzać nam problemów. Co zrobić, by uśmiech mógł pozostać naszą wizytówką również na emeryturze?

Częstą dolegliwością, na którą uskarżają się seniorzy jest suchość w ustach spowodowana zwykle przez przyjmowane leki. Kurczące się dziąsła sprawiają, że odsłaniają się szyjki zębowe, a zęby stają się wrażliwe na ciepło i zimno. Higiena jamy ustnej staje się problematyczna, gdyż nasze zdolności manualne i wzrok ulegają pogorszeniu. Czasami musimy wspomóc naturę i uzupełnić brakujące zęby protezami lub implantami.

Przed dolegliwościami przychodzącymi z upływem czasu nie uciekniemy. Warto jednak zadbać o to, by nad zdrowiem naszych zębów czuwał specjalista – lekarz stomatolog. Tymczasem jak wynika z raportu WHO (World Health Organisation, Światowa Organizacja Zdrowia), zaledwie co czwarty starszy Polak w latach 2011-2012 odwiedził gabinet dentystyczny. W innych krajach Europy było to nawet ok. 80 proc. seniorów.

Przyczyn takiego stanu można szukać w tym, iż usługi stomatologiczne są kosztowne, a gabinety mające umowy z NFZ odstraszają długim czasem oczekiwania na wizytę. Jednak równie istotnym problemem jest niska świadomość konieczności dbania o zęby – w każdym wieku. Niewiedza w temacie konsekwencji dolegliwości stomatologicznych skutkuje bagatelizowaniem profilaktyki i odkładaniem wizyt kontrolnych u dentysty. Skutkiem tego są alarmujące statystyki: ponad 40 proc. Polaków w wieku 65-74 cierpi na bezzębie. Warto pamiętać, że lekarz specjalista jest w stanie nie tylko zadbać o urodę naszego uśmiechu, ale przede wszystkim poprawić komfort naszego życia.

Pamiętaj!

  • Potrzeby stomatologiczne seniorów są niezwykle wyspecjalizowane, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego gabinetu.

  • Profilaktyka jest tańsza niż leczenie, dlatego odwiedzaj gabinet dentystyczny nie rzadziej niż raz na pół roku. Wizyty kontrolne pozwalają wykryć ewentualne dolegliwości w ich wczesnym stadium.

  • Choroby zębów mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu, np. kardiolodzy wiążą je z chorobami sercowo-naczyniowymi.

  • Pozwól sobie pomóc – współcześnie medycyna dysponuje rozwiązaniami, dzięki którym wiele dolegliwości da się złagodzić.

  • Pojedyncze ubytki zębów można uzupełnić implantami.

  • Nie ignoruj dyskomfortu związanego np. z noszeniem protezy. Dobrze zrobiona proteza powinna być ledwo wyczuwalna.

toothbrush-571741_640

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.