Senioralni. Poznań 2016 – Inauguracja

Senioralni. Poznań 2016 – Inauguracja

Tegoroczna inauguracja „Senioralni. Poznań” zbiegła się z przypadającym w dniu 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. W samo południe na dziedzińcu Urzędu Miasta Prezydent Miasta Jacek Jaśkowiak, który jednocześnie objął honorowy patronat nad imprezą, wręczył seniorom klucze do Bram Miasta, tym samym symbolicznie przekazał Poznań we władanie najstarszym i najbardziej doświadczonym mieszkańcom stolicy Wielkopolski. To także symboliczny gest docenienia obecności seniorów w miejskiej społeczności i wyraz wdzięczności za wszystko to, co wnoszą w życie młodszych pokoleń poznaniaków. Jak co roku, Prezydent Miasta również wręczył certyfikaty wyróżnionym firmom, instytucjom i organizacjom w ramach akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Tegoroczna impreza „Senioralni. Poznań” to już szósta z kolei edycja skierowana dla osób starszych w Poznaniu, która trwająca cały październik, umożliwia pełną integrację i jednocześnie skorzystanie z wielu atrakcji oferowanych w całym mieście.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Inicjatyw Senioralnych, a tegorocznym partnerem głównym i sponsorem wydarzenia zostało Centrum Medyczne „Synexus”, które zaprasza seniorów do nieodpłatnych badań kontrolnych. Partnerami wydarzenia są poznańskie uniwersytety trzeciego wieku: Akademia Każdego Wieku, Akademia Trzeciego Wieku, Uniwersytet Artystyczny III Wieku, Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku i Otwarta Wszechnica Ekonomiczna „Erga Omnes”. Oczywiście na inauguracji nie mogło zbraknąć przedstawiciela naszej redakcji, patrona medialnego na stałe współpracującego z Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Podczas inauguracji wolontariusze i wolontariuszki rozdawali zgromadzonym na dziedzińcu seniorom i seniorkom program wydarzeń Senioralnych. Organizatorzy mają nadzieję, że i w tym roku wykłady, warsztaty i różnorodne spotkania sprostają szerokim i zróżnicowanym zainteresowaniom dojrzałych poznaniaków. Po części oficjalnej zaproszono do udziału w tradycyjnym koncercie operetkowym „Operetka na jesień”, który przygotował uwielbiany przez seniorów tenor – Bartosz Kuczyk. Po koncercie wystąpił z recitalem Andrzej Rybiński. Na zakończenie inauguracji „Senioralni. Poznań” uczestnicy zostali obdarowani kwiatami.

Udział licznej rzeszy seniorów w inauguracji „Senioralni. Poznań” stanowi o dużej potrzebie spojrzenia na tę grupę społeczną, stanowiącą ze względu na swoją liczebność drugą siłę w mieście. Dlatego niezbędne jest zaangażowanie we wszystkie przedsięwzięcia w rozwoju miasta, zorganizowanie czasu i przestrzeni dla seniorów, a jednocześnie pobudzenia ich do działania. Ponad 120 tysięczna „armia” seniorów w mieście musi być zawsze zauważalna i bez niej nie można cokolwiek zrobić. I o tym wszyscy musimy pamiętać…

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański

Senioralni Poznań-2016 Senioralni Poznań-2016 Senioralni Poznań-2016 Senioralni Poznań-2016 Senioralni Poznań-2016 Senioralni Poznań-2016

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.