Seniorzy w Akcji 2019 – rekrutacja od 11 lutego

Seniorzy w Akcji 2019 – rekrutacja od 11 lutego

Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do 12. edycji projektu organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Konkurs Seniorzy w Akcji 2019 rusza już 11 lutego.

Inicjatywa Seniorzy w Akcji 2019 to okazja, aby rozwijać nowe pasje i spędzać aktywnie czas w doborowym towarzystwie, a jednocześnie działać na rzecz otoczenia i promować współpracę międzypokoleniową. Organizatorzy poszukują osób, które pragną pracować na rzecz wprowadzania trwałych rozwiązań pobudzających aktywność społeczną mieszkańców. Udział w konkursie daje możliwość otrzymania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć, a także wsparcie ekspertów, doświadczonych animatorów i innych uczestników projektu. Do konkursu mogą zgłaszać się osoby (60+) i pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) z pomysłem na projekt i chęcią pracy nad jego rozwojem.

Więcej o konkursie Seniorzy w Akcji 2019 na stronie: www.seniorzywakcji.pl.

Seniorzy w Akcji

Seniorzy w Akcji – dobre przykłady

Prascy grajkowie uliczni

Bogdan Bocheński (75 lat) od kilku lat śpiewa w zespole „Cała Praga Śpiewa”. Zaczęło się od międzypokoleniowych spotkań, potańcówek i śpiewania praskich piosenek. Zanim dołączył do „Seniorów w akcji” miał już na koncie sporo występów w praskich klubach i kawiarniach. Kilkuletnia aktywność zespołu dowiodła, że na warszawskiej Pradze jest mnóstwo ludzi chętnych do wspólnego i aktywnego spędzania czasu.

– Można powiedzieć, że skoczyliśmy na głęboką wodę. Początki były trudne, na początku mieliśmy tremę, ale po kilku występach okazało się, że to było coś wspaniałego. Pomimo iż jesteśmy „starsi” to taka aktywność jest potrzebna i podoba się młodym. Czerpiemy z tego coraz większą satysfakcję. Ludzie cieszą się razem z nami, śpiewają, tańczą! – mówi Bogdan Bocheński.

Seniorzy w Akcji 2019 - Cała Praga Śpiewa (fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę)

Cała Praga Śpiewa (fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)

Zbuntowane dziewczyny i roztańczone seniorki

Etniczne tańce korowodowe podbiły serca młodych dziewcząt z Warszawskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Zaczęło się w 2010 roku projektem „Pozytywnie zakręcone – tańce etniczne w kręgu”, który był realizowany w ramach programu „Seniorzy w akcji”. Od tego czasu animatorka, Krystyna Stańczak-Pałyga (60+), prowadzi międzypokoleniowe warsztaty rozwijające twórczy potencjał uczestników. Za sprawą energii i entuzjazmu Krystyny, zarówno seniorki, jak i młode dziewczyny szybko zaraziły się pasją do wspólnego tańczenia i śpiewania. Okazało się, że pomimo sporej różnicy wieku, kobiety szybko nawiązały ze sobą kontakt, który trwa do dziś!

– Doświadczyłam wielorakiego oddziaływania zajęć typu tańce w kręgu, w tym przede wszystkim dającego radość i chęć do życia, a także poczucie bliskości z tańczącą gromadą. Dlatego dzielę się swymi umiejętnościami i energią i poszerzam to „taneczne koło” o kolejne osoby, w różnym wieku i z różnych środowisk. Nie będę ukrywać, że mnie samą ta forma bardzo odmładza – opowiada Krystyna Stańczak-Pałyga.

Krystyna Stańczak-Pałyga (fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę) - Seniorzy w Akcji 2019

Krystyna Stańczak-Pałyga (fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)


Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” to organizacja, która realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce od 2002 roku. Wśród najważniejszych aktywności Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” wymienić można: produkcję projektów artystycznych i społecznych, organizację szkoleń, przyznawanie dotacji, wydawanie książek. Jej członkowie tworzą i promują nowe modele działania w sferze kultury oraz prowadzą projekty, które wynikają z ich pasji i obserwacji świata. Organizację tworzy sieć animatorów kultury w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają eksperymentować, wyznaczać nowe trendy i wdrażać odważne projekty. Więcej informacji na www.e.org.pl.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.