Seniorzy chcą mieć dostęp do leczenia. Kazimierz Nawrocki rozmawia z seniorami!

Seniorzy chcą mieć dostęp do leczenia. Kazimierz Nawrocki rozmawia z seniorami!

Kazimierz Nawrocki

Od czterech lat seniorzy w Ostrowie Wlkp. otrzymują bezpłatne szczepionki na grypę. Stojąc w długiej kolejce, aby zapisać się na szczepienia w ramach limitu miejskiego, zapytałem, z czym ludzie w podeszłym wieku stykają się najczęściej w czasie pandemii, co ich niepokoi i nurtuje.

Ostrów Wielkopolski został wyróżniony tytułem Samorządowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Statuetkę wręczono podczas Flu Forum, którego organizatorem jest Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wspólnie z Inspektorem Sanitarnym oraz Naczelną Izbą Aptekarską.
– Program bezpłatnych szczepień dla seniorów realizowany jest w naszym mieście od 2016 roku. Corocznie korzysta z nich kilkuset ostrowian 60+. W 2019 r. liczba ta przekroczyła tysiąc osób! Miejski program profilaktyczny realizowany jest również i w tym roku. Szczepienia to jeden z istotnych elementów skutecznie wdrażanego programu pn. Ostrów Wielkopolski z sercem dla seniorów – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W środkach masowej informacji często słyszymy z ust przedstawicieli władz, jak ważne są szczepienia przeciw grypie dla seniorów jako grupy największego ryzyka. Szkoda tylko, że za słowami nie zawsze idą czyny. Kiedy ostrowscy seniorzy deklarują duże zainteresowanie takimi szczepieniami, to okazuje się, że szczepionek brakuje i nie wiadomo, kiedy znajdą się na rynku dla wszystkich zainteresowanych. W tym kontekście decyzja władz miejskich Ostrowa Wielkopolskiego o objęciu seniorów 60+ bezpłatnymi szczepieniami zasługuje na uznanie. To jednak nie zaspokaja wszystkich potrzeb najstarszych mieszkańców miasta, jak też kraju. Lokalne inicjatywy są cenne i warte zauważenia, ale czas najwyższy chronić seniorów poprzez decyzje zapewniające im w całym kraju coroczne, bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Mogłem to usłyszeć od wielu ostrowskich seniorów stojąc w długiej kolejce, aby zapisać się na szczepienia w ramach limitu miejskiego.

W przychodniach nie przyjmują, ale w gabinetach tak

Wielu z nich z żalem i rozgoryczeniem mówi o trudnym dostępie do opieki medycznej, głównie do lekarzy specjalistów, zwłaszcza do onkologów, kardiologów, urologów czy ortopedów. Boli ich, że przychodnie lekarskie utrudniają bezpośredni kontakt z lekarzami, którzy jednocześnie w tym samym czasie chętnie otwierają swoje gabinety na prywatne wizyty, drogie dla kieszeni starszych, żyjących często z niewielkiej emerytury. Pytają więc, czy tam nie obowiązują tak surowe rygory bezpieczeństwa, jak w przychodniach? W takim klimacie trudno dziwić się mocnym słowom krytyki ze strony seniorów o funkcjonowaniu służby zdrowia w okresie rozszerzającej się epidemii, gdzie teleporady stały się powszechną formą kontaktu pacjenta z lekarzem. A ta, ich zdaniem, nie zastąpi tradycyjnej wizyty u lekarza. Na usta ciśnie się w takim momencie pytanie, jak można wypisywać recepty, skoro nie widzi się pacjenta? Słychać wiele pytań na temat misji lekarzy i składanej przez nich przysięgi Hipokratesa, zgodnie z którą zobowiązali się do służenia zdrowiu i życiu ludzkiemu, przeciwdziałaniu cierpieniu i zapobieganiu chorobom w różnych okolicznościach, w różnym czasie i w różnym miejscu.
Niepokoi to, że poprzez brak bezpośredniego kontaktu z lekarzami wielu seniorów przerwało dotychczasowe leczenie, zwłaszcza u onkologów i kardiologów, co może mieć w przyszłości negatywne, nieodwracalne skutki. Domagają się więc kompleksowych rozwiązań dla seniorów, gwarantujących ciągłość leczenia i rehabilitacji, a nie tylko jednostajne powtarzanie o zabezpieczeniu przed wirusem poprzez noszenie maseczki, dezynfekowanie rąk i trzymanie dystansu. Samo nawoływanie „zostań w domu” nie pomoże seniorom, by nie tracili odporności i energii do działania. Szkoda, że zapomniano o tym, narażając wielu z nich na pogorszenie stanu zdrowia, na samotność w bólu i cierpieniu. Szybka i radykalna zmiana w funkcjonowaniu służby zdrowia jest więc niezbędna.


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Chcemy kontynuować leczenie

Panuje jednoznaczna opinia, że to przychodnie lekarzy rodzinnych, przy konkretnym wsparciu wojewodów reprezentujących władze centralne, powinny być w trudnym czasie epidemii taką oazą spokoju i wsparcia dla pacjentów, zwłaszcza najstarszych, gdzie każdy nie tylko otrzyma pełną informację o wirusie, o tym, jak sobie z nim radzić, jak żyć bezpiecznie, ale będzie mieć zapewnioną ciągłość leczenia i terapii, dostęp do konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych. Nie do przyjęcia są zamknięte drzwi wielu przychodni i brak odbierania telefonów.
– Przez wiele lat płaciliśmy składki zdrowotne – nie po to, aby w trudnym czasie pandemii poznać smak lekceważenia i upokorzenia. Chcemy kontynuować leczenie, bezpiecznie realizować recepty oraz wracać do aktywności fizycznej sprzed pandemii – mówią seniorzy.
Generalnie można usłyszeć, że w dobrym samopoczuciu nie pomagają seniorom ograniczone kontakty społeczne, nowe formy kontaktu z lekarzem i znajomymi, czy brak współdziałania z samorządami wszystkich szczebli. Jest pilna potrzeba wypracowania przez rządzących profesjonalnych i bezpiecznych form działania dla placówek medycznych oraz dla organizacji pozarządowych bliskich seniorom, łącznie z pomocą finansową bez względu na sympatie polityczne. Jesteśmy jedną, wielką polską rodziną. Powinniśmy pokazać w tym trudnym czasie, że potrafimy się wspierać i rozumieć, pomagać sobie nawzajem, być dla siebie lepszymi, skończyć z podziałami pomiędzy ludźmi. Pójście taką drogą jest niezbędne i może stanowić dla najstarszych Polaków gwarancję, że państwo o nich pamięta, że dba o ich zdrowie i życie.

✔ Przeczytaj również: Zdrowie pod lupą w dobie pandemii. Specjalistyczny pakiet badań w kierunku COVID-19.

Stop2covid – Kolorowe opaski promują zachowywanie dystansu społecznego

Korzystasz z teleporady? Odpowiednio się do niej przygotuj. Jak to zrobić?

Kazimierz Nawrocki
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds