Seniorzy Kazimierzowskiego UTW w Dzień Zaduszny złożyli hołd bohaterom Bydgoszczy

Seniorzy Kazimierzowskiego UTW w Dzień Zaduszny złożyli hołd bohaterom Bydgoszczy

Wycieczkę zorganizowało koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek RO PTTK „Szlak Brdy”. Seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców miasta oprowadzał przewodnik, Wojciech Sobolewski. W programie było zwiedzanie grobów i wspomnienia o wybitnych osobach spoczywających na tej nekropolii.

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy został założony w 1946 roku. Nekropolia kryje zwłoki 1.169 mieszkańców Bydgoszczy zamordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta.

W punkcie centralnym nekropolii znajduje się urna z prochami 100 bydgoszczan rozstrzelanych w w październiku 1939 r. W centralnej części cmentarza znajdują się symboliczne groby prezydentów miasta z okresu międzywojennego: Leona Barciszewskiego i Bernarda Sliwińskiego.

Nieopodal znajduje się tablica pamiątkowa i urna z prochami bydgoszczan zamordowanych w obozach koncentracyjnych. W północnej części cmentarza wznosi się krzyż z ołtarzem polowym. Niedaleko bramy cmentarnej stoi pomnik ku czci 50 żołnierzy i oficerów Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej.

1

2

3

4

5

7

6

Tekst i zdjęcia: Miłosz Sałaciński

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.