
Seniorzy ruszyli w miasto, czyli patrole seniorów
Spis Treści
Seniorzy i seniorki ze Starachowic podjęli ciekawą inicjatywę, która nie tylko angażuje osoby starsze do działania, ale również poprawia komfort życia mieszkańców. Patrole seniorów sprawdzają stan miasta.
Masz Głos to akcja wspierająca lokalną aktywność obywatelską, którą od 2002 roku prowadzi Fundacja im. Stefana Batorego przy wsparciu organizacji partnerskich. Inicjatywa wspomaga budowanie współpracy i dialogu między społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Przykładem pozytywnego działania jest akcja seniorów ze Starachowic, którzy zaangażowali się w podnoszenie komfortu życia w mieście. Patrole seniorów dbają o to, aby miasto było przyjazne dla każdego.
Ciekawa inicjatywa seniorów ze Starachowic
– Jedną z dobrych metod angażowania seniorek i seniorów oraz zachęcania ich do wspólnej troski o przestrzeń są „zaangażowane spacery”, nazywane też (nieco żartobliwie) patrolami. Tego rodzaju inicjatywę podjęli seniorzy i seniorki ze Starachowic. Postanowili oni wspólnie spacerować po mieście, by „wykrywać” w nim to, co wymaga naprawy. Sposób, w jaki widzi miasto osoba starsza może znacząco odbiegać od tego, jak postrzega tę samą przestrzeń dziecko, nastolatek, czy urzędnik. Z tego też powodu każdego miesiąca grupa seniorek i seniorów „rusza w miasto”, by przeanalizować jego dostępność, zauważyć usterki i zastanowić się jak można sprawić, by wspólna przestrzeń była bardziej przyjazna – mówi Jolanta Prochowicz, koordynatorka akcji Masz Głos z ramienia Stowarzyszenia Homo Faber.
Na co zwracają uwagę patrole seniorów podczas swoich wędrówek?
– Czasem jest to dziura w płycie chodnikowej, brak szczebelka w ławce, zbyt wyskoki krawężnik lub nieoświetlone (i przez to niebezpieczne) miejsce w parku – wszystko to, co niepokoi i może stanowić niebezpieczeństwo w funkcjonowaniu miejscowości. Po każdym takim „patrolu” powstaje raport, który jest przedstawiany Urzędowi Miasta, a usterki są naprawiane – wyjaśnia Jolanta Prochowicz.
Dla wspólnego dobra i dla siebie
– Patrole seniorek i seniorów to tylko jedna z metod edukacji partycypacyjnej, czyli uczenia myślenia o swoim najbliższym otoczeniu w kategoriach wspólnego dobra. Jest ona jednak o tyle cenna, że angażuje grupy, które bardzo często nie mają okazji do wypowiedzenia swoich przemyśleń i są szczególnie narażone na wykluczenie z dyskusji o mieście. Zaangażowane spacery seniorek i seniorów to też okazja do wspólnego spędzania wolnego czasu, do dyskusji nad tematami zaangażowania w życie miejscowości oraz ciekawa forma aktywności fizycznej – podsumowuje Jolanta Prochowicz.
Więcej informacji o akcji Masz Głos na stronie: www.maszglos.pl.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021