Seniorzy w schronie przeciwatomowym

Seniorzy w schronie przeciwatomowym

Słuchacze Kazimierzowskiego UTW w Bydgoszcz nie mają wakacji. Tym razem odwiedzili schron przeciwatomowy. Grupa słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wzięła udział w kolejnej wycieczce z cyklu „BYDGOSZCZ ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI” W programie wycieczki było m.in.informacja o planach przebudowy Starego Rynku i wyspy św.Barbary. Największą atrakcją była jednak możliwość zwiedzenia prezydenckiego schronu przeciwatomowego.

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy nawet w czasie wakacje pogłębiają swoją wiedzę. Ostatnio zwiedzili schron przeciwatomowy przeznaczony na wypadek wojny dla prezydenta Bydgoszczy. Obiekt wybudowano w w 1958 r. Wejście do niego mieści się w niepozornym budynku przy ul. Nowodworskiej 23a. W wypadku konfliktu atomowego miało w nim pracować 70 osób administracji miejskiej pod kierownictwem prezydenta miasta.

Budowa i funkcjonowanie schronu objęte były ścisłą tajemnicą. Większość mieszkańców nawet dziś nie wie o jego istnieniu. Na niewielkiej działce stoi skromny, otynkowany na biało domek z ogródkiem. O schronie oczywiście wiedzieliśmy od dawna. Nikt jednak nie znał jego lokalizacji. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że obecnie schron jest nieczynny. W czasie zimnej wojny przewidziany był na Główne Stanowisko Kierowania prezydenta miasta w Zapasowym Miejscu Pracy mówi Lidia Pielarska z KUTW.

Do prezydenckiego schronu wchodzi się przez dom jednorodzinny. Do pomieszczeń o powierzchni 160 m.kw. prowadzą stalowe, gazoszczelne drzwi. Nie ma w nim w tej chwili żadnych sprzętów i urządzeń. Aktualnie jest własnością szkoły katolickiej. Na terenie Bydgoszczy jest jeszcze 21 schronów. Zmieści się w nich 2,4 tys. bydgoszczan.

Zachęcam wszystkich naszych KUTW-owiczów do wzięcia udziału w kolejnych spacerach. Ich organizatorami jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Wycieczki są niezwykłe z uwagi na to, że dają możliwość poznania tajemnic naszego pięknego miasta. Można również wejść tam, gdzie zwykle jest to niemożliwe – zachęca przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.

tekst i zdjęcia: Miłosz Sałaciński

 

Seniorzy w schronie przeciwatomowym Seniorzy w schronie przeciwatomowym Seniorzy w schronie przeciwatomowym Seniorzy w schronie przeciwatomowym

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.