Showman… w sutannie – Ks. Bogdan Skowroński WYWIAD

Showman… w sutannie – Ks. Bogdan Skowroński WYWIAD

O różnicach między Kościołem polskokatolickim a Rzymskokatolickim, współpracy z innymi wspólnotami wiernych oraz powinnościach księży rozmawiamy z ks. Bogdanem Skowrońskim, proboszczem Parafii w Dusznikach-Zdroju.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Ks. Bogdan Skowroński jest osobą niezwykłą. Urodził się w Kaliszu, gdzie ukończył m.in. Technikum Budowy Fortepianów „Calisia”. Przypadek sprawił, że jako młody człowiek udał się na pielgrzymkę do Częstochowy. Tam dostał olśnienia, a może bardziej natchnienia. Po powrocie postanowił pójść do seminarium duchownego i wybrana droga okazała się tą właściwą. W 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską. W 1991 r. został proboszczem w Parafii Polskokatolickiej w Toruniu. W 2005 r. decyzją biskupów skierowany do pracy jako proboszcz w Katedrze Wrocławskiej Św. Marii Magdaleny. Rok później otrzymał nominację na Dziekana Dekanatu Dolnośląskiego oraz dekret do pracy misyjnej, zostając jednocześnie proboszczem Parafii w Dusznikach-Zdroju.

Wyjątkowy kościół i wierni

I właśnie ten mały kościół w Dusznikach stał się jego chlubą i miejscem największych dokonań. Dzięki tytanicznej wręcz pracy, własnym oszczędnościom oraz pomocy parafian, szczególnie z Wrocławia, bo nie otrzymał żadnych dotacji z Urzędu Miasta i Gminy ani Konserwatora Zabytków, całkowicie wyremontował popadającą w ruinę zabytkową budowlę. Obecny kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej nie przypomina już świątyni przejętej przez ks. Skowrońskiego. Wyjątkowe wnętrze i panująca w nim atmosfera powodują, że jest chętnie odwiedzany przez wiernych… i, co ciekawe, również przez osoby deklarujące przynależność do kościoła rzymskokatolickiego. Zdarza się oczywiście, że wierni zastanawiają się nad różnicami i zadają pytania, co różni Kościół Polskokatolicki od Kościoła Rzymskokatolickiego.

Roman Szymański: Co różni Kościół Polskokatolicki od Kościoła Rzymskokatolickiego?
Ks. Bogdan Skowroński: Nasz Kościół jest częścią Kościoła Powszechnego. Liturgicznie nie ma większych różnic pomiędzy tymi kościołami. Nie podlegamy strukturom Watykanu, choć uznajemy Papieża, jako „Primus inter pares” (pierwszy wśród równych). Przykładowo, w Katedrze Wrocławskiej znajduje się tablica poświęcona Janowi Pawłowi II jako wyraz szacunku dla Wielkiego Polaka i owoc daleko pojętego przez nasz Kościół ekumenizmu.

A jakie inne różnice jeszcze wyróżniają Kościół Polskokatolicki?
W naszym Kościele, oprócz spowiedzi konfesjonałowej, jest także spowiedź powszechna, na równi traktowana ze spowiedzią w konfesjonale, a celibat jest dobrowolny, tak jak było w dawnych tradycjach Kościoła.

A jak układa się współpraca z innymi kościołami?
Nasz Kościół jest otwarty na wszelkie dialogi, a przede wszystkim na każdego człowieka. Z ramienia naszego Kościoła są prowadzone dialogi ekumeniczne z różnymi kościołami, między innymi kościołem rzymskokatolickim. Owocem tego jest choćby wspólne uznanie Chrztu Świętego.

Spotkałem się również z określeniem sekciarstwo…
Sekciarstwo?! – głosi ten, kto twierdzi, że poza jego Kościołem nie ma zbawienia, tworząc hermetyczne i zamknięte struktury. Kościół Polskokatolicki mówi, że wszędzie możesz się zbawić, jeżeli jesteś dobrym i kochanym człowiekiem, wierzysz w Boga i kochasz Go, kochasz Go w ludziach i tym, co On stworzył.

A Msza Święta i sakramenty? Są uznawane za ważne przez Kościół Rzymskokatolicki? I na odwrót?
Nasze Kościoły mają ważną Sukcesję Apostolską. Jeżeli ktoś kwestionuje ważność Mszy Świętej, czy sakramentów, powinien wrócić do katechezy na poziomie szkoły podstawowej.

Jeżeli w zasadzie nie ma wielkich różnic, to dlaczego konserwatywna część Kościoła Rzymskokatolickiego niejednokrotnie nie akceptuje działalności duszpasterskiej Kościoła Polskokatolickiego i wręcz go atakuje?
Kalumnie na nasz Kościół zawsze padały, ale miłość rodzi się jak perła – w bólu, a my tę miłość chcemy nieść Ludowi Bożemu.

Często też się słyszy, że księża rzymskokatoliccy nie chcą udzielać ślubów i chrzcić dzieci, odmawiają pochówku, bądź też żądają wygórowanych kwot za sakramenty.
W naszym Kościele nie ma żadnych cenników za posługi. Ludzie sami wiedzą i składają ofiarę na miarę ich możliwości. Sakramenty święte to nie sklep czy automat, gdzie wrzucasz monetę i masz wszystko załatwione. Nigdy nie odmówiłem posługi duszpasterskiej potrzebującym, a tym bardziej nigdy nie powiedziałem, ile wynosi kwota za posługę. Przecież to mój kapłański obowiązek…

To jaki powinien być ksiądz?
Współczesny duchowny to osoba, która ciągle edukuje i doskonali swój warsztat i poszerza horyzonty. Obowiązkiem każdego duchownego jest służba bliźniemu i każdemu w potrzebie, bez względu na przynależność czy wyznanie. Wszystko, co robię, ma sens tylko wtedy, gdy służy drugiemu człowiekowi.

A jakie przesłanie miałby ksiądz dla naszych czytelników ?
Osoby starsze występują wszędzie, gdziekolwiek istnieje człowiek. Bez nich nie można wyobrazić sobie rodziny i społeczeństwa. Starość jest okresem niezwykle cennym dla każdego człowieka, a ludzie starsi są darem dla Kościoła i świata. Nawet jeśli czasem brak im sił do wykonywania najprostszych czynności, mają jednak doświadczenie życiowe i mądrość, których tak często brak młodym. Spychanie ludzi w podeszłym wieku na margines albo wręcz ich odrzucanie jest niedopuszczalne. Nawet z cierpień naszego pokolenia wyłania się jakieś światło zdolne rozjaśnić lata starości. Dlatego jestem pełen uznania dla wszystkich seniorów i zanoszę intencję do Najwyższego, modląc się jednocześnie, aby jesień życia była dla każdego wspaniałym przeżyciem, a przede wszystkim upływała w spokoju, zdrowiu i dostatku. Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego…
Dziękuję za rozmowę…

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Muzyka ks. Bogdana

Jest jeszcze coś, co wyróżnia księdza wśród innych duchownych – to muzyka. Ks. Bogdan Skowroński posiada bowiem wyjątkowy talent i zmysł muzyczny. Komponuje, pisze teksty i śpiewa. Doskonale łączy pracę duszpasterską ze stroną muzyczną. Dzięki mistycznemu wręcz umiłowaniu muzyki, wspaniałemu głosowi i charyzmie, podczas organizowanych koncertów i recitali potrafi wciągnąć do spontanicznej i wspólnej zabawy wszystkich słuchaczy. Śpiewając, przekazuje ludziom optymizm. I nieważne czy śpiewa w kościele, czy na specjalnie organizowanych koncertach, bo wszędzie przyjmowany jest niezwykle gorąco i z wielką atencją. A słuchacze na długo zachowują muzyczne spotkania, nie tylko w pamięci, ale i w sercach. Co ważne, wszystkie koncerty i recitale są bezpłatne.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Płyty i koncerty

Ks. Bogdan wydał dotychczas trzy płyty, zawierające pieśni i piosenki o charakterze religijnym. Koncertuje niemal w całej Polsce, jednak najczęściej koncerty organizowane są w miejscowościach uzdrowiskowych położonych w Kotlinie Kłodzkiej. Warto zatem odwiedzając dolnośląskie kurorty zarezerwować czas na wzięcie udziału w tych niepowtarzalnych spotkaniach muzycznych. W każdą niedzielę można dodatkowo usłyszeć księdza Bogdana w kościele w Dusznikach-Zdrój na recitalu poprzedzającym każdą mszę św.

Ks. Bogdan Skowroński Ks. Bogdan Skowroński

Tekst i foto: Roman Szymański

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Może Cię zainteresować: 

PREMIERA Ks. Piotr Pawlukiewicz “O Miłości”+ FRAGMENT KSIĄŻKI

Nikt nie chciał tego filmu. Rozmowa z Aleksandrą Potoczek reżyser filmu “xABo. Ksiądz Boniecki”

“To, co najważniejsze” 21 tekstów Tischnera na XXI wiek PREMIERA

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds