Smart City dla seniora

Smart City dla seniora

Nawet nie spodziewacie się Seniorzy, że Smart City (Inteligentne Miasto) mają już zastosowanie we Wrocławiu, by pomagać Wam w codziennych czynnościach. Wraz z Internetem Rzeczy nadchodzi nowa jakość i tylko od nas zależy, czy nadążymy za zmianami.

Obecni seniorzy to pokolenie, które pamięta jeszcze budki telefoniczne w większych miastach i jeden telefon u sołtysa na wsi. To pokolenie, które słuchało muzyki z „kołchoźnika” i pierwszych tranzystorowych radioodbiorników Szarotka. Luksusem była radiola, wersalka i tapczan. Suche mieszkania w nowoczesnych betonowych budynkach okazały się trwałe i były zasiedlane z radością. Czas, gdy samochód był dobrem luksusowym, tak jak pomarańcze na święta, odszedł i został tylko we wspomnieniach. Teraz większość z nas telefon z możliwością łączenia się z Intranetem, nosi go w kieszeni i nawet nie zdaje sobie sprawy, że nadchodzi kolejna rewolucja. Sztuczna inteligencja, chat booty, wkraczają do naszego życia codziennego, by usprawnić codzienne czynności. Kody QR i kreskowe, powszechne czytniki i aplikacje zbliżają się do każdego z nas w sposób niemal niezauważalny. Są na tyle przyjazne i dyskretne, że często nie zauważamy i nie kojarzymy tego, że obsługuje nas aplikacja, choćby kupno biletów komunikacji miejskiej we Wrocławiu. To, że smartfony mierzą ilość kroków i przeliczają na kalorie, uważamy za oczywiste. Bilety mamy zakodowane w aplikacji w telefonie lub na karcie. Większość seniorów we Wrocławiu już nie musi kupować biletów komunikacji miejskiej, od przyszłego roku osoby, które ukończyły 67 lat, jeżdżą bez biletu autobusami, tramwajami, pociągami.

Smart City

podpisanie porozumienia

Smart City w opiece nad seniorami

We Wrocławiu właśnie została podpisana umowa pomiędzy miastem, reprezentował wiceprezydent Jakub Mazur, a Nokią, umowę podpisał Chris Johnson — wiceprezes Nokia Enterprise TEPS, (na zdjęciach) mająca na celu rozwijania w mieście nowoczesnych technologii i pozyskiwania funduszy na ich wdrażanie. Na początek niczym w filmach Sci-Fi będą wprowadzane nowe technologie w opiece nad starszymi. Nadzór typu elektroniczna niania już znajduje zastosowanie w lekkich stanach demencji. Starsi poświęcają sporo czasu na zarejestrowanie się w przychodni i wyczekiwanie na wizytę u lekarza. A seniorów przybywa i w najbliższych latach będzie przybywało. To dlatego pierwsze działania Nokii są ukierunkowane na obsługę właśnie tej grupy społeczeństwa. Nowy system ma zmniejszyć poczucie wyizolowania i lepiej wykorzystać czas kadry opiekuńczej i medycznej z jednej strony a z drugiej zapewnić bezpieczeństwo danych wynikające z przepisów prawa o ochronie danych osobowych.

Można mieć nadzieję, że pokolenie wychowane na grach komputerowych zachowało w sobie dostateczną dawkę humanizmu, by te nowinki były naprawdę przyjazne dla grupy mniej obeznanych z nowoczesnymi technologiami. Smart City Wrocław już się dzieje za sprawą samochodów Vozilli, komunikacji miejskiej, smartfonów, samoobsługowych stanowisk w sklepach.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.