Smog – nie bagatelizujmy problemu

Smog – nie bagatelizujmy problemu

Wiele ostatnio mówi się o problemie smogu. Trudno się dziwić, gdyż – według Polskiego Alarmu Smogowego – mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Podpowiadamy, jak chronić swoje zdrowie.

Powietrze, którym oddychamy, ma wpływ na stan zdrowia i kondycję naszego organizmu. Każdego dnia pobieramy od 8 000 do 9 000 litrów powietrza, a płuca to jedyny narząd wewnętrzny nieustannie wystawiony na działanie środowiska zewnętrznego. Dlatego ważne jest, aby skutecznie ograniczyć kontakt ze szkodliwymi substancjami, takimi jak cząsteczki pyłów zawieszonych. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i tych z chorobami układu oddechowego oraz krążenia. Smog może bowiem np. nasilać objawy towarzyszące chorobom układu krążenia i powodować duszność, ból w klatce piersiowej, wzrost ciśnienia tętniczego czy niemiarową pracę serca. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu alarmuje, że smog zwiększa częstotliwość występowania udaru mózgu o ok. 9%. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że jest on przyczyną 8% zgonów z powodu nowotworów płuca.

Jak zadbać o swoje zdrowie?

O znacznym przekroczeniu norm zazwyczaj informują media, ale poziom zanieczyszczeń można też sprawdzić samodzielnie np. na stronie lub poprzez odpowiednią aplikację zainstalowaną na smartfonie. Warto pamiętać, że w przypadku występowania najwyższych stężeń niebezpiecznych substancji – lepiej pozostać w domu, a przebywanie na zewnątrz ograniczyć do niezbędnego minimum. W miarę możliwości, na spacery należy wybierać parki, a nie chodniki wzdłuż ruchliwych ulic, przy których występują zanieczyszczenia komunikacyjne (tlenki azotu, ozon, cząstki stałe). Lekarze radzą, aby – zaraz po powrocie do domu – oczyszczać śluzówkę nosa wodą morską albo solą fizjologiczną. Osobom uprawniającym sport na zewnątrz zaleca się natomiast wykorzystanie maseczki przeciwpyłowej.

W przypadku regionów, w których zanieczyszczenie powietrza jest znaczne, a smog pojawia się każdej zimy, może przydać się oczyszczacz powietrza. Urządzenie, po podłączeniu do prądu, zasysa zanieczyszczone powietrze i przepuszcza je przez system filtrów, a następnie wydmuchuje już oczyszczone. Ważne jest, aby okna były zamknięte, gdyż w pomieszczeniu powinien wytworzyć się zamknięty obieg powietrza. Choć w różnych modelach można odnaleźć różne rodzaje filtrów, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość filtra HEPA, gdyż to on zatrzymuje najbardziej szkodliwe cząsteczki PM10 i PM2,5, a także oczyszcza powietrze z pleśni, alergenów, kurzu i roztoczy.

Reagujmy!

Do powstawania smogu przyczynia się wiele czynników, ale to gospodarstwa domowe generują prawie połowę całkowitej emisji pyłu zawieszonego. Używanie paliw niskiej jakości czy palenie odpadami (Polacy spalają nawet 2 mln ton odpadów rocznie!) to wciąż palący problem. Sąsiad, który wrzuca do pieca śmieci wraz z dymem wypuszcza w powietrze np. toksyczne dioksyny, furany, cyjanowodór. Dlatego warto wykazać się postawą obywatelską i zareagować. Można zwrócić uwagę sąsiadowi lub od razu poprosić o interwencję Straży Miejskiej (w miejscowościach, w których nie ma Straży Miejskiej, możemy zwrócić się do starosty, wójta lub burmistrza).

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.