Smog – nie bagatelizujmy problemu

Smog – nie bagatelizujmy problemu

Wiele ostatnio mówi się o problemie smogu. Trudno się dziwić, gdyż – według Polskiego Alarmu Smogowego – mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Podpowiadamy, jak chronić swoje zdrowie.

Powietrze, którym oddychamy, ma wpływ na stan zdrowia i kondycję naszego organizmu. Każdego dnia pobieramy od 8 000 do 9 000 litrów powietrza, a płuca to jedyny narząd wewnętrzny nieustannie wystawiony na działanie środowiska zewnętrznego. Dlatego ważne jest, aby skutecznie ograniczyć kontakt ze szkodliwymi substancjami, takimi jak cząsteczki pyłów zawieszonych. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i tych z chorobami układu oddechowego oraz krążenia. Smog może bowiem np. nasilać objawy towarzyszące chorobom układu krążenia i powodować duszność, ból w klatce piersiowej, wzrost ciśnienia tętniczego czy niemiarową pracę serca. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu alarmuje, że smog zwiększa częstotliwość występowania udaru mózgu o ok. 9%. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że jest on przyczyną 8% zgonów z powodu nowotworów płuca.

Jak zadbać o swoje zdrowie?

O znacznym przekroczeniu norm zazwyczaj informują media, ale poziom zanieczyszczeń można też sprawdzić samodzielnie np. na stronie lub poprzez odpowiednią aplikację zainstalowaną na smartfonie. Warto pamiętać, że w przypadku występowania najwyższych stężeń niebezpiecznych substancji – lepiej pozostać w domu, a przebywanie na zewnątrz ograniczyć do niezbędnego minimum. W miarę możliwości, na spacery należy wybierać parki, a nie chodniki wzdłuż ruchliwych ulic, przy których występują zanieczyszczenia komunikacyjne (tlenki azotu, ozon, cząstki stałe). Lekarze radzą, aby – zaraz po powrocie do domu – oczyszczać śluzówkę nosa wodą morską albo solą fizjologiczną. Osobom uprawniającym sport na zewnątrz zaleca się natomiast wykorzystanie maseczki przeciwpyłowej.

W przypadku regionów, w których zanieczyszczenie powietrza jest znaczne, a smog pojawia się każdej zimy, może przydać się oczyszczacz powietrza. Urządzenie, po podłączeniu do prądu, zasysa zanieczyszczone powietrze i przepuszcza je przez system filtrów, a następnie wydmuchuje już oczyszczone. Ważne jest, aby okna były zamknięte, gdyż w pomieszczeniu powinien wytworzyć się zamknięty obieg powietrza. Choć w różnych modelach można odnaleźć różne rodzaje filtrów, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość filtra HEPA, gdyż to on zatrzymuje najbardziej szkodliwe cząsteczki PM10 i PM2,5, a także oczyszcza powietrze z pleśni, alergenów, kurzu i roztoczy.

Reagujmy!

Do powstawania smogu przyczynia się wiele czynników, ale to gospodarstwa domowe generują prawie połowę całkowitej emisji pyłu zawieszonego. Używanie paliw niskiej jakości czy palenie odpadami (Polacy spalają nawet 2 mln ton odpadów rocznie!) to wciąż palący problem. Sąsiad, który wrzuca do pieca śmieci wraz z dymem wypuszcza w powietrze np. toksyczne dioksyny, furany, cyjanowodór. Dlatego warto wykazać się postawą obywatelską i zareagować. Można zwrócić uwagę sąsiadowi lub od razu poprosić o interwencję Straży Miejskiej (w miejscowościach, w których nie ma Straży Miejskiej, możemy zwrócić się do starosty, wójta lub burmistrza).

Kategorie
Tagi
Udostępnij