Sokoły nie tylko na kominach

Sokoły nie tylko na kominach

Przekonajcie się, czy lubicie podglądać rzadkie w Polsce sokoły na gnieździe? Od kilkunastu lat ornitologiczni pasjonaci udostępniają podgląd na żywo gniazd sokołów wędrownych. 

sokoły

a

Łatwo możecie sprawdzić, czy podglądanie ptaków, podglądanie jak młode sokoły jeszcze w białym puchu powoli nabierają ciała i zmieniają upierzenie, to wasze ulubione zajęcie. Na stronie tutaj przez całą dobę.

Zagrożony gatunek

Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 40 ubiegłego wieku sokoły wędrowne były rozpowszechnionym gatunkiem lęgowym. Aż nastąpiła epoka DDT, u nas pod nazwą Azotox. Po kilku latach stosowania tego preparatu do ochrony roślin, okazało się, że skorupki jaj ptaków drapieżnych są zbyt delikatne i w czasie wysiadywania samice zgniatały znios. Zanim ornitolodzy zrozumieli przyczynę, zanim zakazano stosowania Azotoxu, minęło prawie dwadzieścia lat. Tyle czasu trwa w naturze życie sokoła. Populacja zmniejszyła się tak bardzo w ciągu tych dwudziestu lat stosowania DDT, że w Europie sokół wędrowny musiał zostać objęty ochroną gatunkową. Minęło następnych dwadzieścia lat, zanim podjęto starania o intensywniejszą ochronę gatunku.

Sokolnictwo

Sokolnictwo zmieniło swój charakter i z polowań z ptakami zamieniło się na opiekę nad zagrożonymi gatunkami. Sokolnicy z Niemiec, z USA opracowali metody intensywnej hodowli i wprowadzania ptaków do samodzielnego życia w naturze. W Polsce przyrodnicy wprowadzili program restytucji. W Polsce w 2008 roku liczebność szacowano na nieco ponad 10 par sokołów wędrownych. Zaczęto udostępniać sokołom miasta, zbudowano gniazdo na Pałacu Kultury, na kominach elektrociepłowni i innych fabryk. W momencie, gdy pojawiły się kamery, można było podglądać co dzieje się w gnieździe i obrączkować w odpowiednim momencie wyląg. Teraz za pomocą Internetu wszyscy mogą podglądać białe żarłoczne pierzaczki karmione przez troskliwych rodziców. Pierwsze wymachy skrzydłami i już prawie upierzone normalnie młode ptaki.

Czytaj także o maluchach z wrocławskiego ZOO

sokoły

leśne gniazdo nad Baryczą

Także leśnicy w ramach pomocy ptakom budują w odludnych miejscach gniazda dla rzadkich gatunków. Tak wspomagają zwierzęta będące pod ochroną gatunkową. Przyrodnikom zależy teraz, by została odtworzona populacja nadrzewna sokołów.
Tutaj obejrzycie film zrealizowany w ubiegłym roku z opieki nad sokołami.

Ochrona gatunkowa

W Polsce sokoły wędrowne objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Wokół gniazd sokołów wędrownych obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda. Wynika to z Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183). Dla dziko występujących sokołów wprowadzono dodatkowo zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu. Także w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących, lub zimujących. W przypadku sokołów obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie.

Chronimy coraz więcej zwierząt i robimy to skuteczniej. Tak jak bocianom może i sokołom uda się przetrwać kryzys.

tekst Jerzy Dudzik, zdjęcia z kamer peregrinus.pl

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds