Sopockie Dni Seniora rozpoczną się już 10 czerwca

Sopockie Dni Seniora rozpoczną się już 10 czerwca

Sopockie Dni Seniora to spotkania, wykłady, warsztaty i festyny. Wydarzenia dostępne będą w różnych lokalizacjach w całym mieście, aby wszystkie osoby starsze miały okazję skorzystać z zaplanowanych atrakcji.

Od 2010 r. widywaliśmy się w Hali 100-lecia Sopotu na dorocznych Sopockich Targach Seniora. To jedno z pierwszych w kraju wydarzeń, podczas którego seniorzy mieli okazję spotkać się z instytucjami, organizacjami i przedsiębiorcami prezentującymi ofertę dedykowaną osobom starszym. Propozycje kierowane były zarówno do aktywnych seniorów, jak i tych potrzebujących wsparcia, o co dbał sopocki MOPS – organizator wydarzenia. Z roku na rok oferta społeczna miasta, organizacji pozarządowych i komercyjna stawała się coraz bogatsza. Dziś trudno ją zaprezentować w formie dwudniowego wydarzenia, dlatego Sopot otworzył się na nową formułę, czyli Sopockie Dni Seniora.

Dni Seniora w rozpoczną się w poniedziałek 10 czerwca w Urzędzie Miasta Sopotu od uroczystej sesji Sopockiej Rady Seniorów, a zakończą w piątek 14 czerwca koncertem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w muszli koncertowej na Molo. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny, oprócz trzech spotkań – to imprezy zamknięte Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na które obowiązują zaproszenia.

Każdy dzień z motywem przewodnim

W nowej formule z przygotowanych atrakcji ma szansę skorzystać jeszcze więcej osób starszych, na co liczą organizatorzy i partnerzy wydarzenia. W tym roku seniorom proponuje się kameralne imprezy i spotkania oraz duże plenerowe wydarzenia, otwarte dla wszystkich chętnych. Dla ułatwienia atrakcje pogrupowano i każdy dzień ma nadany swój temat przewodni. Poniedziałek przebiegnie pod hasłem aktywności obywatelskiej, wtorek poświęcony będzie bezpieczeństwu seniorów, sport i rekreacja to hasło na środę, w czwartek mocny akcent na edukację, a w piątek zdrowie i kultura. Podczas Sopockich Dni Seniora swoją ofertę zaprezentują m.in. Domy Sąsiedzkie, Muzeum Sopotu czy Grodzisko.

Sopockie Dni Seniora

W plenerze

Dwa największe plenerowe wydarzenia to festyn na boisku Domu Pomocy Społecznej oraz koncerty w muszli na Molo. Festyn odbędzie się w środę (12 czerwca) w godz. 11.00-16.00 na boisku DPS przy ul. Mickiewicza. Dla uczestników przewidziano mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty artystyczne, zajęcia ruchowe, pokazy makijażu, degustację sopockiej solanki, występy na scenie, a na zakończenie potańcówkę z muzyką na żywo. Nie zabraknie również stoisk sopockich instytucji i organizacji, gdzie będzie można uzyskać informacje oraz porady m.in. Straży Miejskiej, ZUS, Urzędu Pracy, MOPS-u, Domu Pomocy Społecznej, rzecznika praw konsumenta. Będzie można także zasięgnąć porady geriatry i podologa, wykonać badanie słuchu oraz poznać ofertę zabiegów rehabilitacyjnych. W sklepie charytatywnym będzie dostępna modna odzież za niewielką cenę. Ponadto, Uszakowo zaprezentuje swoją ofertę, aby zachęcić do adopcji królików (można przyjść i pogłaskać królika).

W piątek (14 czerwca) w godz. 12.00-15.00 zachęcamy do przyjścia na sopockie Molo, gdzie w muszli odbędzie się koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz zespołu Kobiety Duo, a także pokazy taneczne w wykonaniu seniorów. Będzie to również okazja do degustacji i pokazu poświęconego przygotowaniu zdrowych soków z warzyw i owoców, do wspólnej zumby, nauki tańca hiszpańskiego oraz wykonania pamiątkowych zdjęć w fotobudce.

Wiedza i edukacja

Sopockie Dni Seniora to nie tylko okazja do miłego spędzenia czasu, ale również szansa, aby zyskać przydatne informacje. Szczególnie polecamy spotkanie z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów czy Kancelarią Adwokacką, aby wiedzieć jak radzić sobie z oszustami i naciągaczami. Zachęcamy również do poznania możliwości sopockiego systemu wsparcia osób starszych i zaangażowania się w sąsiedzki wolontariat.

W ramach Sopockich Dni Seniora zaplanowano uroczyste zakończenie roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy wysłuchają m.in. wykładu na temat mody kurortowej, nawiązującego do wystawy w Muzeum Sopotu „Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”. Po południu natomiast podczas „Pikniku na Grodzisku” odbędą się liczne warsztaty. Na wydarzenia SUTW obowiązują zaproszenia.

Kultura i sztuka

W harmonogramie senioralnego święta znalazły się też propozycje dla tych, którym bliska jest sztuka i kultura. Zaplanowano m.in. warsztaty plastyczne dla seniorów, zajęcia z wizażu, zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy”.
Zapraszamy na spotkanie z autorką książki „50-tka dookoła świata” Katarzyną Kozłowską oraz do obejrzenia filmu „Kwartet” w reż. Dustina Hoffmana i spektaklu komediowego Teatru przy Stole pt. „Szach mat”.

Ruch nie musi być nudny

Lekcje wychowania fizycznego skutecznie zniechęciły wielu seniorów do aktywności. Dlatego szczególnie zapraszamy do skorzystania z ciekawych i nieszablonowych pozycji w ramach Dni Seniora. Qigong, joga, zumba, stretching i hiszpański taniec mają szansę przekonać nieprzekonanych, że aktywność fizyczna to radość i niezła zabawa. Wygodny strój mile widziany.

Międzypokoleniowo

Każdy kiedyś będzie seniorem, dlatego wiele propozycji ma charakter międzypokoleniowy, np. warsztaty tworzenia komiksów, papierowych kwiatów czy makramy, na które zaproszeni są dziadkowie wraz z wnukami. Wspólne aktywności zbliżają pokolenia.

Organizatorzy

Sopockie Dni Seniora to wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Sopotu, Sopockie Centrum Seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z innymi miejskimi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi. Patronat nad wydarzeniem objęła Gazeta Senior. Zachęcamy do zapoznania się z programem Sopockich Dni Seniora na stronie www.scs-sopot.pl oraz w informatorze miejskim „Przepis na Sopot”.

Źródło: Gazeta Senior

Harmonogram wydarzeń będzie również dostępny na naszej stronie.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.