Sorkonosy czarno-rdzawe

Sorkonosy czarno-rdzawe

 Na pierwszym piętrze Afrykarium tam, gdzie dżungla Kongo, pojawiły się niemal jednocześnie dwa młode sorkonosy. Papa sorkonos sprawił, że powstały wątpliwości, czy sorkonosy sa monogamiczne, czy może nie.

sorkonos

sorkonosy mieszkają w Afrykarium

Sorkonosy nie są zbyt liczne w naturze, a w ogrodach zoologicznych na świecie jest ich zaledwie 60 kilka osobników. W naturze te sympatyczne zwierzaczki z ryjkiem i ładną połyskującą sierścią mieszkają sobie w afrykańskiej dżungli w Tanzanii, Kongo. Zajmują się wyjadaniem robaczków i sprzątaniem ścieżek. Od jakości dróg ucieczki zależy szansa na przeżycie. Długie tylne kończyny dają im pewną szansę na ucieczkę przed drapieżnikiem, większym ptakiem, wężem. Jak się ocenia, ludzie raczej nie polują na te zwierzaki, za mało mięsa. Jednak skoro w Andach przysmakiem są świnki morskie, tu sorkonos może też da się włożyć do garnka lub opiec na ognisku? Podobno, pomiędzy sorkonosami a słoniami występuje bliskie pokrewieństwo. Czy w to uwierzycie, zależy od światopoglądu i wiedzy.

sorkonos

węże lubią sorkonosy

Gdzieś tam był wspólny przodek, twierdzą naukowcy, tylko sorkonosom trąby urosły mniejsze. Jak się na chwilę zatrzymać przy ich wybiegu to zobaczycie, jak zabawnie poruszają ryjkiem.
Wrocławski ogród to miejsce, gdzie można nie tylko pooglądać zwierzęta, przeczytać krótkie informacje o gatunku i spróbować zapamiętać jak się które nazywa i dlaczego jest zagrożone. To miejsce, gdzie opiekunowie zwierząt poznają i opisują zachowania swoich podopiecznych, a to pozwala lepiej oceniać zagrożenia wyginięcia danego gatunku. Na przykładzie sokonosa przedstawimy, jak to się odbywa. Tam głęboko w dżungli nikt nie jest w stanie policzyć, ile zwierząt konkretnego gatunku przebywa. Liczenie odbywa się na małym kawałku na przykład kilometra kwadratowego. Ustawia się tam foto pułapki, obserwatorów, sieci, i na podstawie uzyskanych odczytów ustala się, że sorkonosów jest 5, jeden samiec i cztery samice. Czy można stąd przyjąć, na świat przyjdą cztery młode? To zależy czy samiec z natury rzeczy jest monogamiczny, czy też natura w przypadku sorkonosów pozwala na więcej. To istotne z punktu widzenia tempa powiększania się liczby osobników gatunku.

sorkonos

kolorowe ptaszki latają po pawilonie

Do tej pory uważano, że sorkonosy są monogamiczne, a tu proszę jeden samiec i dwa młode. Przypadek, czy reguła? Poczekamy do następnego miotu i wtedy się okaże, a wyniki badań zostaną odnotowane w publikacjach naukowych na całym świecie. Ponieważ jesteśmy na etapie wielkiego wymierania gatunków, takie informacje być może przyczynią się do zachowania bioróżnorodności dla przyszłych pokoleń. Nasze zachowania, powodują takie zmiany klimatyczne, że zagrożone są lasy i dżungle, że ubywa zwierząt wszystkich gatunków. Jest coraz mniej owadów, gadów, płazów i oczywiście ssaków. Przybywa za to ludzi, samochodów i zwierząt hodowanych na rzeź.

sorkonos

ładne obrazki z podwodnego świata

Największa atrakcją Wrocławia tak dla turystów, jak i mieszkańców jest od kilku lat Afrykarium. Jesienne spacery po ogrodzie zoologicznym to zawsze przyjemnie spędzony czas. Przypominamy, że do wrocławskiego ZOO można kupić tanie wejściówki, oferta tanich wejściówek  tutaj (ulgowa karta roczna tylko 80 złotych) a dla osób powyżej 75 roku życia wstęp darmowy po odebraniu kuponu w kasie.
Jak już zostawicie okrycia w szatni, to wędrowanie po Afrykarium jest samą przyjemnością właśnie jesienią. Nie ma tych okropnych tłumów, a i zwierzęta zachowują się normalniej.
Jeśli nie chce się wam iść do ZOO, do obejrzyjcie sorkonosa  tutaj
Afrykarium cały czas się zmienia. Przybywa roślin i zwierząt. Będziecie zaskoczeni, jak zobaczycie latające swobodnie po pawilonie ptaki?

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.