SPA, czyli idziemy/jedziemy do wód!

SPA, czyli idziemy/jedziemy do wód!

Można zrobić to na miejscu albo wyjazdowo. Kąpiele wodne i związane z nimi zabiegi pomogą odżywić naszą zmęczoną skórę, a także odzyskać dobry nastrój i równowagę wewnętrzną, co jest szczególnie ważne po całym roku wytężonej pracy.

Nazwa SPA, czyli zabiegów, których celem jest odnowa biologiczna, ma źródłosłów w łacińskim zwrocie „sanus per aquam”, co oznacza po prostu zdrowie przez wodę. Lecznicze właściwości wody znane były już w starożytności – Hipokrates regularnym kąpielom przypisywał leczenie różnych dolegliwości, a w IV w. p. n.e. pojawiły się pierwsze arabskie łaźnie. Korzystanie z gorących źródeł bardzo chwalili sobie Rzymianie, twierdząc, iż woda łagodzi ich zmęczone mięśnie i stawy. I tak dzisiejsze sauny i termy swoje istnienie zawdzięczają właśnie starożytnemu Rzymowi.

Do Europy idea łaźni przywędrowała na początku XIII w. wraz z nowością – zimnymi kąpielami hartującymi. Anglicy preferowali łaźnie, Finowie sauny, w Rosji natomiast najbardziej popularne były banie. Pierwszy polski ośrodek leczący wodą został otwarty w 1840 r. Warszawie. Korzystano w nim z zabiegów z wykorzystaniem wody morskiej, źródlanej i termalnej.

O tym, że woda jest życiodajna, wie każdy z nas. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z jej ogromnego znaczenia w kontekście oczyszczania organizmu, zarówno od środka jak i od zewnątrz, choćby wzmocnienie odporności dzięki terapii wodnej. Przeważnie dla relaksu i zmniejszenia napięcia nerwowego sięgamy po gorącą kąpiel, a w celu pobudzenia do działania bierzemy zimny prysznic. I właściwie na tym nasza dbałość o ciało z wykorzystaniem wody zazwyczaj się kończy.

I choć pamiętamy również o tym, by pić odpowiednią ilość wody dziennie, rzadko jednak poddajemy się zabiegom, które dzięki wodzie poprawią i nasze zdrowie fizyczne, i samopoczucie. A warto zadbać o siebie, zwłaszcza po całym roku trudów i zmagań z rzeczywistością, bo przecież nikt inny za nas tego nie zrobi. W ośrodkach SPA możemy kompleksowo skorzystać z różnych rodzajów zabiegów – od kąpieli przez masaże po terapie relaksacyjne, które wypielęgnują nasze ciało, dostarczą przyjemności i dodatkowo ukoją nerwy. Zresztą filozofia SPA w swojej idei bezpośrednio nawiązuje do kultury podróżowania do kurortów i uzdrowisk, jak dawniej mówiono „do wód”, w których możemy nie tylko uleczyć fizyczne dolegliwości, ale uzyskać i odzyskać energię, siły do działania, spokój ducha i równowagę wewnętrzną.

Źródło: „Gazeta Senior” Poznań grudzień 2015 – styczeń 2016

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.