Spaceruj – Pomagaj! Akcja wspierania psów ze schroniska przez seniorów

Spaceruj – Pomagaj! Akcja wspierania psów ze schroniska przez seniorów

Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie – Zwierzęta, przy Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta oraz Wrocławskie Centrum Seniora zapraszają do udziału w wyjątkowej akcji wspierania psów ze schroniska.

Ideą projektu jest połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zachęcenie seniorów, zwłaszcza tych, którzy z różnych względów nie decydują się na posiadanie własnego zwierzęcia, na odwiedzanie i wyprowadzanie na spacer psów schroniskowych. Schronisko dla zwierząt we Wrocławiu jest zlokalizowane w przyjemnej okolicy, blisko Lasu Osobowickiego, jest więc gdzie spacerować. Dojazd autobusowy linią nr 140 pod sam budynek schroniska jest dodatkowym ułatwieniem.

Pierwsze spotkanie informacyjne odbyło się we wtorek 17 marca we Wrocławskim Centrum Seniora. Wzięła w nim udział chętna i kochająca zwierzęta grupa seniorów. Spotkanie poprowadzili: pani Barbara Borzymowska i pan Marcin Wierzba – trenerzy z Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie Zwierzęta, działającym przy Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

Podczas spotkania prowadzący przedstawili pochodzenie psów, ich cechy charakterystyczne, a wśród nich najbardziej znaczącą, czyli bezgraniczne oddanie człowiekowi. Podkreślono obopólne korzyści z udziału w projekcie, zarówno pomoc psiakom ze schroniska w podniesieniu do jakości ich życia, a dzięki temu zwiększenia szans na adopcję, jak i zbawienny dla zdrowia kontakt seniorów z psami. Spacery z czworonogami, wspólne spędzanie czasu, zabawa, a zwłaszcza przytulanie, gwarantują wzrost poziomu oksytocyny, odpowiedzialnej za kształtowanie stosunków międzyludzkich, pomagającej rozwiązywać problemy psychologiczne i fizjologiczne. Specjaliści podkreślili także nieocenioną rolę ruchu na świeżym powietrzu, a także zawierania nowych znajomości – możliwym właśnie dzięki spacerom z psami. Nic tak bowiem nie wpływa na poznawanie się spacerowiczów w miejscach publicznych, jak ich pupile na smyczach.

W końcowej części spotkania prowadzący przekazali wskazówki dotyczące kolejnego spotkania, które odbędzie się w schronisku w poniedziałek 30 marca o godzinie 15.00. Będzie to bezpłatne przeszkolenie przeprowadzone przez specjalistów. Następnym krokiem będą już indywidualne wizyty w schronisku i najbardziej przyjemna część projektu – wspólne spacery seniorów z psiakami.

Pierwszej grupie seniorów życzymy powodzenia i wiele radości oraz satysfakcji z niesienia pomocy bezdomnym czworonogom.

Wszystkich chętnych seniorów zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu organizacyjnym, które odbędzie się w czwartek 16 kwietnia o godzinie 10.00 w sali 27 we Wrocławskim Centrum Seniora, przy pl. Dominikańskim 6.

UWAGA! Więcej informacji o projekcie – w Telewizyjnym Klubie Seniora na antenie TVP Wrocław w sobotę 28 marca o godzinie 10.00.

Zapisy na kolejne spotkania:
tel. 71 772 49 13 , e-mail:malgorzata.jamroz@wcrs.wroclaw.pl
www.seniorzy.wroclaw.pl

 

 

16.04.15_spaceruj_pomagaj

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.