Spaceruj z psami we Wrocławiu!

Spaceruj z psami we Wrocławiu!

Jeśli lubisz zwierzęta, a z różnych względów nie możesz mieć ich w swoim domu, weź udział w projekcie wspierania psów ze schroniska. 

Od marca trwa specjalna akcja wspierania przez seniorów psów ze schroniska. Prowadzi ją Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie – Zwierzęta, działające przy Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta wraz z Wrocławskim Centrum Seniora. Ideą projektu SPACERUJ -POMAGAJ! jest połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zachęcenie seniorów do odwiedzania i wyprowadzania na spacer psów schroniskowych. Schronisko dla zwierząt we Wrocławiu mieści się w przyjemnej okolicy, blisko Lasu Osobowickiego. Dojazd autobusowy linią nr 140 pod sam budynek placówki jest dodatkowym ułatwieniem.

Na czym polega projekt?
Dla każdej chętnej grupy seniorów przewidziane są dwa spotkania z organizatorami akcji. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbywa się we Wrocławskim Centrum Seniora. Prowadzą je pani Barbara Borzymowska i pan Marcin Wierzba, trenerzy z Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie – Zwierzęta. Podczas spotkania prowadzący przedstawiają pochodzenie psów i ich charakterystyczne cechy. Podkreślają obopólne korzyści z udziału w projekcie: pomoc psiakom w podniesieniu jakości ich życia, a dzięki temu zwiększenie szans na adopcję, jak i zbawienny dla zdrowia kontakt seniorów z psami. Drugie spotkanie, czyli szkolenie w schronisku przeprowadza pani Zofia Białoszewska, dyrektor schroniska. Jest to szkolenie kandydatów na wolontariuszy w zakresie BHP. Prowadząca opowiada o właściwym postępowaniu z psami, chorobach odzwierzęcych, środkach higieny stosowanych po kontaktach ze zwierzęciem. Na koniec chętni podpisują deklaracje, które poprzedzają zawarcie formalnej umowy wolontariatu. Spotkanie kończy się zwiedzaniem schroniska. Kolejny krok to indywidualne wizyty w schronisku i najbardziej przyjemna część projektu – wspólne spacery seniorów z psami. Pierwsza przeszkolona grupa już działa aktywnie, a opinie z udziału w projekcie są bardzo pozytywne.

Jak wziąć udział w projekcie?
Wystarczy się zapisać: nabory prowadzone są raz w miesiącu, zapisy przyjmuje Małgorzata Jamróz, Wrocławskie Centrum Seniora, tel. 71 772 49 13, email: malgorzata.jamroz@wcrs.wroclaw.pl.
Czekamy na kolejne osoby chętne do pomocy! Zapraszamy do udziału w majowym spotkaniu organizacyjnym, które odbędzie się we wtorek 19 maja o godz. 10.00, w sali 27 we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6.

tekst: Joanna Ryłko, WCS
foto: Pixabay

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.