Sportowa ogólnopolska olimpiada dla seniorów

Sportowa ogólnopolska olimpiada dla seniorów

21 maja w Łazach odbędzie się już ósma edycja olimpiady dla seniorów. Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 800 zawodników z całej Polski.

Coraz więcej osób docenia, że sport i zaangażowanie osób starszych przeciwdziała wykluczeniu społecznemu, przekładając się na korzyści, nie tylko pozamaterialne, ale i materialne, bo zdrowy senior jest dłużej aktywny na rynku pracy. Seniorzy coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, widząc w sporcie receptę na długowieczność. Przykładem może być wiek uczestników zawodów pływackich: mężczyzna miał 92 lata, a kobieta 87 lat.

Olimpiada w liczbach. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach sześć lat temu zorganizował pierwszą w Polsce Olimpiadę Sportową Seniorów ,,Trzeci Wiek na Start”. Wystartowało wtedy 130 zawodników z 9 uniwersytetów. W 2012 r. Olimpiada została wpisana do jednej z trzech centralnych imprez obchodów „Roku UTW” objętego Patronatem Honorowym Anny Komorowskiej. W 2013 r. sportowe zmagania przyciągnęły prawie 600 zawodników z 36 organizacji, których dzielnie wspierało ponad 1500 kibiców. Olimpiada stała się na tyle rozpoznawalna, że w roku 2014 uczestniczyły już 44 uniwersytety i organizacje senioralne z całej Polski oraz uniwersytety z Austrii i Słowenii. W zawodach wzięło udział 750 zawodników, a setki kibiców wpierały swoje drużyny. W ubiegłym roku przedsięwzięcie zostało wpisane w program ogólnopolskich obchodów 40-lecia ruchu UTW. Wystartowało ponad 800 zawodników z całej Polski, a znicz olimpijski zapalał Józef Zapędzki, wielokrotny mistrz olimpijski w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego. W ciągu siedmiu edycji Olimpiady wzięło w niej udział łącznie 3287 sportowców.

olimpiada dla seniorów

Wielki wolontariat
Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem imprezy jest promocja zdrowia i aktywnego wypoczynku wśród pokolenia 50+, a w szczególności ukształtowanie u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało, sprawność fizyczną i psychiczną oraz wykształcenie umiejętności aktywnego spędzania czasu. Zawody te są również doskonałą okazją do integracji i wzmacniania więzi pomiędzy słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju.

– Stowarzyszenie UTW w Łazach działa non- profit. Organizacja tak wielkiej imprezy, jaką jest Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych wymaga dużych nakładów finansowych. Fundusze zdobywamy od sponsorów, urzędów oraz pisząc konkursy. Podkreślić należy, że organizacja zawodów – poza udziałem władz Gminy Łazy – opiera się na pracy społecznej członków Uniwersytetu i lokalnych wolontariuszy. Środki finansowe niezbędne do realizacji zawodów pochodzą w zdecydowanej większości od sponsorów – mówi Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach.

Od pierwszej edycji olimpiada objęta jest patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W przedsięwzięcie zaangażowani są wolontariusze w różnym wieku, od przedszkola po trzeci wiek. Przy ostatniej edycji pracowało ponad 130 wolontariuszy: młodzież z miejscowych szkół, harcerze, seniorzy, członkowie innych organizacji. Organizacja zawodów wspierana jest przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu, Burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego, lokalne instytucje, w tym szkoły, OSP, WOPR Częstochowa, Jurajską Grupę GOPR.

Pływanie, strzelanie, brydż, szachy
21 maja w dziesięciu dyscyplinach weźmie udział ponad 800 zawodników z całej Polski oraz Austrii i Ukrainy. Ścigać będzie można się m.in. w zawodach pływackich, lekkoatletycznych, strzelectwie, łucznictwie, tenisie stołowym, turnieju szachowym, brydżowym, przełajach rowerowych, kajakarstwie. Dyscypliny będą podzielone ze względu na płeć i grupy wiekowe.
Olimpiada jest w pełni profesjonalna. Posiada regulamin dokładnie opisujący dyscypliny sportowe, sposób przeprowadzenia zawodów, kryteria oceniania. Zawody sędziowane są przez profesjonalnych sędziów, w tym specjalistów z AWF Katowice. Nad bezpieczeństwem zawodów czuwają wyszkolone służby medyczno-sanitarne.
Dokładny program olimpiady znajdziemy na: http://www.utw.lazy.pl, na zawody można zapisywać się poprzez stronę internetową: http://olimpiada.lazy.pl. Jeśli jesteś kapitanem drużyny biorącej udział w Olimpiadzie należy się skontaktować telefonicznie z biurem organizacyjnym pod numerem telefonu 32 671 99 03 lub 691 474 445.

Gazeta Senior objęła patronatem olimpiadę. Zachęcamy naszych Czytelników zarówno do wzięcia udziału w tej wielkiej sportowej imprezie, jak i do kibicowania zawodnikom.

źródło: Gazeta Senior Kraj, maj-czerwiec-lipiec 2016

 

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.