
Sposoby na siódme poty
Pocenie się sprzyja obniżeniu temperatury ciała. W ten sposób organizm pozbywa się też toksycznych produktów przemiany materii i chroni skórę przed wysychaniem. Jest więc ono potrzebne, ale nie jest przyjemne. Są jednak sposoby, które pozwolą nad nim zapanować. Jak latem radzić sobie z potem? Na to pytanie odpowie Agnieszka Bliżanowska – dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.
Latem przy wysokiej temperaturze pocimy się najwięcej. Pocimy się pod pachami, na rękach i na stopach. Często także poci się nam twarz, najczęściej nad górną wargą.
– W czasie upałów powinniśmy przebywać w pomieszczeniach przewiewnych i chronić się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Starajmy się również nosić odzież bawełnianą. Jeśli to nie pomaga musimy zacząć używać specjalnych środków – kremów, antyperspirantów, które mają za zadanie zahamować pocenie niektórych obszarów. – mówi Agnieszka Bliżanowska
W tej chwili na rynku jest wiele specyfików, które mają różną konsystencję, na przykład kremy, które możemy zastosować na twarz. Dostępne są także specjalne sztyfty, które stosujemy pod pachy oraz takie, które możemy zastosować na ręce i stopy.
– Antyperspirant i bloker to tak naprawdę to samo. Różnią się tylko stężeniem substancji aktywnej, która hamuje pocenie. Jest również różnica między dezodorantem, a antyperspirantem. Dezodorant ma tylko załagodzić i zahamować przykry zapach, który pojawia się podczas pocenia, ponieważ włączają się bakterie rozkładające związki w pocie, a antyperspirant hamuje pot. – dodaje dermatolog Bliżanowska.
Z kolei o nadpotliwości mówimy wtedy, kiedy nie ma czynników, które wyzwalałyby dodatkowo nadmierne pocenie.
– Kiedy nie ma stresu, upalnych dni lub chorób, mimo to pocimy się. Wtedy mówimy o nadpotliwości. Pocimy się nadmiernie tylko w niektórych miejscach. Nadpotliwość najczęściej ujawnia się pod pachami, na dłoniach i na stopach. – mówi Agnieszka Bliżanowska.
Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016