SPOTKANIA AUTORSKIE psycholog dr Jadwiga Kwiek (Wrocław, Poznań). Książka, zajęcia z psychologii, dlaczego WARTO?!

SPOTKANIA AUTORSKIE psycholog dr Jadwiga Kwiek (Wrocław, Poznań). Książka, zajęcia z psychologii, dlaczego WARTO?!

Jadwiga Kwiek
ABC Psychologii dla seniorów. Cykl

Od wielu lat prowadzę na uniwersytetach trzeciego wieku zajęcia z psychologii. Jedną z częstszych wypowiedzi jest westchnienie: „dlaczego ja wcześniej o tym nie wiedziałam/wiedziałem”. Odpowiadam wtedy, że korzystnej, mądrzej i praktyczniej jest powiedzieć: „jak to dobrze, że wreszcie się o tym dowiedziałam/dowiedziałem”. Jest szansa na to, że te lata, które jeszcze przede mną, zdołam przeżyć lepiej. A może nawet uda mi się naprawić co nieco z błędów przeszłości.

Na szczęście zdarzają się, równie często, takie wypowiedzi: „Te zajęcia pozwoliły mi spojrzeć inaczej na moje życie, ustawiłam/ustawiłem sobie na nowo wiele spraw, pozwoliły mi rozwiązać parę problemów”. Utwierdzają one w przekonaniu, że w każdym wieku warto podjąć pracę nad sobą. Żyć w sposób twórczy. Świadomie kształtować własną osobowość. Jeden ze słuchaczy powiedział, że jego interesowałoby to, żeby się dowiedzieć, dlaczego, mówiąc najogólniej, różne sprawy poszły nam w życiu „nie tak”. Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że każdy z nas ma na swoim koncie niejedną taką sprawę, która poszła mu w życiu „nie tak”.
Skojarzyło mi się to ze słowami piosenki Budki Suflera „Znowu w życiu mi nie wyszło”. I nasunęło pomysł rozmowy o tym, czemu w życiu mi nie wyszło. Nie „znowu”, ale „czemu”. „Czemu”, bo nadrzędnym celem naszych spotkań z psychologią jest wyeliminowanie: „znowu”. Nie tylko w wypowiedziach, ale też w działaniu, przeżywaniu życia. Spotykamy się i rozmawiamy o ludzkiej psychice, poznajemy mechanizmy i wzorce naszych zachowań po to, żeby nie wpadać znowu w stare koleiny. Żeby szukać nowych dróg i szlaków w naszym życiu wewnętrznym, w naszych relacjach z innymi. Żeby, jak mówią słowa innej piosenki, docierać do tych miejsc w nas samych, które pozwolą nam z tego, co mamy tu i teraz, zrobić „długie, ciekawe życie”.

„Długie, ciekawe życie”

Daj mi to miejsce przy sobie, na które patrzysz po nocy,
daj sobie czasem dopomóc, choćbyś nie chciała pomocy,
daj mi to miejsce przy sobie, które jest puste o świcie,
ja sobie z tego zrobię długie, ciekawe życie.

(Adam Kreczmar)

Nie spotykamy się po to, żeby rozdrapywać stare rany i sypać na nie sól. Nie po to, żeby rozliczać naszych rodziców, rodzeństwo, współmałżonków, szefów, przyjaciół i wrogów. Nie spotykamy się po to, żeby robić sobie wyrzuty, liczyć porażki, pogrążać się w poczuciu winy. Nie, po trzykroć nie! Takie spotkania byłyby co najwyżej kręceniem się wokół własnego ogona. W najlepszym razie dostarczyłyby kilku pożytecznych informacji. W najgorszym mogłyby się okazać toksyczne. Otwierać i infekować stare rany bez możliwości podania remedium? Nie tędy droga!
Te spotkania służą czemuś zupełnie innemu. Służą daniu miejsca naszemu wewnętrznemu przyjacielowi, który zrobi, ze wszystkiego, co mamy, włącznie z wadami i ograniczeniami, właśnie to „długie, ciekawe życie”. Każdy z nas ma takiego wewnętrznego przyjaciela. Tyle tylko, że niektórzy z nas upychają go w piwnicy między zakurzonymi gratami, na pawlaczu między przydasiami, albo w komórce z rzeczami do wyrzucenia na śmietnik.
Nasze spotkania mają na celu zrozumienie, że „moc jest we mnie”, nauczenie się sięgania po tę moc. Mądrego i życzliwego, dla siebie i innych, korzystania z własnych możliwości. Żeby to było możliwe, trzeba najpierw zrozumieć, mówiąc kolokwialnie, jak działa człowiek.
Nie uczono nas tego w szkole, na uniwersytecie. Poruszamy się po świecie metodą prób i błędów. Czy nie jest to zachowanie irracjonalne? Czy nie szkoda na to czasu, zwłaszcza wtedy, gdy znakomita jego część jest już za nami?

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

„Trwaj chwilo, jesteś piękna”

No właśnie, czy nie ma wewnętrznej sprzeczności, braku logiki w obietnicy „długiego, ciekawego życia” w odniesieniu do seniorów? O ile „ciekawe” da się obronić, o tyle wątpliwości może budzić „długie”. Wprawdzie wiemy, że życie w bólu, cierpieniu, odtrąceniu, nudzie dłuży nam się bardzo, a przecież mówimy o obietnicy „ciekawego” życia.
Przywołajmy Goethego. Faust nie sprzedaje duszy Mefistofelesowi za lata, rok, miesiąc, tydzień, a nawet nie za godzinę szczęścia. Jemu wystarczy chwila. Faust ma ją oddać diabłu, gdy zasmakuje pełni szczęścia i wypowie słowa: „Trwaj chwilo, jesteś piękna”. Dlaczego? Bo stary, doświadczony Faust wie to, że życie zawsze dzieje się Tu i Teraz. Potwierdzają to najnowsze badania nad funkcjonowaniem mózgu. Przeszłości już nie ma, choć ponosimy jej konsekwencje. A przyszłości jeszcze nie ma. I nie ma żadnej gwarancji, że będzie. Toteż jedyne, na co mamy wpływ, to teraźniejszość. Tylko w niej jesteśmy władni czegokolwiek dokonać. Żyjąc szczęśliwie w tej chwili, jesteśmy szczęśliwi. Nie możemy nimi być do tyłu ani na zapas. Życie składa się z chwil. Nieważne ile ich będzie. Podobno „szczęśliwi czasu nie liczą”. Słowa „długie, ciekawe życie” znaczą ni mniej, ni więcej pełnię życia. Człowiek spełniony jest zadowolony z długości swojego życia, i co więcej, w każdej chwili gotowy do ostatniej podróży.
Spotyka się czasem sceptyczne podejście osób starszych do zajęć z zakresu edukacji psychologicznej. Padają argumenty i pytania typu, że „lepiej tych tematów nie dotykać, „a po co to grzebać?”, „komu to potrzebne”, „jest jak jest?”. Odpowiedź na nie jest dziecinnie prosta: czy warto być szczęśliwym?
Jeżeli warto, to dlaczego nie korzystać z szerokiej oferty, jaką kierują do Seniorów liczne organizacje pracujące na ich rzecz?

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Papież na kozetce

Papież Franciszek, będąc już prowincjałem jezuitów, korzystał z półrocznej psychoterapii prowadzonej przez żydowską psychoanalityczkę. Kapłan, który wedle niektórych wyobrażeń ma na biurku bezpośredni telefon do Ducha Świętego i jest tegoż Ducha szczególnym wybrańcem i posłańcem? Do psychoanalityka? Mężczyzna, czyli przedstawiciel jedynej płci uprawnionej do bycia kapłanem, uznał autorytet i umiejętności kobiety? Chrześcijanin na kozetce u Żydówki? Człowiek będący kierownikiem duchowym innych zdolny jest do szukania i przyjęcia pomocy w rozwiązywaniu własnych problemów psychicznych? A wszystko to dzieje się w Ameryce Południowej, w kraju, w którym żywy i ważny jest kult machismo (macho). A jednak Franciszek miał dość wewnętrznej uczciwości, żeby przyznać sam przed sobą, że pomocy potrzebuje. Odwagi i pokory, żeby o pomoc poprosić i ją przyjąć. Zrozumiał, że warto i wdrożył to w czyn.

dr Jadwiga Kwiek – psycholog, psychoterapeuta. Emerytowany pracownik naukowy, dydaktyk, wykładowca m.in. psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prezes założyciel UTW w Tarnowie Podgórnym, na którym prowadzi popularne zajęcia z psychologii dla seniorów.

Polecamy książkę dr Kwiek!

Dr Jadwiga Kwiek jest autorką książki „…Jak żyć, jak…Przepis na człowieka” dedykowanej słuchaczom UTW. Jak brzmi ten przepis? „Weź sporą porcję odwagi, dodaj równie dużo uważności i proporcjonalnie do tego kreatywności. Umieść starannie na solidnej dawce nadziei,
doprawionej wolą, zdecydowaniem i kompetencją. Nasącz wiernością, otocz miłością. Podaj z troską i mądrością!”. Serdecznie polecamy tę mądrą i ważną lekturę!

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

SPOTKANIA AUTORSKIE

Spotkanie z dr Jadwigą Kwiek odbędą się z okazji Dni Seniora-Wrocław 2020 oraz Senioralni. Poznań już w październiku. Serdecznie zapraszamy.

Wrocław. 1 października o godz. 12.00 w Przestrzeni Trzeciego Wieku we Wrocławiu przy pl. Solidarności 1/3/5, aula, IV piętro. Zapisy: tel. 71 772 49 40 lub e-mailowo: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl. Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Poznań. 12 października o godz. 10.00 w Centrum Inicjatyw Senioralnych ul. Mielżyńskiego 24. Zapisy (od 5.10): 61 847 21 11. Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Polecamy więcej ciekawych artykułów Jadwigi Kwiek na GazetaSenior.pl:

Po co tyjemy? Tłumaczy psycholog dr Jadwiga Kwiek. Zacznij od psychiki z ABC Psychologii dla seniorów

O życiu w czasie zarazy, dr Jadwiga Kwiek w cyklu ABC psychologii dla seniorów

Dr Jadwiga Kwiek – stawiajmy na własną mądrość- autorka ABC Psychologi dla seniorów

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds