Spotkanie złotem usłane

Spotkanie złotem usłane

Tematem przewodnim wykładu, który odbył się w ramach Dni Seniora, w czwartek 8 października w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, było prawdziwe, 24-karatowe złoto – dosłownie i w przenośni.

Niezwykle interesującą prelekcję o tym najbardziej szlachetnym z metali przeprowadził Tomasz Nykiel, menadżer z Mennicy Wrocławskiej, który w bardzo przystępny sposób wyjaśnił seniorom zawiły świat finansów, odpowiadał na najbardziej skomplikowane pytania, a przede wszystkim, co cieszyło się największym powodzeniem, przyniósł ze sobą… certyfikowane złoto, które mogli obejrzeć wszyscy uczestnicy spotkania. Wykład tak przypadł do gustu seniorom, że po dwóch godzinach intensywnej przygody z finansami, mieli nadal pytania i chęci do kontynuacji tematu. Nic więc dziwnego, że po zakończeniu spotkania pan Tomasz miał grono wielbicieli, z którymi z przyjemnością rozmawiał i umawiał się na indywidualne konsultacje.

„Akademię Finansową dla Seniora”, bo taki tytuł nosiło spotkanie, menadżer Mennicy Wrocławskiej rozpoczął od części teoretycznej, w której krótko przedstawił działalność instytucji oraz historię pieniądza, czyli opowieść od barteru do papieru, podkreślając złoto i monety jako pierwsze prawdziwe środki płatnicze. Następnie opowiedział o trudnych dla rynku finansowego czasach wojny, największej umowie monetarnej w dziejach świata czy sposobach kształtowania się kursów wymiany walut. Wskazał wreszcie na siłę złota, którą jest niesłabnąca wartość, w przeciwieństwie do pieniądza, co sprzyja różnym sposobom lokowania w ten metal szlachetny.

Liczne ciekawostki, związane z pieniędzmi i złotem, miały miejsce w drugiej części spotkania, po przerwie na poczęstunek. Prowadzący zademonstrował, a uczestnicy przetestowali, sposoby na rozpoznanie prawdziwości banknotów i wyrobów ze złota. Następnie wszyscy mogli obejrzeć filigranowe z rozmiaru, ale wielkie wartością, złote sztabki i srebrne monety, między innymi legendarną Krugerrand, bitą w mennicy południowoafrykańskiej.
Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje Mennicy Wrocławskiej za organizację interesującego wykładu i przekazanie seniorom wiedzy, dzięki której każdy z nich będzie świadomy wielu spraw związanych z finansami, między innymi jaka postać znajduje się pod obrączką ze złota, na jaki kolor zmienia się banknot pod wpływem światła, a także co to jest złoto inwestycyjne, karat czy uncja i ile gram na nią przypada.

08.10.15_AKADEMIA FINANSOWA_fot 4 Joanna Ryłko

08.10.15_AKADEMIA FINANSOWA_fot 2 Joanna Ryłko

08.10.15_AKADEMIA FINANSOWA_fot 7 Joanna Ryłko

Tekst i zdjęcia: Joanna Ryłko, WCS

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.