Sprawdź, czy masz chorobę otępienną

Sprawdź, czy masz chorobę otępienną

Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska już od trzech lat organizuje bezpłatne badania pamięci dla mieszkańców Wrocławia. Program jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław.

Młody senior
Masz fiu-bździu w głowie a jesteś już na emeryturze. To czas by sobie sprawdzić, ot tak na wszelki wypadek, co też doktor sądzi o twoim umyśle. Tak wiem, te szalone pomysły rodem z młodości tylko cię odmładzają. Kolorowe ciuszki, świetnie się wyróżniają na tle tych innych szarych ludzi. Otępienie starcze i choroby ciebie się nie imają. Pamiętaj, jednak że samochody z takim przebiegiem są diagnozowane raz w roku, a ty, kiedy byłeś sprawdzić swój stan zdrowia?

Badania
We Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim przy ulicy Hallera 190 lokal 2, na bezpłatne badanie może zapisać się każdy wrocławianin powyżej 50 roku życia. W ramach promocji zdrowia psychicznego i programu „Poprawa jakości życia osób starszych z procesem otępiennym” zostaniecie przebadani przez wykwalifikowany personel. Zapisy na badania odbywają się telefonicznie w rejestracji ośrodka pod numerem: 533260085.
Podczas badania neuropsychologicznego określany jest ogólny poziom sprawności intelektualnej i szczegółowa diagnoza poszczególnych funkcji poznawczych.
Oprócz oceny poszczególnych aspektów pamięci (pamięć bezpośrednia, operacyjna, epizodyczna, autobiograficzna, semantyczna, progresywna) badane są takie funkcje, jak:
Procesy uwagi
Funkcje językowe
Funkcje uczenia się
Funkcje wykonawcze
Funkcje wzrokowo-przestrzenne
Prawidłowo przeprowadzone badanie neuropsychologiczne pozwala na zdiagnozowanie wczesnych oznak otępienia i odróżnienie ich od osłabienia funkcji poznawczych spowodowanego przez inne czynniki takie jak naturalne starzenie się mózgu czy depresję. Podczas badania neuropsychologicznego zbierany jest dokładny wywiad od osoby badanej oraz opiekuna, a następnie przeprowadzane są badania testowe. Pełne badanie trwa około 3 godzin.

Dla opiekunów
Oprócz bezpłatnych badań pamięci zapraszamy osoby dotknięte chorobami otępiennymi na bezpłatne konsultacje ze specjalistami, a opiekunów do udziału w grupach edukacyjno-wsparciowych.

W wielu krajach najbliższe lata będą charakteryzować się demograficznie największym przyrostem ludności w segmencie osób 65-letnich i starszych. Szacuje się, że na świecie żyje około 600 milionów ludzi w wieku powyżej 65 lat. Do 10 procent z nich cierpi na zaburzenia otępienie. Opierając się na wynikach badań światowych, można przyjąć, że liczba chorych w Polsce to od 300 do 500 tysięcy. Wczesna diagnoza i wdrożone leczenie mogą istotnie spowolnić rozwój choroby. Pozwolą przygotować się mentalnie rodzinie i opiekunom. Wykonać niezbędne czynności prawne. Jeśli choroba ma nadejść, to nadejdzie, ale osoby przygotowane przyjmą ją lepiej.
Więc sprawdź, czy młodzieńcza sylwetka i zachwycający wygląd w lustrze, idą w parze z tym, co w głowie. Wszak na starość się dziecinnieje, mówi przysłowie, co by to nie miało znaczyć.

tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.