Staromiejskie koncerty organowe

Staromiejskie koncerty organowe

Poznańska kolegiata farna zaliczana jest najbardziej okazałych budowli sakralnych w Polsce. Jej wnętrze, o niezwykle bogatym wystroju, stanowi jeden z głównych punktów turystycznych stolicy Wielkopolski. Wszyscy odwiedzający kościół przy ul. Gołębiej, są pod dużym wrażeniem jej wielkości i wyposażenia. Dziś zapraszam na staromiejskie koncerty organowe.

Poza ołtarzem głównym i wieloma bocznymi zawierającymi wyjątkowe dzieła malarskie, rzeźby i sztukaterie, w Bazylice znajduje się prawdziwa perła. Okazały chór zamykający nawę główną zawiera niezwykle cenne organy wykonane w latach 1872-75 przez Fryderyka Ladegasta z Weissenfels w Saksonii, odrestaurowane we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko – Niemieckiej. Od ponad 20 lat, w ramach festiwalu w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, odbywają się koncerty organowe, na które chcemy zaprosić mieszkańców i turystów odwiedzających Poznań. Zaproszeni artyści to wybitni i uznani w świecie muzycznym europejscy wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia – laureaci międzynarodowych konkursów organowych. Różnorodność repertuaru i osobowości artystycznych pozwala zaprezentować instrument w bardzo szerokim spektrum interpretacyjno-brzmieniowym. W bieżącym roku festiwal jest poszerzony o działanie edukacyjne. Odbywają się kursy mistrzowskie dla studentów klasy organów, prowadzone przez wybitnych pedagogów. Organizowane kursy stwarzają możliwość konfrontacji młodych polskich organistów z wielkimi pedagogami i aktywnie koncertującymi wirtuozami, skorzystania z ich wiedzy i umiejętności, nie tylko poprzez bierny udział w odsłuchaniu koncertów, ale także przez aktywne uczestnictwo w projekcie.

Cykl recitali organowych od wielu już lat przyczynia się do zwiększenia aktywności kulturalnej mieszkańców Poznania i turystów, szczególnie zagranicznych, oraz poszerzenia ich kompetencji w zakresie muzyki i wiedzy o kulturze.
Najbliższe koncerty w ramach festiwalu odbędą się:
Czwartek 4 sierpniaMartin Schmeding (Niemcy) – jeden z najwybitniejszych organistów niemieckich, laureat międzynarodowych konkursów organowych w Norymberdze, Berlinie, Magdeburgu, Ljubljanie i Brugge; obecnie profesor klasy organów w Hochschule fur Musik w Lipsku; jego studenci i absolwenci zdobywają laury na najbardziej prestiżowych konkursach organowych.
Czwartek 11 sierpnia – Agnieszka Kosmecka (Polska) – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich; laureatka konkursów organowych w Castellana Grotte i Poznaniu.
Czwartek 18 sierpnia – László Fassang (Węgry) – organista, pianista i improwizator; absolwent Franz Liszt Academy of Music w Budapeszcie oraz Konserwatorium Paryskiego, gdzie studiował m. in. u Oliviera Latry, Michela Bouvarda i Thierry Escaich’a. Laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach organowych.
Czwartek 25 sierpnia – Maria Lebedieva (Rosja) – najlepsza laureatka zagraniczna V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2015 (V nagroda). Absolwentka konserwatorium w St. Peresburgu i Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów organowych w Wilnie, Moskwie i Rumi.
Wtorek 30 sierpnia – Lubov Nosova (Rosja) – absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Petersburgu. Laureatka XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (2013), I nagrody Międzynarodowego Konkursu Organowego Gatczina – Petersburg (2013), I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Braudo St. Petersburg (2014).
Czwartek 1 września – Agnieszka Tarnawska (Polska) – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (organy, klawesyn) Musikhochschule Lübeck i Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka licznych konkursów organowych.

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

staromiejskie koncerty organowe

Tekst i Foto: Roman Szymański

 

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.